oletteko koskaan ajatelleet kun lapsenne istuu takaistuimilla niska kiinni takalasissa, niin mitä tapahtuu, jos vaikka hiace törmää perään? Lähtekö henki?
hei kaikki grand scenickin
omistajat
61670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
hei kaikki auton (toyon) omistajat. Oletteko koskaan miettineet että kun ajatte autoa ja nojaatte vasempaan käteen poski kämmenellä haaveillen joskus oikeasta autosta niin päänne on aika lähellä sivuikkunaa. Mitä tapahtuu jos samalla tulee rekka kylkeen??? Lähteekö henki???
hitto!!! tää oli paras kommentti pitkästä aikaan. kerrankin saatiin hymy aikaiseksi.
T: eilen grand scenicistä kaupat tehnyt!!!
Asiaa mietittiin paljonkin uutta autoa hankkiessa, mutta ei löytynyt mitään muutakaan autoa jossa asia olisi ollut toisin.
Edellisessä kolmannesta penkkirivistä takaoveen oli yli metri - mutta tuollaista vaihtoehtoa ei ollut mahdollista enää harkita.
Jopa "isommanluokan" tila-autoissa takin penkkirivi on aivan takaluukussa kiinni, grandin muotoilu jättää sentään isomman tilan takapenkistä takapuskuriin kuin muutamassa suuremmanluokan autossa.
Eli mietitty on ja lisäpenkit ovat tilapäiskäytössä, mutta mitään muuta ratkaisua kuljetustarpeisiin ei ollut. (Vertasin auton yleistä turvallisuutta testien mukaan vastaavan sijoutuksen vanhempiin, mutta ehkä suurempiin vaihtoehtoihin ja mielestäni grandi lunastanee paikkansa turvallisena mallina.) Lisäksi omalla ajolla ja liikennekäyttäytymisellä merkiystä varmaankin riskien pienentämisessä myös tähän asiaan liittyen.
Sen verran lisäisin että NCAP-törmäystesti sisältää myös peruutustestin. Ei se tietenkään sitä vastaa että joku tulee takaluukusta sisään, mutta jotain kumminkin. Olikohan se niin että autoa vedetään 18 km/h nopeudella (en ole varma) päin kiinteää tolppaa? 5-tähdellä vain puskuri saa mennä kasaan.
Tuo oli yksi pointti jota katsottiin kun autoa valittiin, ja suurin syy miksi esim Corolla Verso putosi pois listalta jo ennen koeajoa...
Jotta juuri kun olet ollut tiedotuskatveessa on suomalainen äärimilitanttiryhmä aktivoitunut.
Ja koska ajat korkealla tila autossa, olet helppo ohjuksen maali. Kannattaa miettiä kaikkea turvallisuuden nimissä.