Kysymys kuuluukin onko joutsassa hyvä asua? Onko täällä mielestäsu turvallista? Saako täällä tarpeeksi sairaanhoitoa? Mites vanhemmat ihmiset onko heillä hyvä olla, onko laitoshoito kunnollista entä kotihoito?
Onko joutsassa hyvä asua?
19
710
Vastaukset
- Perheellinen
Entäs lapsiperheet?
- JärkeäToimintaan
Liianhyvää / palveluita aivan liikaa , Jokainen hoitakoon tenavansa itse .Yhteiskunnan ei pidä avustaa ketään eikä missään . Kaikki edellinen kasvattaa selkärangattomia pullamössöjä ruinaamaan aina jelppiä . Opiskelu lukion jälkeen pitää tulla maksullisexi ettei tenava unohdu hieromaan häpyään vuosiksi yliopiston jakkaraan .
- ooo12
Pitää kysyä kunnanjohtaja Nissiseltä. Hän ei asu Joutsassa, miksi ei, koska täällä ei ole hänen mielestään hyvä asua!
- Suuriepäilijä
Epäilempä että on hyvä asua. Johto kunnassa aivan perseellään niinku palvelutki. Vanhusten huolto ja sairaanhoito ihan retuperällä. vanhukset on miten sattuu ja kaikki lopetetaan ja hoitajat vetää kielivyön alla.
- oooTotta
Lopetetaan koko kunta . Mitenkäs mistä aloitetaan ??? saunan taaksekko kaik?
- sweeted
Kyllä on hyvä kunta,jos jaksaa katsoa kepulaisten ähinää ja kuunnella kateellisten panettelua.Mitä kauemmaksi kirkonkylästä menee sitä tyhmemmäksi käy väki,varo sivukyliä mm.Mieskonmäki ! Se on ruton pesä !
- Jepsulleenjep
Joutsassa on asiat hyvin! Käykääs kokeileen muualla niin huomaatte miten hyvin joutsassa asiat on...
- Lähinnä
Edellinen kiteytti asianHaarat kohdilleen . Oman pesän morkkaus on kokemattomuuden puutetta . Mariseminen "toisarvoisista" lienee saman oireryhmän kylkiäinen .
- EiTyönarkomaani
Joutsa on hyvä kunta asua ei ole tarvinnut 8 vuoteen tehdä mitään kuin hakea yhteiskunnan etuja,kaikki samat palvelut kuin muillakin työssä kävijöillä.
- RottaKomerossa
Noin elämä luistaa ja hyöty jää yhteiskunnalle , ainakaan selkävaivoja eikä kulumavikoja edellisellä voi olla . Siis halpa elätettävä .
- HelppoaToisilla
RottaKomerossa kirjoitti:
Noin elämä luistaa ja hyöty jää yhteiskunnalle , ainakaan selkävaivoja eikä kulumavikoja edellisellä voi olla . Siis halpa elätettävä .
Hän voi pitää kesän kesälomaa ja lopuvuoden vanhoja "pekkaspäiviä" mistä niitä kuluma ja selkävaivoja voisi tulla.
- perseelleenmen
Onhan se jos jaksaa maksaa lisääntyvä veroja jatkossa. Nyt suunnitellaan päättäjien hyvä klubiveljen yrityksen mieliksi urakoita eli virastotalo ja terveyskeskus. Ettei vaan tulisi iltalypsyä....ja verot nousisi huomattavasti.
- hatutofolio
Urakat lasketaan "hyväveli" hintaan että saadaan hyväksyntä ja homma alkuun , viemäriliittymän valmistuttua suunnitellaan jatkorahoitus kun eurot lopahtivat . Tällainen on yleinen käytäntö .
- yllättävää
Hitti mitä meininkiä Joutsassa. Kuka tämän " hyväveli" järjestelmän suunnittelija on? Onko kunnassa rakennusliike? Onko lions-veljiä kaverina? En Joutsalaisena olisi päivääkään jos tuollaista touhua siellä pelataan!
- Jepsulleenjep
Joo kyllä se pitäs hommat teetätyttää vähintään virolaisilla ettei vaan mee hommat kenenkään tuntemalle henkilölle...sarkasmia...esimerkkinä voin sanoa että montako yksityisen rakentamaa omakotitaloa on rakennettu niin että budjetti olis pitänyt,eikä yllätyksiä ole tullut?? Niin,aika harvassa ne taitaa olla...mutta jos ei ole koskaan mitään rakentanut eikä remontoinut niin vaikeehan sitä on ymmärtää....
- SamassaVeneessä
Tuollaiset köörit toimivat jokaisessa kyläyhteisössä läpi Suomen . Joten aivan normaalia elämää leipää syödään ja pÖntölle ne ??? .
- Ehkäliikaakin
Mitä muuta pitäisi olla tai tapahtua ?
- Typerienhuipuille
Aivan liian hyvin asukkailla menee kun rutisevat ja narisevat tyhjänaikuisista asioista. Näyttää ja kuulostaa että kiukuttelu on peritty perheen pienimmiltä , kostetaan oma typeryys ulkopuolisille .
- Tuliiiiiii
Öylön ol kehnompaa keliä asukkaille vua täniä mänii jo aarinkoisesti . Jäpsäläine ilmaus tuo mänii . Sinähä tiesittii sen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986328KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555825Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602813Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072248Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071938- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098