Heips! Olen lähdössä heinäkuussa Unkariin jossa en ole aiemmin käynyt. Edellisestä ulkomaanmatkastakin on 30 vuottta. Olen koettanut ottaa selvää minkälaisella päiväbudjetilla Budabestissä selviäisi. Nettistä joku kertoo, että 50€/päivä on summa joka riittää helposti, en oiken jaksa uskoa. Olen ajatellut 100-140 eurin päiväbudjettia, mutta riittääkö se? Oletteko käyneet konserteissa tai oopperassa, jos olette, niin minkä hintaisia ovat sellaisiin liput.
Kiitos jos vaivauduit vastaamaan kysymyksiini.
t: Eläkevaari
Kiitos jos vaivauduit vastaamaan kysymyksiini.
t: Eläkevaari
Vastaukset 3
Vanhimmat
sehän riippuu minkälaista elintasoa haet, ruoan ja juoman saat 5-15e:llä, laske sen mukaan. Olut kalleimmasta päästä ravintolassa 2e tuoppi. Julkisen liikenteen esim. 3 päivän lippu muistaakseni n. 8e
Terve+Vaari.
Budjetin+riittävyys+on+suhteessa+vaatimustasoosi.+Jos+syöt+ulkona+turistirysissä+niin+edes+100+eur/päivä+ei+riitä.+Hard+Rock+Cafessa+hampurilaisateria+maksaa+9900+HUFia+eli+30+euroa.+
Kaupassa+täytetty+iso+sämpylä+on+450+HUF,+pizzasämpylä+200+HUF+++0,5+l+olut+220+HUF,+kokonainen+grillattu+kana+Corvinin+ostoskeskuksen+Prima+kaupan+grilliosastolla+näytti+olevan+1190+HUF+eli+n.+4+euroa.+Puolentoista+litran+vesipullo+n.+100+HUF,+vaalean+punainen+korkki+on+ilman+hiilihappoa,+sininen+hapon+kanssa.+Lähellä+keskustaa+Jozsef+Körutilla+Stex-+ravintolassa+ruokava+gulassikeitto+n.+1100+HUF+++olut+500-600+HUF+++10%+juomaraha.+McDonalsissa+salaattiateria+1190+HUF+++kahvi+220+HUF.+Kahviloiden+hintataso+myös+vaihtelee+esim.+perinteikkäässä+Gerbeaud-kahvilassa+hintataso+oli+Suomen+vastaavien+paikkojen+tasoa,+mutta+esim.+Jozsef+Körutin+Jeg+Büfe+katukahvila++(perustettu+1952,+http://www.jegbufe.hu/)+suorastaan+naurettavan+halpa+verrattuna+Suomen+hintoihin!++Kyllä+ruokaan+saa+siis+menemään+rahaa+laidasta+laitaan.+Kannattaa+suosia+paikallisten+käyttämiä+ruokapaikkoja,+silloin+tietää+hinta-laadun+olevan+kohdallaan.+Esim.+Corvin+ostoskeskuksen+itäpäädyn+ja+Lidl+kaupan+välillä+on+useita+ruokakahviloita,+joissa+paikalliset+syövät.
Rahan+kurssi+on+perillä+parempi+kuin+Suomessa,+Helsingin+rautatieasemalla+100+eurolla+sai+muistaakseni+29+600+HUF+kun+perillä+Budapestin+keskustassa+sai+paikasta+riippuen+30+010+-+30+500+HUF.+Jonkin+verran+kannattaa+vaihtaa+rahaa+jo+ennen+matkaa,+sillä+Budapestin+lentokentällä+vaihtokurssi+on+todella+surkea.
Lennoissa+kannattaa+tarkistaa+esim.+Norwegianin+tarjonta,+jolla+meno-paluu+saattaa+päästä+reilulla+100+eurolla.+Edullista+majoitusta+on+tarjolla+Norwegianin+linkeistä+Booking.comiin,+tosin+jotkin+majoitusliikkeet+tarjoavat+-10%+alennuksen+jos+buukkaa+suoraan+(johtuu+Booking.comin+provikasta).+Majoituksesta+tiedän+vain,+että+Prince+Apartments,+Kisfaludy+Utca+8+/+18-20+on+hyvä+ja+varsinkin+edullinen+ja+siellä+oma+keittiö+helloineen+ja+jääkaappi-pakastimineen+++asiastoineen+eli+jotain+elintarviketta+voi+ostaa+myös+kaupasta.+Maksu+oli+vasta+perillä.+Jos+maksoi+käteisellä+niin+hinta+oli+netissä+ilmoitettu+euromääräinen+hinta,+jos+olisi+maksanut+pankkikortilla+paikallisessa+valuutassa+niin+olisivat+laittaneet+7%+hinnan+päälle+siitä+syystä,+että+heidän+pankkinsa+ottaa+valuuttavaihdosta+provikat+päältä!+Erikoinen+selite,+itse+maksoin+eurona+käteisellä.+Jos+pyytävät+avainpanttia+niin+muista+pyytää+kuitti+jota+vastaan+saat+pantin+takaisin!+Se+huono+puoli+että+heinäkuu+on+kuuma+eikä+tuolla+ole+ilmastointia!+
Hae+kauppojen+tarjouskuvastoja+hakusanalla:+Ajanlatok+++Spar,+Lidl,+Prima,+Penny+niin+pääset+käsitykseen+mitä+ruoka+maksaa+kaupassa.
