Voiko itsetuntoo kohottaa jotenkin?

huoohh

Mua vaan vituttaa kun tunnen olevani ruma ja muutenkin tosi oksettava ihminen, ja vaikka kaverit ja sukulaiset sanoo että olen kaunis ja joskus tuntemattomatkin sanoo kaupassa (olin tetissä) että olen nätti, niin ei se auta, peilissä näkyy vaan kammotus ja vituttaa koko ajan...

4

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Esität hyvän ja tosi tärkeän kysymyksen: miten itsetuntoa voi kohottaa? Käypä katsomassa esim. www.nyyti.fi -sivuja. Sieltä löytyy ainakin kirjoituksia aiheesta. Nuo sivut ovat tarkoitetu nuorille ihmisille.

      Kerrot, että sinua on sanottu nätiksi ym., mutta se ei tunnu auttavan. Se juuri onkin se ärsyttävä asia, että itsensä voi kokea niin erilaisena kuin mitä muut näkevät. Olisi tärkeää erottaa se mikä on totta ja mikä on huonoa itsetuntoa. Pitäisin todennäköisempänä sitä, että kaverisi ja muut ihmiset ovat enempi oikeassa. Sellaisena sinut nähdään, eli olet kaunis nuori ihminen.
      Itsetunto eli omasta itsestään välittäminen on iso juttu eikä se kehkeydy yhdessä yössä tai paria itsetunnosta kertovaa kirjaa lukemalla. Uskoisin, että ikä kyllä tekee tehtävänsä kohdallasi. Nuoruusiässä itsensä näkee helposti aika kriittisessä valossa.

      Vaikket sitä itse usko, olen varma, että olet hieno nuori ihminen. Sinua ei ole toista maan päällä!
      Iloa kesään sinulle ja läheisillesi!

      Pappi Elisabet

      • huoohh

        Kiitos, jospa se ikä sitten tekee sen, kunhan mun naamasta ei vain tulisi entistä oudomman näköistä iän mukana.


      • Voi, kunpa hyväksyisit itsesi kaikkine ominaisuuksinesi. Et varmaankaan voi olla mikään absoluuttisen kamalan näköinen jos kerran sinua on sanottu sieväksi.

        Ulkonäkö on toki tärkeä asia, mutta vielä tärkeämpää on muokata ja kasvattaa itsetuntoa joka ei perustu mihinkään ulkoiseen ominaisuuteen.

        Pappi E


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      174
      2047
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      Jätehuolto ja kierrätys
      85
      1489
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1414
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      12
      1172
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      40
      1066
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      993
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      908
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      96
      854
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      815
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      775
    Aihe