Päiväretkikohteita?

Tekemistäpäiväksi

Olen käynyt muutaman kerran Budapestissa ja kaipaisin jotain uutta, kaupunkia tai paikkaa jossa voisi käydä päiväretkellä.ideoita otetaan vastaan.

4

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Retkeilijät

      Vacin upea pikkukaupunki barokkikeskustalla ja Tonavan rantamaisemilla, suora junayhteys Nyugati -asemalta. Aitoa Unkaria, halvat hinnat.

    • KunKysyit

      Szentendre on käytännössä Budapestin lähiö, lienet jo käynytkin, turisteja täynnä. Egeriin asti jos haluat matkustaa, löydät jo aivan muuta.

    • 200E

      Gödöllössä kävimme, siellä ei juuri muuta nähtävää kuin Sissin linna.

    • bikaver

      Ne perinteiset päiväretkikohteet on varmaan juuri nuo mainitut, eli Szentendre, Vác ja Gödöllö. Szentendressä on käsityöläisiä, pieniä butiikkeja ja kansanperinnettä - ja turisteja. Vác on aito pieni unkarilaiskaupunki, jossa on vain vähän turisteja. Gödöllössä on muuten Sissin linnan lisäksi myös hyvä puutarhamyymälä, josta saa kaikenlaisia unkarilaisten kasvien siemeniä ja taimia ja muuta puutarhanhoitoon liittyvää.

      Mutta miten olisi Wien? Junamatka Wieniin kestää n. 2,5 tuntia. Jos lähtee aamulla 7.40 junalla, on Wienissä 10.21, viettää siellä päivän ja palaa illalla esim. klo 19.39 lähtevällä junalla, on Budapestissa klo 22.20. Rajalla kysytään passi. Wienin junat menee Keletin asemalta.

      Tai mitenkäs Eger? Egeriin menee junia 30 min välein ja matka kestää n. 2 tuntia. Jos lähtee klo 9, on Egerissä 10.51. Paluu klo 19.04 ja perillä Budapestissä klo 21.05. Voi piipahtaa vaikka katsastamassa Egerin linnan, maistella ja soppailla viinejä viinikellareissa ja viinimyymälöissä. Nuo mainitut junat on suoria yhteyksiä ilman vaihtoja ja menee Keletin asemalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3108
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2911
    3. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      53
      2584
    4. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      51
      2525
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2106
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1789
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      44
      1645
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1582
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1381
    Aihe