naamakirja kiusaaminen

kiusattu_

Minua kiusataan facebookissa, tehdään salaisia ryhmiä jossa levitellää kuvia ja juttuja. Voiko tätä vastaan mitenkään puolustautua? saako noita salaisia ryhmiä edes mitenkään selville poliisi tai vastaava?

12

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wergerth

      No mikä pakko sielä on roikkua?

    • Mikset ite vaan lähe facesta?

    • minäkiusattu

      Tiedän ton tunteen muakin on kiusattu facessa vaikka ite en ees oo siellä. Parempi vaan että lähet sieltä pois ja kerrot jollekkin.

      • gfhjhghjk

        Jos kerrot poliisille siitä niin ne löytää sen ryhmän. Ja tehkääkin se äkkiä ennenkuin kunnianloukkauksesta tulee laillista...


    • kiusattu_

      Mitä minun pois lähteminen sieltä hyödyttää ku mua kiusataan sen ulkopuolella. Facea vain käytetään kiusaamisen välineenä, sitä kautta saadaan monelle tietoa siinä ryhmässä. Kiusaaminen ei lopu jos tuota ryhmää ei saa ensin hajotettua. Mut miten löytää salattu ryhmä..ei mitenkään

      • minäkiusattu

        Kerro porukoiles asiasta jos ne osaisisivat auttaa tässä tilanteessa. Niin jos ne voisi ilmoittaa nettipoliisille tästä.


      • Jos ne on salaisia ryhmiä niin miten tiiät ees että niitä on ja face on amerikkalainen joten ei suomen poliisilla oo oikeus sörkkii sitä


      • Salatun ryhmän voi löytää vain jos osaa hakkeroida. Ite oon pistänyt pystyyn lukuisia salattuja kiusaamis ryhmiä


      • fghjhgfgh

        Ja vitut, kyllä salaiset ryhmät löytää kun kytät pakottaa sut kirjautumaan sinne ja näyttämään sen...


    • FobbaOnEpic

      Soita NettiPoliisille

    • fight_fire_with_fire

      Liimaile niitten kiusaaja-kusipäitten seinille syyläisten perseiden kuvia ja toivota hyvää elämää.

    • näin.on

      Parempi kun koko naamakirjaa ei oltais keksitty, niin paljon samanlaisia juttuja kuullut.
      "Kukaan ei kiusaa vain siksi, että on ajattelematon.
      Kiusaaminen vaatii suunnitelmallisuutta, sosiaalisia taitoja ja ilkeyttä.
      perhedynamiikka"
      http://www.kodinkuvalehti.fi/keskustelu/25418/psykologi_vesa_nevalainen_kiusaaja_on_tahallaan_ilkea?page=4

      Kopio, ja samaa mieltä.

      42/67
      klo 9:56 | 13.8.2016
      Jos lapsi kokee olevansa turvassa, rakastettu ja arvokas aitona omana itsenään, ei hänestä kiusaajaa tule.
      Kiusaajia tulee kaikenlaisista perheistä. Jotain yhteistä niissä perheissä täytyy olla. Jos kotona kunnioitetaan ja arvostetaan toisia, niin usein tämä siirtyy lapselle automaattisesti.
      Jos kotona herjaamme, syyllistämme tai jopa alistamme jotakuta, niin tämäkin malli voi siirtyä lapselle.
      On aika mieletöntä kuvitella, että päiväkodit ja koulut pystyisivät kiusaamisen lopettamaan, kun se on usein kotona opittua.
      Miten lapsi osaisi kyseenalaistaa vaikkapa 5-vuotiaana, että on väärin esim. rikkoa kaverin tavaroita ja vielä huitaista kasvoille, jos kotona isä on juuri heittänyt äidin puhelimen seinään ja tönäissyt äidin lattialle nurin? Lapselle useimmiten se oma koti on se normaali ja tavallinen koti, kun harvemmin muunlaisesta on kokemusta.
      Ehkä kiusattu ja kiusaaja voivat olla hyvinkin samankaltaisista perheistä lähtöisin, reagoivat ihmisiin ja ympäristöön vain eri tavalla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2983
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2604
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2245
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2158
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1966
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1732
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1546
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1497
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      27
      1308
    Aihe