Ajelin Janakkalassa Tuulensuusta Hyvikkälään. Uimarantaa haeskelin ja löysinkin - Rehakanjärveltä. Mutta löysin samalla yhden Hämeen surkeimmista teistä. Muistan kun tiemestarit joskus 70-luvulla perustelivat ns. sirotepintojen ja öljysoran paremmuutta soratiehen verrattuna. Tulee kuulemma halvemmaksi ylläpitää kuin soratie. Ja sehän pitää paikkansa! Kun nimittäin tielle ei tehdä mitään kymmeniin vuosiin, niin tienpito tulee halvaksi. Autonpito on sitten toinen juttu.
Soratie on pahimmillaankin parempi ajaa kuin hoitamaton öljysoratie tai sirotepinta. Soratien kuopat eivät riko renkaita, iskunvaimentajia ja niveliä.
Perunamaa vikapaikassa
MRo47
1
123
Vastaukset
- Körökörö
80-luvulla se tie oli vielä soratie, toissa vuonna se oli tosireikäinen päällystetty tie ja nyt siinä on päällysteen läikkiä jäljellä. Lienee seudun yksi kurjimmassa kunnossa olevista teistä... Korjaukseksi on laitettu alhainen nopeusrajoitus.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117124
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t334199törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/393675Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981940- 321457
- 351438
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621357Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121078Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1721055Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111010