Pilvikuvaus kokemukset 2016

morsian2016

Meillä oli häissä koko päivän kuvaamassa Pilvikuvaus. Kyseisestä firmasta ei hirveästi löydy kokemuksia joten kirjoitan omani. Hintaa koko päivän kuvaukselle tuli reilu 600€, joten en odottanut tolla hinnalla täysin ammattitasoista kuvaamista.

Kuvaaja tai meidän tapauksessa kaksi, olivat asiallisia ja mukavia. Naiskuvaaja oli hieman arka ja puuttui ehkä juurikin hääkuvauksissa ja potreteissa kaipaamamme mielikuvitusta ja ammattitaitoisuutta pyytää erilaisiin asentoihin.

Ennen hääpäivää saimme täytettäväksi esitietolomakkeen jonne merkkasimme toiveita päivän kuvaamiseen. Yksi toiveistani oli "yksittäiskuvia morsiamesta ja sulhasesta", tämä ei toteutunut missään määrin koko päivänä.

Hääkuvat oli kaikki otettu kaukaa, yhtään kunnon lähikuvaa morsiamesta ei tullut koko päivänä missä näkyisi meikki ja hiukset kunnolla. Kuvaaja oli arka, myös kaasot kertoivat että ei paljon liikkunut vaan oleili "poissa tieltä".
Tämän huomaa siitä, että kuvat on otettu ihan toiselta puolelta huonetta, kun tanssimme häävalssia. Kakunleikkauskuvat on jokainen otettu samasta kulmasta missä sulhasen naamaa ei näy ollenkaan vaan kuvattavana on sulhasen takaraivo.
Sukanheittokuvassa on edessä hääkaari joten tässäkään kuvassa ei sulhasesta näy kun käsi ja sukkanauha.
Ajoituksia ei ole mietitty ollenkaan, kuvissa ihmisillä on tyhmiä ilmeitä ja ryhmäkuvia on otettu yksi kappale ja näissäkin ilmeitä ei ole kuvaaja katsonut ollenkaan.
Osa koristelukuvistakin on räpsästy miettimättä millainen tausta kuvissa on.
Vieraista otettuja kuvia on otettu ns. takaapäin niin että suurimmalta osalta näkyy vain takaraivo.

Palautetta ei kuvaaja halunnut missään vaiheessa. Annoin palautetta siitä, että morsiamesta ei ollut yhtäkään yksittäiskuvaa, niin vastaukseksi tuli, että "yksittäiskuvia meiltä ei itseasiassa olla pyydetty kertaakaan potreteissa" tämähän ei poissulkenut sitä, että kuvan olisi voinut ottaa missä tahansa päivän aikana. Pahoittelua ei siis tullut.

Toivon kuvaajalta ammattitaitoa ottaa vastaan palautetta ja pyytää sitä omasta osaamisestaan.
Suosittelen myös liikkumaan enemmän hääpaikalla, koska kuvat ei ole kauhean kivoja kun niistä juuri erottaa oman ilmeensä kun on otettu niin kaukaa.
Lisäksi kuvaajan tulisi osata vähän katsoa ihmisten ilmeitä ja kuvakulmia ja ottaa tapahtumista useita kuvia eikä vain yksi.
Lisäksi toivon, että se toivelista kulkeutuisi mukana ja oikeasti ottaisitte huomioon ne toiveet.

Sanotaanko, että juuri oli hintansa väärti tämä kuvaus. Eniten harmittaa juurikin yksittäiskuvien puuttuminen ja se, että kuvat on otettu kaukaa. Kuvia tuli kaikenkaikkiaan 300kpl ja niistä onneksi löytyi myös hyviä kuvia, mutta silti paranneltavaa on paljon.

0

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

        "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
        Maailman menoa
        246
        45322
      2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        30
        11223
      3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

        Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
        Maailman menoa
        190
        10849
      4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

        Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
        Maailman menoa
        36
        9701
      5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        85
        8518
      6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

        https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
        Maailman menoa
        223
        6501
      7. Pirjo sanoi Esalle

        Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
        Maailman menoa
        0
        3200
      8. Jos mä joisin

        Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
        Ikävä
        28
        2212
      9. Tänään torille

        Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
        Hyrynsalmi
        34
        1576
      10. Koulu-uhkaus.

        Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
        Hyrynsalmi
        26
        1500
      Aihe