watzafak

hä?

lisäsin eilen öljyä ocuun -04(ajettu n.17tkm) ja kun otin öljykorkin pois alla oli semmoista beigeä tahnaa sut reippaasti(n.2-3 ruokalusikkaa),onko tiiviste skeidana vai onko aihetta edes huoleen??.mikä vikana/mitä pitäis tehdä asialle. kiitos jo etukäteen hyvin asiantuntevista vastauksista.

4

1427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuotaa

      Vesi ja öljy yhdessä aiheuttaa harmaan tahnan muodostumista.

      • luulisin:-)

        Usein talvella lämpimän ja kylmän ilman vaihdellessa kondensoituu "vettä" öljyn joukkoon. Näkyy kyseisenä tahnana öljykorkissa, ja joskus jopa öljytikussa. Huollossa mittaavat tarvittaessa onko kannentiiviste mennyt tms. Uskoisin että jos kone käy normaalisti ei huolta ole, omalla vastuulla jätät tarkistamatta:-). Kesäsin ei kyseistä töhnää yleensä pitäsi korkissa olla.


    • ilmiö

      Ihan tavallinen ilmiö, talviajossa, varsinkin lyhyitä pätkiä ajellessa, tiivistyy tuollaista juurikin beigen väristä töhnää siihen korkkiin. Eikä todellakaan pelkästään Skodassa ;-)
      Aiheutuu siis kosteudesta.

    • Moottoriin tiivistynyt kosteus höyrystyy kun kone lämpiää ja nousee ylöspäin ,siis öljykorkkiin.
      Tämä varsinkin talvella ja lyhyillä ajomatkoilla.
      Toiset öljymerkit keräävät kosteutta enemmän kuin toiset, siitä vanha sanontakin."Sunoco vaahtoaa vaan ei voitele".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11605
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8801
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      10
      4373
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3934
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3851
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3626
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3580
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3419
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3212
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2385
    Aihe