Antilannoitus

Antipuutarhuri

Hei

Miten saisin vähennettyä ruohokasvuston kasvua tappamatta niitä? Mökkisaareeni kun ovat punkit tehneet invaasion. Toimiva keino on ajaa ruohot siimaleikkurilla ja haravoida ruohot / ravinteet pois. Tällä tavalla vaan saa kivet esille pidemmän ajan kuluessa ja on tuo hiukan työläskin. Jos voisi sitoa esim fosforia jollain sinänsä harmittomalla (lannoitteella) olisi tuo toimiva keino. Onko kellään tietoa / ideoita.

5

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sammaltakasvamaan

      Glyfosaatilla lähtee ruohon viherrys, ei tule punkkeja, eikä ravinteita tule lisää leikatusta ruohosta. Levität kuusenkariketta taikka neulasia pihalle, se on hapanta ja sammalta alkaa kasvamaan pihalle. Voit myös kokeilla jotain kuoriketta levittää tontille ja korvaat nurmikot sillä. Mukavan pehmoinen kävellä paljan jaloinkin.

    • Antipuutarhuri

      Nyt ei ole kyse nurmikosta vaan suhteellisen karussa maaperässä kasvavasta hieman pidemmästä kasvustosta. Joo Glyfosaatti tappaa talossa ja puutarhassa. Vaikutus vaan hiukan liian raju. Maasto on melkoisen kivinen ja ruohonleikkuri ei tule kyseeseen.

      • lihavatkaupunkilapset

        helv,,, uus avuttomat hommatkaa viikate


      • sammaltakasvamaan

        Ensinnäkin glyfosaatti ei tapa talossa, eikä muutenkaan ole raju, koska se on valikoiva torjunta-aine, ei tehoa kaikkeen.
        Jos haluat torjua mekaanisesti kasvustoa tontiltasi, onnistuu se helpoiten siimaleikkurilla, joita myydään polttomoottorilla toimivina. Jo pienemmilläkin siimaleikkureilla tekee melkoisesti jälkeä, esim tuossa http://www.motonet.fi/fi/tuote/388466/Ruohotrimmeri-polttomoottorilla-075-kW
        Ja hieman isommilla tekee jo isompiakin aloja ja vesakoitakin http://www.motonet.fi/fi/tuote/388472/Ruohotrimmerikevytraivuri-polttomoottorilla
        Vastaavia laitteita löytyy monilta valmistajilta ja niitä myydään eri liikkeiden kautta, meidän taloudestamme löytyy parikin tälläistä. https://www.agrimarket.fi/Piha_ja_Puutarha/puutarhakoneet/trimmerit-ja-leikkurit/ruohotrimmeri-jonsered-gt-2128/
        Sitten on vielä vanha kunnon vaarin viikate, jolla hoitelen kerran kesässä muutamista paikoista ihan perinteisellä niittämisellä kasvuston.


    • konstejaon

      ensi niität...annat kuivua ja kulotat

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2310
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1511
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1162
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe