Itselläni on Corola Verso -03, ajettu 125.000 km ja 1.8-litran koneella. Ajot ovat enimmäkseen lyhyttä kaupunki- ja taajama-ajoa. Ajotietokone näyttää kesäaikaan n. 6.5 - 6.7. litran kulutusta. Todellinen kulutus on kuitenkin noin 8.5. litraa.
Oliasi mielenkiintoista tietää, mistä joutuu noinkin suuri ero ilmoitetun ja mitatun kulutuksen välillä?
Oliasi mielenkiintoista tietää, mistä joutuu noinkin suuri ero ilmoitetun ja mitatun kulutuksen välillä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Taajamassa lähes kaikki autot kuluttavat enemmän kuin matka-ajossa. Hybridillä erijutut. Testaa matka-ajoa ja jos kulutus edelleen korkea, käytä huollossa.
Itselläni myös vastaava auto ja yli tuplasti kilometräjä mittarissa kulutuksen ollessa paikoin jopa alle 6 l/100 km. Talvisin toki enemmän, alle 7 l kuitenkin.
Onko Teidän auto myös tehty japanissa?