Suosituksia, minne viikoksi syksyllä?

ParhaatSuositukset

Kanarian matkalle, pitäisi varata viikko. Kohtuu edullinen, hyvä hotelli. Ajankohta syyskuun-joukukuu. Mistä hotellista on hyviä kokemuksia, voisi olla oma keittiönurkkaus?

30

593

    Vastaukset 30

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paralorque

      Kanaria on laaja käsite. Tarkenna mitä saarta ja mitä kohdetta olet harkinnut. Randomina heitän sulle Teneriffan Puerto del Crutsin ja siellä apt. Casablancan.

      • Graninkävijä

        Kanaria tarkoittaa aina Gran Canariaa. Muut saaret mainitaan niiden omilla nimillä, kuten Lanzarote tai Teneriffa.
        Kanaria=Grani.


      • TottaJaAsiaa

        Oikein! Juuri näin se on.


    • ParhaatSuositukset

      Kysymys on tarkoittukin laajaksi, yksilöimättä mitään paikkaa edes kaupunkin tarkkuudella.

      • ParasSuositus

        Playa del Ingles jos tykkäät lomalla lämmöstä ja aurinkoisesta säästä. Puerto de la Cruzista paljon puhutaan, mutta pettymys oli meille. Kävimme siellä kahteen eri otteeseen, valitettavasti. Cruz ei taida olla suosittu muiden kuin täällä palstalla häiriköivän antigue trollin mielestä, sen joka kirjoittelee saman viestin tusinalla nimimerkillä. Itse olemme olleet Inglesissä Green Field hotellissa, mutta ei voi suositella jos ei halua kuunnella suomalaisten möykkäämistä, sillä se meinaan on ostoskeskuksen vieressä, jossa on varmaan 8 Suomibaaria. Maspalomas on hyvä paikka kanssa ja sieltä on monista bungaloweista ilmainen kuljetus rannalle. Ingles on lisäksi täynnä eri kansallisuuksien laaturavintoloita jos ei halua suomalaisten paikoissa syödä. Lisäksi on lyhyt matka sellaisiin paikkoihin joissa on vain paikallisten ravintoloita, jopa kävelymatkan päässä.
        Keittiönurkkausta meillä ei Puerto Cruzissa ollut kummassakaan hotellissa, mutta Inglesissä ja Maspalomasissa se löytyy järjestään jokaisesta majapaikasta. Matkaesite kertoo lisää.

        Hauskoja lomasuunnitelmien tekemisiä.


      • ParhaatSuositukset

        Käyty on joissakin paikoissa, ei olla aloittelijoita. Silti suosituksia on mukava seurata.


    • eikujooku

      Ingles on tuulinen ja varsin usein pilvinen mutta jos kaipaa suomalaisia ja turistihelvettiä on se oikea valinta. Puerto Rico aurinkovarmahko mutta siinä kaikki. BORING. Puerto de la Cruz usein pilvinen mutta einiin sateinen kuin palstallaväitetään.
      Mitä aloittaja lomallaan kaipaa? Jos ei tarkennusta tule niin hankala on alkaa hotelleja suosittelemaan.

      • pisteinglesille

        Outoa. Olimme viikon maspalomaksessa joulukuussa kiertelimme inglesissäkin ja törmäsimme sinä aikana neljään suomalaiseen siis jos lentokenttää ei lasketa. Sinä olet varmaan istunut koko lomasi suomalaisbaarissa kun tuollainen mielipide ja jokaisessa lomakohteessa on turisteja ja olethan itsekin sellainen. Mitä tuulisuuteen tulee niin harva merenrantakaupunki on sellainen etteikö siellä joskus hieman tuulta ole. Sehän vain virkistää kun Inglesissä on muuten niin aurinkoisen lämpimät kelit. Puerto grutsi on viimeinen paikka mihin kannattaa lähteä tai siis jos ei halua aurinkoa ollenkaan niin sitten grutsiin.


      • En yleensä näe suomalaisia , kuin sattumoisin vaikka aina lomailen Inglesissä. Jos haluan (en halua)niin tiedän mistä n.s. helvetin löytää. Inglesin monipuolisuuden osoitus on juuri se , että voit valita , kaikkea on.


