Eli parin tunnin päästä kai pitäisi alkaa Loop tapahtuma, jossa OP 3 julkaistaan. Pääsee mukaan tapahtumaan, kun lataa sovelluksen OnePlus 3 VR googleplaysta ja on VR pahvi käytössä.
OnePlus 3 julkaisu
avaruusjulkaisu
27430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Tuossa infosivu:
https://oneplus.net/fi/loop
Tuosta tuota uutta puhelinta:
https://oneplus.net/fi/3/overview
Ken tykkää.
No sen sai tilattua heti tuolta Loop tapahtumasta, muuten kai kaupasta vähän myöhemmin.
Onko tuo edes tilaamisen arvoinen puhelin. Mitä hyvää siinä on muihin verrattuna ..
Perus tasavahva luuri tällä hetkellä kun tukee nfc:tä ja pikalatausta. Hyvä 1080p amoled paneeli riittää voittamaan kaikki 2k lcd näytöt ja pikselitiheyttä on tarpeeksi. Harmi kuitenkin kun akkukapasiteettia lähtivät pienentämään. Yksi harvoja asioita minkä oneplussa teki kilpailijoita paremmin eli suuret akut.
Kyllä tuo zte axon 7 tuntuu kuitenkin opoa vievän. Stereokaiuttimet, kuulokevahvistin ja suurempi akku kääntävät vaakakupin toisen kiinalaisen puoleen. En usko että kovin moni luuri tulee hinta laatu suhteelta voittamaan tuota zte:n laitetta tänä vuonna. Päihittää spekseiltä jopa lg g5, htc 10 ja huawein p9...
Zte puhelimessa hiukan isompi akku ja 2gb Ram muisti isompi. Muuten samat speksit, joten ei se kyllä päihitä G5, htc 10 ei kokemusta ole.
Mutta kertakäyttökamaa:D
Zte on vai Lg/htc kertakäyttök.?
Kai hän tarkottaa Zte:tä, miten sitä päivitetään. OnePlus One muuten sai viimeisimmätkin Google:n turvapäivitykset 1.6.2016, tosin Cyanogen sitä päivittää. Mutta linja pysynee OxygenOS:llakin, näin olettaisi.
Vapuska älä valehtele. :)
Zte:ssä on 2k amoled näyttö samsungilta joten vaikea uskoa että htc:n ja lg:n lcd vastineet mahtaa tuolle mitään. Zte:stä löytyy kuulokevahvistin mikä pitää ostaa lg:hen 100 euron lisähintaan dac palikkana. Htc:stä löytyy tuo myös sisäänrakennettuna. Htcn uudet boomsound kaiuttimet on jo valmiiksi leimattu vitsiksi verrattuna aikaisempiin ja zte:n kaiuttimia on alustavasti sanottu parhaimmiksi mitä luureissa on nähty.
Kamerassa toki lg tulee viemään markkinoita samsungin kanssa. Kannattaa kuitenkin muistaa että zte:n luurin hinnat alkaa 450- 500 eurosta euroopassa ja halvimman pään mallissa 4 gb ramia ja 64 gb muistia. Tuota pakettia ei edes oneplussa voita ja minä maksaisin vähän enemmän reilusti paremmasta puhelimesta. :)
Kannattaa tuosta vilkaista se alustava arvostelu. https://www.youtube.com/watch?v=anmqPsVYeN0
ZTE:D:D
Kummallista kun sinä vapuska uskot että se kiinalainen halvoista osista koottu oneplussa onkin yhtäkkiä muiden kiinalaisten yläpuolella. Zte on ollut ennen kuraa mutta ei enää. Päivityksiä luvattu ja ovat saaneet uuden flahsgip killerin niin kenenkään ei tartte paskaan oneplussaan sortua. :)
Kannattaa vilkasta, miten Axon-paskon throttlaa benchmarkissa:
https://www.youtube.com/watch?v=LfGzHmIqbkY
https://kauppa.saunalahti.fi/#!/puhelimet/OnePlus-3-64-Gt
ennakkotilaajille, ilmoituksen mukaan toimitukset alkaisivat viikolla 26
27.6. - 3.7.
Linkki lyhennettynä:
https://goo.gl/Wq8TLm
että näkyy.
Oneplus 3 ei näköjään ole edes kertakäyttökamaa, vaan täyttä paskaa alusta saakka.
Täytyy perua tilaus. Ei tuollaista paskaa kehtaa harmikseen ottaa.
Kyl tää itestä on huippupuhelin, paras OP malli, kaikki päivitykset viimesen päälle.
