Minulla on ollut syntymästäni lähtien suomen ja viron kansalaisuus, äitini on virolainen. Olen kuitenkin syntynyt ja asunut aina suomessa, voinko kuitenkin hankkia viron passin tai muuttaa halutessani viroon?
Viron passin hankinta kaksoiskansalaisena
12
5320
Vastaukset
- onko.vaikee
Mitähän jos kysyisit Viron asiaa hoitavalta taholta. Täältä ei tule muuta kuin moskan heittoa.
- vironpassiko
Monikansalaisuus
1.6.2003 voimaan tulleessa kansalaisuuslaissa hyväksytään monikansalaisuus (eli myös kaksoiskansalaisuus). Suomalainen ei enää menetä Suomen kansalaisuutta saadessaan toisen maan kansalaisuuden.
Viro ei hyväksy kaksoiskansalaisuutta. Vain syntymästään Viron kansalaisuuden saanut voi olla yhtä aikaa jonkun toisen maan kansalainen.
- NoorToomas
Sinulla ei voi olla Viron kansalaisuus jos sinulla on Suomen kansalaisuus koska Viro ei hyväksy kaksoiskansalaisuutta.
- VIROKODAKONTSUS
MUTTA SUOMI HYVÄKSY
- SuomessaEiVirossa
VIROKODAKONTSUS kirjoitti:
MUTTA SUOMI HYVÄKSY
Suomi hyväksyy MUTTA Viro ei. Suomen kansalaisuus ei lopu jos hyväksytään toisen maan kansalaiseksi, mutta jos viron kansalainen saa Suomen kansalaisuuden niin loppuu se Viron kansalaisuus. Se ei ole kyllä mikään menetys.
Voit muuttaa Viroon ja saada Viron kansalaisuuden mutta kuten todettua, Viro ei hyväksy kaksoiskansalaisuutta kuten esim. Venäjä.
Kun saat Viron kansalaisuuden ja passin, lakkaat olemasta Suomen kansalainen.
Yksinkertaista.- TakaisinVanhaan
Suomenkin pitäisi taas lakata hyväksymästä kaksoiskansalaisuutta. Päästäisiin eroon näistä oligarkeista jotka ostavat itselleen Suomen kansalaisuuden kiertääkseen pakotteita!
- ollikarkki
Suomen kansalaisuutta ei voi ostaa.
Vai tunnetko montakin tapausta ?
Näitä peen jauhajia aina riittää.
- viroloisijat
Aloittaja voisi painua viroon viron kansalaiseksi loisimasta täältä meidän rahoillamme.
- yksinkertaista
Mutta toimi näin: Virossa viron passilla ja Eu kansalaisena EU passilla
- tiedon_lähteelle
Eu henkkari eu maissa - ei enää passeilla
Mutta jos pysyväsit muutat Viroon , kannattaa hankkiutua ID kortin pariin, paljon edullista palvelua, liikennelaitos ja etenkin sairaus jne Haigekassa. http://www.finland.ee/public/default.aspx?nodeid=40607&contentlan=1&culture=fi-FI
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi294958Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2574708Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä524405Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos662400Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461828Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241771Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont171738Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771694Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva131442- 1051427