Kulkemisessa+kannattaa+ehkä+ostaa+24+tunnin+lippu+http://www.bkk.hu/en/main-page/news/++ja+jos+olet+ryhmässä+niin+viisi+henkeä+kulkee+24+tunnin+ryhmälipulla+hintaan+3300+HUF,+yhden+henkilön+lippu+1650+HUF,+vielä+halvempi+suhteessa+jos+ottaa+72+tunnin+lipun.+Lipuntarkastajia+on+joka+paikassa,+päivälippu+on+siitä+kätevä+että+ei+tarvitse+yksittäisten+lippujen+kanssa+puljata+ja+joka+ikinen+ajokerta+vaatii+350+HUF+lipun+erikseen.+Päivälippu+siis+helpompi.+
Lentokenttäkuljetus+pikkubussilla+maksoi+5+hengeltä+8900+HUF+yhteen+suuntaan+keskustaan,+yhden+hengen+lippu+suhteessa+kalliimpi.+Päivälipulla+voi+myös+kulkea,+me+tultiin+takaisin+ensin+metrolla+(M3+-+sininen+linja)+ja+metron+päätepysäkiltä+siten+linja-autolla+(nro+200E)+kentälle.+Aikaa+pitää+varata+keskustasta+ainakin+vähintään+tunti.+Metron+päätepysäkillä+Köbanya-Kispestillä+on+suuri+ostoskeskus,+jos+on+aikaa+tai+haluja+vielä+tehdä+ostoksia.
Linnavuoren+hissinousu+(Funicular)+1800+HUF+edes+takaisin,+pikainen+eikä+maisema+mitkään+erikoisen+laaja+ja+jonot+pitkät,+nyt+jälkikäteen+menisin+ketjusillan+kautta+kulkevalla+bussilla+numero+16,+joka+vie+kätevästi+ylös+perille+asti+ja+takaisin.+Kalastaja-linna+ja+vieressä+oleva+Matiaksen+kirkko+(http://www.matyas-templom.hu/main.php?Lang=EN+)+kannattaa+käydä+katsomassa+(liput+muistaakseni+800+++1500+HUF),+samoin+Pyhän+Tapanin+Basilika++keskustassa+(ilmainen).+Suuri+kauppahalli+keskustassa+kannattaa+käydä+kokemassa.+Valitettavasti+en+osaa+sanoa+konserteista+tai+operasta+jne+mitään.
Muista+opetella+sana+Köszönöm+(lausutaan+jotakuinkin+kössönöm,+ainakaan+z-kirjain+ei+kuulu+kovin+voimakkaasti)+eli+kiitos+sekä+hymy+päälle,+siten+metsä+vastaa+kuin+sinne+huudetaan.+Unkarilaiset+tietävät+olevan+meidän+veljeskansa+eli+ainakin+suomalaisia+kohdellaan+hyvin.+Hieno+kaupunki,+hieno+kansa!+Hyvää+matkaa+vaarille!
Lisäys edelliseen. Joskus edes tuhat euroa/päivä ei riitä. Jos edellisestä matkasta on kulunut 30 vuotta, on aika päivittää myös matkustuksen negatiivisia puolia. Aikanaan oli Kalle Tappinen ja kohtalokas samba, ajat ovat ehkä hieman muuttuneet tuosta. Seuraavat kikkakepposet eivät onneksi perustu omakohtaiseen kokemukseen, mutta ne on kenen tahansa hyvä tietää etukäteen, jotta niiltä voi välttyä.
Budapestin yöelämässä on myös Budapest Specialiksi kutsuttu kikkakepponen. Yleensä viehättävät paikalliset tai turisteiksi naamioituneet neitokaiset houkuttelevat onnettoman turistin johonkin tiettyyn anniskeluravintolaan. Mikä tahansa turistin valitsema ravintola ei käy vaan turisti ohjataan nimenomaiseen houkuttelijoiden valitsemaan paikkaan, jossa ennen kuin ehtii kissaa sanomaan, alkaa pöytään virrata jos jonkinlaista juomista. Maksun koittaessa lasku on tonnin luokkaa euroissa tai enemmän. Paikalle ryntää kaapin kokoisia sisäänheittäjiä ja jos käteistä ei ole, vingutetaan visaa tai käydään turvamiesten saattelemana automaatilla. Mukava lomamatka muuttuu äkkiä ryöstöksi ja vapauden riistoksi.
Ennen kuin valitsee ravintolan, kannattaa katsoa millaisesta asiakaskunnasta se koostuu. Ennen kuin tilaa ravintolasta mitään, on syytä katsoa hinnasto ja tilata vain niitä ruokia ja juomia, jotka sopivat oman budjettiin ja jotka on selkeästi ilmoitettu annoshintoina. Kreikan Ateenassa matkustaessani suomalaisturisteja jekutettiin kalaruokien hinnassa siten, että kalan yksikköhintojen kanssa oli kikkailua ja ruokailu tuli erittäin kalliiksi.
Yksi kikka perustuu kolmen hengen ryhmään, jossa ensimmäinen henkilö yrittää vaihtaa rahaa kadulla. Tästä kieltäydyttyään turistia tulee jututtamaan kaksi siviilipukuista poliiseiksi esittäytyvää henkilöä, jotka alkavat tivaamaan mitä hetki sitten tapahtui. Tarkoitus on saada turisti esittämään lompakkonsa, josta sopivassa kohtaa näppärät kädet kadottavat osan turistin rahoista. Paikallinen poliisi on virkavaatteissa ja heidät kannattaa kutsua paikalle ennen kuin alkaa lompakkoaan kaivelemaan.
Julkisissa kulkuneuvoissa saalistaa taskuvarkaita, jotka ruuhkaa hyväksikäyttäen pyrkivät iholle tyhjentämään taskut ja ranteet. Useissa metropoleissa mukanani kulkenut takataskulompakko, jonka täytteenä on 90-luvun liiroja ja ruplia, sai jälleen palata Budapestistä kajoamattomana koti-Suomeen.