Sijoitetut lapset keskenään hyvin eriarvoisia

paljonnähnyt

Sijaishuoltoyksikköjen johtavat sossut ovat kuin jumalia, sillä heillä on valta viitoittaa lasten ja lasten perheiden tulevaisuutta pitkälle. Joku "älykäs" lapsi laitetaan hyvään sijaishuoltopaikkaan, kun sen äitikin vaikuttaa hyvin tiedostavalta. Yhteistyö sujuu hyvin, etävanhempaa mm. kuljetetaan rautatieasemalta kauempana sijaitsevaan sijoituspaikkaan. Lasta ja vanhempia kuljetetaan mieluusti ja yhteydestä pidetään huolta. Kaikki sujuu hienosti.

Toiset lapset, yleensä hyvin köyhistä, vaikeista lähtökohdista olevat lapset sen sijaan laitetaan huonolaatuiseen paikkaan ja sijaisvanhemmalle annetaan lupa olla tekemättä yhteistyötä lapsen vanhempien ja läheisten kanssa. Lapsia kaltoin kohdellaan paljon, mutta kun nalle - kortit voidaan tulkita toisin (kiintyminen on vielä kesken siinä 6 vuoden sijoituksen jälkeen), ei hätää. Antaa lasten olla ja eristetään heidät suvuistaan. Sehän on muutenkin hyvä suvun moninaisten ongelmien vuoksi. Ollan niin kuin ei huomattaisikaan!

Ja kuka kysykään, miksi haluan psykologiset testit sijaisvanhemmiksi aikoville?

7

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sijarikylläkin

      Minäkin haluaisin testit,kun näyttää vähän siltä, että lapset sijoitetaan pärstäkertoimenkin mukaan. Eli sijaisperhe jossa olisi tilaa ja voimia ottaa esim,uusia sijoituksia edellisten palattua biolle,ei saakaan lapsia vaan ne sijoitetaan uusille sijarille,jotka jaksavat pari vuotta ja sitten toteavat ettei tämä ollutkaan heidän juttu. No,voi. Sitten kelpaa vanhemmat sijarit,jotka yrittävät biojen kanssa eheyttää lapset kotiin paluuta varten. Ihan aina en ymmärrä tätä showta,mitä lapset joutuu kärsimään.

      • suuri-show-tää-onkin

        Lapsen paras on oltava kaikkien yhteinen päämäärä. Erityisesti lapsen siteitä omiin vanhempiinsa tulee pitää ykkösenä.

        On käsittämätöntä, että lapsen vanhempien kanssa yhteen hiileen puhaltavat sijaisvanhemmat ohitetaan ja aiheutetaan tahallista kärsimystä kaikille osapuolille hyväksymällä työhön sopimattomia tyyppejä "Riittävän hyvä sijaisvanhempi" -meiningillä.

        Satutko sijarikylläkin -nimimerkki tietämään, miten pitkä kurssitus nykyisin tarvitaan, jos joku mielii sijaisvanhemmaksi?


      • ensijarikylläkään
        suuri-show-tää-onkin kirjoitti:

        Lapsen paras on oltava kaikkien yhteinen päämäärä. Erityisesti lapsen siteitä omiin vanhempiinsa tulee pitää ykkösenä.

        On käsittämätöntä, että lapsen vanhempien kanssa yhteen hiileen puhaltavat sijaisvanhemmat ohitetaan ja aiheutetaan tahallista kärsimystä kaikille osapuolille hyväksymällä työhön sopimattomia tyyppejä "Riittävän hyvä sijaisvanhempi" -meiningillä.

        Satutko sijarikylläkin -nimimerkki tietämään, miten pitkä kurssitus nykyisin tarvitaan, jos joku mielii sijaisvanhemmaksi?

        Jtn 30 tuntia


    • tutkimust

      Sijaisperheistäkin voitaisiin alkaa tehdä tutkimuksia. Onkohan kukaan tutkinut noiden paikkojen laatua? Kiinnostuisikohan THL?

      • tottatotta

        Ihan korkea aika olisi. Sijaisperheiden ystävyyssuhteet ja sukulaisuudet sosiaalityön viranomaisten kanssa, varsinkin sos.toimen johtoportaan kanssa, on pimennossa.

        Poliitikkojen Yrittäjyysintressit HyvienVeljien kumppaneina myös tikunnokkaan.


      • THLTHL

        Yllättäviä tukijoukkoja joillakin: lasten voinnista he eivät tiedä mitään, mutta liputtavat vaikka todella surkean paikan puolesta. Sääli lapsia!


      • tottatotta
        THLTHL kirjoitti:

        Yllättäviä tukijoukkoja joillakin: lasten voinnista he eivät tiedä mitään, mutta liputtavat vaikka todella surkean paikan puolesta. Sääli lapsia!

        Epäkelpo sijoituspaikka aiheuttaa hirvittävää hätää ja tuskaa lapsille ja heidän omaisilleen.

        Sijari saattaa saada korotetut vammaisen lapsen hoitotuet, muttei ymmärrä tuon taivaallista miksi se tuki on alunperin anottu. Omat vanhemmat esim ovat suurella vaivalla anoneet autisminkirjon lapselleen ko tukea, jotta se saisi täsmäkuntoutusta. Sitten sos.taho tulee ja huolestuu vanhempien jaksamisesta. Kätevästi järkätään lapsi pois kotoa ja ne ainoat ihmiset, jotka todella ymmärtäisivät lasta, eli omat vanhemmat / oma vanhempi, jää kituen todistamaan, kun oma lapsi kituu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1770
    2. 109
      1269
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1110
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1009
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      55
      940
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      930
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      242
      902
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      76
      786
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      769
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      749
    Aihe