      • Sr.Paco
        donluis kirjoitti:

        En yleensä näe suomalaisia , kuin sattumoisin vaikka aina lomailen Inglesissä. Jos haluan (en halua)niin tiedän mistä n.s. helvetin löytää. Inglesin monipuolisuuden osoitus on juuri se , että voit valita , kaikkea on.

        Yhtä monipuolisia kohteita on muillakin saarilla.


      • InglesinApinat
        Sr.Paco kirjoitti:

        Yhtä monipuolisia kohteita on muillakin saarilla.

        Mutta ne muiden saarten kohteet on kylmiä. Ei aurinkoa, pelkkää pilvisyyttä ja sateita. Inglesissä sataa ehkä pari kertaa koko talven aikana ja nekin sateet tulee yleensä yöllä.
        Ei siis mikään ihme että esim. Lanzaroten turismi on hiipunut yli 40% Gran Canarian hyväksi. Siellähän käy vain ne jotka eivät ole ehtineet varata matkaa Granille, ne kun myydään loppuun ensimmäisenä. Tosin pitää sanoa että Puertossa matkailijoiden keski-ikä on siinä 90v, joten ehkä on heille parempi että ilmat ovat viileitä. Ei pukkaa sydänkohtausta niin helposti.


      • voieivoiei
        InglesinApinat kirjoitti:

        Mutta ne muiden saarten kohteet on kylmiä. Ei aurinkoa, pelkkää pilvisyyttä ja sateita. Inglesissä sataa ehkä pari kertaa koko talven aikana ja nekin sateet tulee yleensä yöllä.
        Ei siis mikään ihme että esim. Lanzaroten turismi on hiipunut yli 40% Gran Canarian hyväksi. Siellähän käy vain ne jotka eivät ole ehtineet varata matkaa Granille, ne kun myydään loppuun ensimmäisenä. Tosin pitää sanoa että Puertossa matkailijoiden keski-ikä on siinä 90v, joten ehkä on heille parempi että ilmat ovat viileitä. Ei pukkaa sydänkohtausta niin helposti.

        Trollaat kesälläkin? Mene ulos luontoon.


      • lopettaisitjo
        voieivoiei kirjoitti:

        Trollaat kesälläkin? Mene ulos luontoon.

        Tosi juttuja hän kirjoitti. Oletko sinä se joka haukkuu kaikkia trolleiksi?


    • Inglessiinvaan

      Ingles on lähes aurinkovarma.siellä on edullinen suomibaari jossa kannattaa käydä syömässä useampana iltana.

    • Piipahtaaja

      Ingles on vanha lomakohde.mutta vetää turisteja.on hienot rannat.paljon ostospaikkoja..samoin hyviä ruokapaikkoja..auto vain alle niin voi piihpahtaa puertossa tai palmasissa..

    • esimm

      Gomera, Hierro ja La Palma.

    • Syksyllävoi

      Cruziin voi hyvin mennä vaikka viikoksi syksyllä jolloin takuuaurinkoa.joskus helmikuussa voi vähän olla pilvessä.itse olen aina pidempään kun tykkään lenkkeillä jokapäivä.

    • Meem

      Jos nyt saisin valita, niin lähtisin Teneriffan Santa Cruziin.
      Kivan tuntuinen kaupunki, mutta pakettimatkavalikoimissa ei ole kuin hotelleja, kun itse haluan mieluiten lomailla apartementoksessa, jossa on pari huonetta ja keittomahdollisuus.
      Ei turistihelvetti, vaan oikea kaupunki paikallisine asukkaineen, Teneriffan pääkaupunki.

    • corall

      Corralejo Fuerteventura. Kiva osittain kanarialainen pikkukaupunki, hyvät ravintolat ja loistavat rannat dyyneineen. Hyvät yhteydet pääkaupunkiin ja Lanzaroten sekä Lobos saarille. The best place in the canary islands.

      • jartsakaks

        Kymmenen FV:n matkan kokemuksella saaren toisessa päässä Morro Jable. Rannoissa, siisteydessä ja kauneudessa voittaa Corralejon 100-0, ravintoloissa ehkä hiukan häviää. Morro Jablen vanhakaupunki (jonne finskituristi eksyy vain satunnaisesti) on oikeastaan aika samankaltainen kuin Corralejon vastaava paitsi korkeuserot tekevät siitä kiinnostavan.

        Mutta jos yöelämää/biletystä hakee niin koko saarelta kannattaa pysyä pois.


