Rabbit royal?

Beelgii

Kokemuksia ? Belgian jätti kaneja tulossa kaksi.

4

263

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole syli lemmikkejä jos et jotenkin osaa siihen kouluttaa, ite en ole onnistunu. Tykkää silityksistä kyllä paljon mutta jos syliin yrität ottaa niin luultavasti vahingossa kynsii sua kun rimpuilee pois mutta ei pure (paitsi vaatteita). Tosin jos on jotain herkkua niin sen aikaa on sylissä kiltisti. Kaikki ne on erilaisia kuulemma.

      Kyllä ne seurallisia silti on, oma rupes parin kuukauden päästä makaamaan sohvalla vieressä reittä vasten, kun sillä ei ole toista kania kaverina. Yleensä tykkää vaan maata parin metrin päässä ja tuijottaa. Kai se pitää silmällä...

      Ainiin ja oon kuullu paljon siitä että on kaneja kuollu kun on syötetty vääriä asioita eli jotain eläinperäistä esim. Kummilapsen kani kuoli kun antoivat sille suklaata. Heinää, porkkanaa, omenaa, näkkileipää ja pajua annan omalleni suurimmaks osaks. Eniten heinää tietty.

    • kluppa

      Meidän kanit saa aamuisin pellettiä ja iltaisin rabbit royalia ja ihan hyvää tuo ruoka karille on. Meillä kylläkin kääpiöluppia mutta kaneja ne silti on:-)

    • Sedä

      Kanin tuoreruuaksi kannattaisi antaa paljon vihreitä kasviksia, esim. yrttejä kuten basilika, persilja ja minttu. hedelmät, ja jopa porkkana, on aika sokeripitoisia eikä siksi optimaalista tuoreruokaa. Leipääkään kani ei tarvitse, vaikka tykkää varmasti nakertaa. Hampaiden kuluttamiseen heinä on riittävää.

    • marjar1967

      Meillä syödään heinää, ja kaikkea tuoretta mikä luonnosta nyt löytyy. Talvella porkkanaa, lanttua, omenaa, kurkkua, ja tietty kuivaheinää.. Plus tuoretta minkä olen pakastanut.. Meillä belgialaisen ja suurihopean sekoitus.. Tarkkaa ettet syötä myrkyllisiä kasveja!!!

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      13
      3602
    2. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      65
      2922
    3. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      130
      2602
    4. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      18
      2345
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      11
      1804
    6. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      20
      1759
    7. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      368
      1553
    8. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      61
      1496
    9. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      69
      1280
    10. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      22
      1191
    Aihe