Puhelin laitteena on huippu. Sitä en kiistäkään. Ja kyllä, toki OP:n paras malli.
Sen sijaan softa näyttää olevan ihan järkyttävää kuraa. Netissä valitetaan mm. siitä, että WhatsApp viestit ei tule perille kun puhelin on ollut riittävän pitkään paikallaan (Androidin Doze). Lisäksi akun kulutus on ollut huimaa, jotkut eivät saa kuin kolmen tunnin screen on timejä.
Lisäksi Oneplussalla on ollut ongelmia toimittaa päivityksiä puhelimeen. Esim. uusin android tuli yli 8 kuukautta julkaisun jälkeen Oneplus kakkoselle. Kaikki tunnetut merkit olivat jo päivittäneet omat lippulaivansa siihen mennessä, joka Honor 7 sai ennemmin uusimman androidin. Ja vittupää-vapunen täällä väitti aikoinaan muuta, etät Honor 7 päivittyy huonosti, mutta se päivittyi paremmin kuin vittupää-vapusen mainostama One 2.
Vapuska on tänne käynyt pari viestiä raaputtamassa ja tuonne taskumuroon myös windowsilainen nimimerkillä. :D Tuolla oneplus 3 arvostelussa jo nolannut itsensä täysin. Kaikki muut kiinalaiset on paskaa ja kertakäyttökamaa akuista asti mutta ei kiinalainen oneplus.
OxygenOS alkanee olla sekin jo kunnossa, pyörittää paremmin kuin muut paitsi tietysti Nexus originaalilla androidilla, no tietysti subjektiivinen arvio, mutta parasta on kun ite tykkää.
Oxygenos on nyt kunnon Android:)
kansakunnan muisti on tunnetusti lyhyt. mielestäni vapunen oli SILLÄ HETKELLÄ juurikin oikeassa. Huawei on vain joutunut taipumaan siihen, että OS on päivitettävä . miksikö? no siksi kun kuluttajatkin ovat vihdoin alkaneet kiinnittää asiaan enemmän ja enemmän huomiota.
Miten se oli sillä hetkellä oikeassa?
Vittupää-Vapunen väitti, että Honor 6 ei tule saamaa seuraavaa isoa Android päivitystä (Lollipop), vaikka Huawei oli jo virallisesti luvannut lollipopin Honor 6:lle. Ja nyt jo tiedämme, että Honor 6 sai lollipopin, sekä marshmallowin. Joten Vittupää-Vapunen oli täysin väärässä.
Lisäksi sanoin Vittupää-Vapuselle, että Oneplus EI OLE luvannut minkäänlaista päivitystakuuta tai aikataulua Oneplus 2 -mallille. V-V väitti kivenkovaan, että Oneplus 2 tulee saamaan uusimmat Androidpäivitykset ensimmäisenä, ennen Sonya, Samsungia, Huaweita... Nyt tiedämme tämänkin, että Oneplus 2 sai päivitykset kaikkien noiden lippulaivojen jälkeen. Oneplus lupasi omilla sivuillaan päivityksen tulevan ensimmäisellä neljänneksellä 2016, vaan eipä tullut ja tämän jälkeen Oneplus hiljeni täysin, antamatta mitään tietoa asiakkaille.
Eli missä mielestäsi tarkalleen ottaen Vittupää-Vapunen on ollut oikeassa ja miten "sen hetken tietojen mukaan"? Eli jos minä ennustan, että vuoden päästä meteoriitti törmää maapalloon, mutta se ei törmääkään, silti voin olla oikeassa jotenkin ihmeellisellä "tämän hetken tietojen mukaan" -argumentilla? Mieti vittu vähän, mitä sä oikein selität.
niistä vittujutuista en tiedä mitään. tilanne NÄYTTI siltä, ettei huihai pääse päivityksissään yhtään mihinkääm, vaan ideana oli se, että uusi laite, uusi OS. tiedän tasa tarkalleen mistä kirjoitan, itselläni on ollut 2 kyseisen toimittajan luuria. totuus on, että toimintamalli on muutuunut NYTTEMMIN koska nimenomaan kuluttujat sitä vaativat. JA MIETI SINÄ NUTIPÄÄ KANSSA MITÄ KIRJOITAT! :)
oisko kellään tietoo että millon elisan toisen erän toimitukset saapuu? itse olen odottanut jo noin 3 viikkoa että millon puhelin tulee...
Tilasin eilen ja tuli aamulla viestiä, että puhelin on lähetetty.