    • Mutta.kuitenkin

      Los Christianos on Kanarian helmi

    • Nim.merkki

      Las Palmas, Rk Luz Playa
      Puerto Mogan, Cordial Mogan Valle

      Puerto del Carmen, Fariones Playa
      Costa Teguise, Vitalclass Lanzarote
      Playa Blanca, Rubimar

      Costa Adeje, Isabel
      Los Christianos, Saint George
      Playa de las Americas, Columbus
      Puerto de la Cruz, Casablanca

      Jandia, Jandia Luz

    • Töpselikukkula

      Ai pitäisi mennä! Jospa pysyisitki kotisuomessa. Mene vaikka Kärsämäelle vaihteen vuoksi..

    • ParhaatSuositukset

      Yllättävän hyvä valikoima tuli hetkessä. Lisäksi aika hyvin hajaantuivat eri vaihtoehdot. Kanarialla monipuolisuus on näköjään valttia, kaikille löytyy. Meni aika kauan kun ensimmäinen Kärsämäki-ehdotus tuli, pysy kotona. Huumori sikseen. Toinen positiivinen piirre on että ei ole vielä keskusteltu kaalikääryleiden hinnoista :)

      Lisää hyviä paikka- ja hotelliehdotuksia kaivataan. Luulen että aika moni miettii näitä samoja asioita syksyä ja talvea varten.

      • onsiellämuutakin

        Antigue kiusanhenki pitää kuulemma kesätaukoa ihmisten ja ravintoloiden kiusaamisesta, siksi ei ole kaalikäärylejuttuja ollut viime aikoina. Toivottavasti hän ei jatka roskan suoltamista kun kausi taas alkaa.

        Green Field hotelli on Inglesissä hyvä. Siinä vieressä on tanssipaikkoja meille vanhemmille ja myös ravintoloita nuorempaan makuun. Lyhyt matka on siittä Kasbah-keskukseenkin ja muutamalla eurolla taxilla Yumboon.


    • Sinnejoskus

      Lanzarotella Yaiza. En tiedä hotelleista mutta kylä on kaunis, aito ja itse saari on mielenkiintoisia kohteita täynnä. Yaizaan tehdään myös valmismatkoja.

    • kanariankaarina

      Vaikea mennä suoralta kädeltä neuvomaan sitä sinulle sopivinta Kanariankohdetta, kun et sen kummemmin kertonut,, mikä itseäsi kiinnostaa. Haluatko vaan aurinkoa ja merta, myös kulttuuria ja historiaa, ostosmahdollisuuksia vai hulvatonta yöelämää. Kaikkea sitä Kanarialla on, hieman kohteesta riippuen. Siirrypä kiltisti yksityiskohtaiselle Karanariansaarista kertovalle sivustolle lukemaan eri saarista ja niiden kohteista anteineen, osoite on: http://kanariansaaret.net/kohteet

      • älkääklikatko

        Sinä se jaksat mainostaa tuota sivustoasi. Paljonko saat kun jotkut urpot klikkailee sivuillasi olevia mainoslinkkejä?

        OSTA MAINONTAA! Vai eikö rahat riitä ja luvaton mainostaminen on tietenkin ilmaista. Häpeä laiton mainostaja.


      • nolo-olet

        Suksi kuuseen nettisivujesi kanssa.


      • sakkekamu
        älkääklikatko kirjoitti:

        Sinä se jaksat mainostaa tuota sivustoasi. Paljonko saat kun jotkut urpot klikkailee sivuillasi olevia mainoslinkkejä?

        OSTA MAINONTAA! Vai eikö rahat riitä ja luvaton mainostaminen on tietenkin ilmaista. Häpeä laiton mainostaja.

        Tuo on aika pientä mainostamista siihen verrattuna kun suomalaisten ravintoloiden omistajat sekä tarjoilijat tykittävät mainoksiaan tänne. Pitivät koko viime kauden esillä neljää ravintolaa. Ensin levitetään väärää hintatietoa ja kappas, yllättäen "joku" laittaa kyseisen baarin hinnaston tänne luettavaksi. Eivät ressukat tajua miten läpinäkyvää heidän toiminta on, sillä ei kukaan ole niin kiinnostunut baareista että jaksaisi koko talvea jauhaa apulantaa. Mahtaako liikevaihdot olla laskussa kun pitää nettipalstoilta yrittää haalia asiakkaita?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      1000
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe