Elikkäs muutama päivä sitten vein kanini kastraatioon ja se meni hyvin, kotona vuosi verta mutta seuraavana päivänä tuskin ollenkaan. Tänään laitoin kanilleni aamuruoan ja se koitti alistaa kättäni. Onko mahdollista että leikkaus meni pieleen ja kannattaako minun soittaa eläinlääkäriin? Vai eikö pallit ole vielä menneet sisään (en keksinyt parempaa lausetta)ja se sitten aiheutti tämän? En tiedä koska ikinä meidän muita kaneja ei ole tarvinnut kastroida. Kiitos jos vastaat!
Kastraation jälkeenkin kani alistaa!!
vep
5111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä mullakin kanit ovat alistaneet kastraation jälkeen (poikia olivat). Ei enää ihmisiä niinkään, mutta toisiaan. :) myös merkkailivat edelleen. Muuten käytös rauhoittui hieman.
Aijaa. Periaatteessa koko kastraatio oli sitten turha :D noh, katsoo jos kani rauhoittuisi ajan myötä. Kiitos vastauksesta ja nyt tiedän että hätää ei ainakaan ole :)
Meillä ainakin kastraatiossa poistettiin kivekset kokonaan. (Toisella koko kivespussi muuttui mustaksi rusinaksi.) Kivespussit katosivat about kokonaan lopulta, kun ei niissä ollut enää mitään sisällä.
Kyllä se meillä molemmilla rauhoitti luonnetta ja juuri ihmisten pökkimistä. Toisiaan sitten kyllä edelleen alistivat, mutta eivät olleet niin aggressiivisia. Kakalla ja pissalla merkkailu ei loppunut kummallakaan.
Tyttöpuput ovat olleet sen verran kilttejä, että niitä ei ole leikattu.
Mulla on ollut 2 poikaa ja 2 tyttöä. Vanhin eli 9,5v. :)
Hormonit on verenkierrossa, joten kastraation vaikutus alkaa vasta noin 3-5 viikon kuluttua. Joten kärsivällisyyttä.
Kiitos paljon tiedosta. Kärsivällisyys on aina ollut heikkouteni mutta koitan tästä lähin tsempata itseäni siinä