onko oikeus vaatia sopimustietojani

hhhh5h55a121211

Onko vuokranantajalla oikeus vaatia vuokralaista toimittamaan todiste sähköyhtiöltä muuton yhteydessä siitä että on sähkölaskunsa hoitanut?

Jos vuokralainen olisi jättänyt sähkölaskunsa maksamatta, mitä sitten? Ei vuokraisäntä/emäntä niitä joudu maksamaan koska kyseessä on sopimus vuokralaisen ja sähköyhtiön välillä.Mittari on luettu ennen muuttoa ja luetaan muuton jälkeen eikä sillä ole mitään vaikutusta asunnon omistajan elämään.

En nyt tässä tarkoita että olisin jättänyt maksamatta.Minua vain ihmetyttää että mitä se vuokraisännälle kuuluu jos minä teen sopimuksen ja vastaan sen täyttämisestä? Ei hänelle voi tästä mitään negatiivista koitua mitenkään ja millä oikeudellla vaaditaan toisten sopimuspapereita tai ylipäätänsä mitään tositteita toisten sopimuksista?

9

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sähkötön

      Juu, ei kuulu vuokranantajalle kenenkään sähkölaskut. Ilmeisesti on joskus käynyt niin että joku on jättänyt sähköt maksamatta ja on karhuttu vuokranantajalta. Näin voi käydä jos liittymää ei katkaista ajoissa, silloin lasku on vaarassa kaatua asunnon omistajalle.

    • jhdsjhdsfjh

      Asia ei kuulu vuokranantajalle mitenkään. Ja asiahan selviää vuokranantajalle tavallaan siten, että voi ottaa sähköliittymän omiin nimiin kun se on irtisanottu lähtevän vuokralaisen puolesta.

      Vuokralainen maksaa tai ei maksa viimeistä sähkölaskua.
      Ulosoton kautta lopulta maksaa vaikka perinnöstä.

    • OleellistaAsunnolle

      Asunnossa on laitteita jotka eivät toimi ilman sähköä ja jos nämä laitteet eivät toimi, niin asunto voi kärsiä siitä, esimerkiksi homehtuu ilmanvaihdon puuttumisen vuoksi tms. Jos vuokrasopimuksessa on sovittu että vuokralainen hankkii sähkösopimuksen, niin kyllähän sitä silloin voi vaatia nähtäväksi.

    • Vuokraisäntä

      Kyllä se on ihan oleellista vuokranantajalle, jos sähköt katkaistaan ja vaikka jääkappi ja pakastin sulaa, sieltä valuu lattialle paljon vettä. Ja sähköjen takaisin kytkentä maksaa ja jää vuokranantajan maksettavaksi. Ja tälläisiä vuokralaisia on paljon joiden raha-asioiden hoito on sittä tasolla että sähköjäkin joudutaan katkomaan. Ja näiltä ressukoilta ei mitään saa perittyä koskaan.

      • Sähköjen uudelleenkytkentä ei maksa vuokranantajalle mitään, eli turha inistä. Sen sijaan kysymys on aiheellinen tilanteessa, jossa asunnossa on joko suora sähkölämmitys (tai huoneiston sähkönsaannista riippuvainen lämmitysmuoto, kylpyhuoneen mukavuuslämmitys ei kuulu tähän joukkoon) tai huoneiston mittarin kautta sähkönsä ottava koneellinen ilmanvaihto.


      • TurhaaLöpinää
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Sähköjen uudelleenkytkentä ei maksa vuokranantajalle mitään, eli turha inistä. Sen sijaan kysymys on aiheellinen tilanteessa, jossa asunnossa on joko suora sähkölämmitys (tai huoneiston sähkönsaannista riippuvainen lämmitysmuoto, kylpyhuoneen mukavuuslämmitys ei kuulu tähän joukkoon) tai huoneiston mittarin kautta sähkönsä ottava koneellinen ilmanvaihto.

        Koneellinen ilmanvaihto ei koskaan ole kytketty huoneiston mittariin. Se kulkee AINA yhtiön oman mittarin kautta. Joten sähkölaskut eivät millään tavalla kuulu vuokranantajalle.


      • Olen asunut taloyhtiössä, jossa kaikissa saneeratuissa asunnoissa oli koneellinen ilmanvaihto ja tämä kytkettynä kunkin huoneiston omaan sähkökeskukseen. Muissa yhtiön asunnoissa olikin sitten painovoimainen ilmanvaihto. Kyseessä Helsingin ydinkeskustassa sijaitseva 1920-luvulla rakennettu talo, jossa yhden kerroksen toimistotilat on muutettu nykymääräysten mukaisia uudistuotantonormeja noudattaen asunnoiksi.


      • AsunnonMittariin
        TurhaaLöpinää kirjoitti:

        Koneellinen ilmanvaihto ei koskaan ole kytketty huoneiston mittariin. Se kulkee AINA yhtiön oman mittarin kautta. Joten sähkölaskut eivät millään tavalla kuulu vuokranantajalle.

        Huoneistokohtainen ilmanvaihto sattumoisin toimii yleensä aina asunnon oman mittarin kautta ja tuo on yksi konsti siirtää lämmityskustannuksia taloyhtiöltä asukkaalle... keskuslämmitys säädetään mahdollisimman nuukalle, sitten asuntokohtainen ilmanvaihtokone lämmittää tuloilmaa sähkövastuksella asukkaan sähkölaskuun. Tuosta yhdistelmästä sitten laskutetaan ns "lämmintä vuokraa", eli vuokraan sisältyy lämmitys....


    • jamitäsitten

      Jos sähköt katkaistaan, niin uudelleen kytkentä maksaa-paljon esim. viikonloppuisin.
      Jos asunnossa sähkölämmitys-niin talvella kohtalokkaat seuraukset.
      Omassa kerrostaloasunnossa on ilmanvaihto, ja toimii minun asunnon sähköillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2398
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2292
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      15
      1790
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1602
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      52
      1562
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      915
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      837
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      787
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      758
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      713
    Aihe