Voiko itsetuntoo kohottaa jotenkin?

huoohh

Mua vaan vituttaa kun tunnen olevani ruma ja muutenkin tosi oksettava ihminen, ja vaikka kaverit ja sukulaiset sanoo että olen kaunis ja joskus tuntemattomatkin sanoo kaupassa (olin tetissä) että olen nätti, niin ei se auta, peilissä näkyy vaan kammotus ja vituttaa koko ajan...

4

203

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Esität hyvän ja tosi tärkeän kysymyksen: miten itsetuntoa voi kohottaa? Käypä katsomassa esim. www.nyyti.fi -sivuja. Sieltä löytyy ainakin kirjoituksia aiheesta. Nuo sivut ovat tarkoitetu nuorille ihmisille.

      Kerrot, että sinua on sanottu nätiksi ym., mutta se ei tunnu auttavan. Se juuri onkin se ärsyttävä asia, että itsensä voi kokea niin erilaisena kuin mitä muut näkevät. Olisi tärkeää erottaa se mikä on totta ja mikä on huonoa itsetuntoa. Pitäisin todennäköisempänä sitä, että kaverisi ja muut ihmiset ovat enempi oikeassa. Sellaisena sinut nähdään, eli olet kaunis nuori ihminen.
      Itsetunto eli omasta itsestään välittäminen on iso juttu eikä se kehkeydy yhdessä yössä tai paria itsetunnosta kertovaa kirjaa lukemalla. Uskoisin, että ikä kyllä tekee tehtävänsä kohdallasi. Nuoruusiässä itsensä näkee helposti aika kriittisessä valossa.

      Vaikket sitä itse usko, olen varma, että olet hieno nuori ihminen. Sinua ei ole toista maan päällä!
      Iloa kesään sinulle ja läheisillesi!

      Pappi Elisabet

      • huoohh

        Kiitos, jospa se ikä sitten tekee sen, kunhan mun naamasta ei vain tulisi entistä oudomman näköistä iän mukana.


      • Voi, kunpa hyväksyisit itsesi kaikkine ominaisuuksinesi. Et varmaankaan voi olla mikään absoluuttisen kamalan näköinen jos kerran sinua on sanottu sieväksi.

        Ulkonäkö on toki tärkeä asia, mutta vielä tärkeämpää on muokata ja kasvattaa itsetuntoa joka ei perustu mihinkään ulkoiseen ominaisuuteen.

        Pappi E


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      71
      1104
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      949
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      910
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      818
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      697
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      627
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      627
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      596
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      23
      594
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      565
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    15. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      509
    16. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      484
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe