Olimme ystävien kanssa tänään Tallinnassa ja ekaa kertaa Ulemiste keskuksessa.
Sinne menimme bussilla 15 Solaris keskuksen edestä eli Estonia pysäkiltä.
Ulemiste oli mielestäni monta kertaa parempi kuin Rocca al Maren ostoskeskus.
Täältä löytyy kenkäkauppojakin ainakin 15 laskin, ehkä enemmänkin.
Paljon hyviä vaatekauppoja sekä sisustusliike Pier.Sieltä tuli ostettua upeita juttuja edullisesti.Suosittelen paikkaa.Lidon ravintolakin on siellä, oli hyvää ruokaa.
Ulemiste keskus hyvä paikka
12
1885
Vastaukset
- myöhemmin.ratikallakin
Onhan se iso. Mainostavat Tallinnan suurimmaksi. Satamista pääsee suoraan bussilla 2 ja takaisin vaikka Virukeskukseen.
- Koplin_ketku
Ei kovin lähelle pääse kakkosella eikä muullakaan dösällä.
- headreisi
15 menee kylläkin melkein ovelle mutta toki satamasta tullessa joutuu vaihtaan
- vaivainen
Koplin_ketku kirjoitti:
Ei kovin lähelle pääse kakkosella eikä muullakaan dösällä.
Jos 100 metriä on paljon niin sitten helikopterilla katolle.
- Niisku-10
Ihan kiva kauppakeskus, mutta kallis...
- nuuh_kija
rakennuksen pohjapiirros ja palikoita klikkaamalla tulee puodit
http://www.ulemiste.ee/majaplaan/#/store=130
Bussiga 7, 15 lähtee Viru keskus autobussijaama/kellari, peatus "Ülemiste jaam"
Bussiga 2, peatus "Lindakivi" vähän koikkelehtimista liikennevaloista ja nurmikkojen yli.
Kesklinnast mm Hobujaama saab rongiga, peatuspunkt "Ülemiste" ratikka 4 (kakkosen linja remontissa)
juna
https://pilet.elron.ee/Schedule?from=Tallinn&to=Ülemiste&date=17.06.2016- a_sian_tuntija
Bussi 7 on hyvä jos tulee Lasnamäestä. Harvempi turisti taitaa tulla. Tämä linja ei kulje ollenkaan keskikaupunkiin päin.
Ratikka 4:n lähin pysäkki on rautatien takana noin puolen kilometrin päässä. Sekään ei ole 'oikein' hyvä.
- LähdössäpianTallinnaan
Onko siellä Ülemistessä siis Sports Direct? Jos on ja kävit pyörähtämässä niin onko tosiaan niin halpaa mitä esim. nettikaupassa? Ja osaatko sanoa mitä kaikkia nuorten vaateliikkeitä siellä on?
- LähdössäpianTallinnaan
Kiitos paljon!
- Jososaatyhtäänsanoa
Niin ja kuinka kauan ne alet sitten suurinpiirtein kestää?
- Iiuuyy
Sport Direct löytyy myös sataman läheltä Norde Centrumista. Nettikaupassa kuitenkin halvempaa.
- tallinnanshoppailija
Ulemiste on loistopaikka ostoskärpäsen puremille, ja rahaa saa kulumaan niin paljon kuin haluaa, koska valinnanvaraa on valtavasti! Se ei kuitenkaan ole Tallinan ainoa käymisen arvoinen ostoskeskus, vaan niitä on monia muitakin. Eikä pidä unohtaa markkinoita ja ihastuttavia pikkumyymälöitä. Tässä loistavan Tallinnan esittely, josta löytyvät myös kaupungin parhaat ostospaikat: http://kaupunkilomalle.com/tallinna
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495739- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434490Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197