Miksi ihmeessä on niin vaikeaa löytää kotiin kaikkea pienikokoista tarpeellista joka olisi hyvä yhden hengen taloudessa. Pienet astianpesukoneet, kahvinkeittimet ym. Muutamia löytyy mutta ovat nekin ovat turhan kalliita ja liian isoja nekin. Ihan kaikki mitä myynnissä on, on suunniteltu pienelle perheelle, pariskunnille.
Kaiken tämän lisäksi ruokakaupoistakin on mahdoton löytää sopivan pieniä pakkauksia, esimerkiksi pienin juustopaketti on niin iso että 2/3 menee hukkaan kun ehtii homehtua. Palvelutiskit josta voisi ostaa juuri sopivan määrän ovar harvassa.
Seurailen myös uusien kerrostaloasuntojen valmistumista, harvassa ovat pienet yksiöt.
Yhden hengen talous
2
128
Vastaukset
- hyvinpärjää
pienikokoisia astiakoneita saa kylläkin, itsellä Elektolux-astiakone,- pöytämalli, sopii hyvin pieneen talouteen.
ruokaostoksista laitan useimmiten esim. juustosta puolet pakastimeen (pakastinkin pieni), samoin leipää, pakastan aina uudesta pakkauksesta pariin eri pakstepussiin,jne.
Lähes kaikkea voi pakasta osan ! Ostan yös ns. kestomaitoa, jossa pv.määrä riittää huomattavan pitkälle.
mielestäni ei nykyaikana ole mitään ongelmaa ostaa pieneenkin talouteen "evästä". - SuuretOnMurheet
Hah hah. Jos asuu yhden hengen taloudessa, niin eiköhän ilman astianpesukonetta pärjää. Sitä tiskiä nyt ei varmaan niin mahdottomasti kerry, etteikö siitä omin voimin selviä. Toki, jos jättää tiskit tiskaamatta ja ottaa vaan kaapista uutta lautasta, mukia jne., niin kohta sitä tiskattavaa on suurperheen verran. Se, että pitää yhden hengen taloudessa olla astianpesukone, on pelkkää laiskuutta, hienohelmaisuutta, turhamaisuutta ja tyhmyyttä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683208Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91851- 1111740
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241259- 1291048
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6875- 84869