lisäsin eilen öljyä ocuun -04(ajettu n.17tkm) ja kun otin öljykorkin pois alla oli semmoista beigeä tahnaa sut reippaasti(n.2-3 ruokalusikkaa),onko tiiviste skeidana vai onko aihetta edes huoleen??.mikä vikana/mitä pitäis tehdä asialle. kiitos jo etukäteen hyvin asiantuntevista vastauksista.
watzafak
4
1449
Vastaukset
- vuotaa
Vesi ja öljy yhdessä aiheuttaa harmaan tahnan muodostumista.
- luulisin:-)
Usein talvella lämpimän ja kylmän ilman vaihdellessa kondensoituu "vettä" öljyn joukkoon. Näkyy kyseisenä tahnana öljykorkissa, ja joskus jopa öljytikussa. Huollossa mittaavat tarvittaessa onko kannentiiviste mennyt tms. Uskoisin että jos kone käy normaalisti ei huolta ole, omalla vastuulla jätät tarkistamatta:-). Kesäsin ei kyseistä töhnää yleensä pitäsi korkissa olla.
- ilmiö
Ihan tavallinen ilmiö, talviajossa, varsinkin lyhyitä pätkiä ajellessa, tiivistyy tuollaista juurikin beigen väristä töhnää siihen korkkiin. Eikä todellakaan pelkästään Skodassa ;-)
Aiheutuu siis kosteudesta. Moottoriin tiivistynyt kosteus höyrystyy kun kone lämpiää ja nousee ylöspäin ,siis öljykorkkiin.
Tämä varsinkin talvella ja lyhyillä ajomatkoilla.
Toiset öljymerkit keräävät kosteutta enemmän kuin toiset, siitä vanha sanontakin."Sunoco vaahtoaa vaan ei voitele".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101064
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82794Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat261580Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede15563- 65531
- 92499
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 26482
- 47427
- 30416