Hesarin välissä tuli mainoslehti VisitLahti joka kertoo Asikkalan, Hartolan, Hollolan, Kärkölän, Lahden, Orimattilan, Padasjoen, ja Sysmän kesätapahtumista.
Onko Heinola jo niin kulahtanut ettei viitsitä edes mainostaa? Tapahtumaköyhyyskö tautina?
Onko Heinola jo niin kulahtanut ettei viitsitä edes mainostaa? Tapahtumaköyhyyskö tautina?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sehän Lahden mainoslehti, mukana luonnollisesti vaivaiset, perseaukiset
naapurikunnat. Hyvä ettei Heinola maksa Lahden laskuja.
Ja Heinolako ei ole persaukinen? Miksei se kaupunki kehity ja kehitä työpaikkoja asukkaille? Ei kunta ketään vedä jos työpaikat puuttuu. Poismuutto on helppoa jos muualla saa palvelut ja työtä.
Kaupungin tehtävä ei ole työllistää. Tärkeintä että yhteiskunnan varoja kuluttavat ihmiset muuttavat pois. Hyvätuloiset eläkeläiset tervetuloa.
Kaupunki välillisesti työllistää kun vuokraa tiloja uusille yrittäjille tyhjiä toimipaikkoja.
Hyvätuloiset eläkeläiset muuttaa sinne missä palvelut pelaa. Kakkosasuntonsa on Saimaan tai Päijänteen rannalla. Heinola ei ole vetovoimainen kaupunki.
Ei ole ilmaantunut vuokramaksukykyisiä yrityksiä.
Ilmaiset lounaat ovat kaikilta ohi myös yrittäjiltä.
VisitLahti oli oikein mukava saada aamun lehden välissä. Siinä on tiedot Lahden ympäristössä olevista yhdestätoista kesäteatterista. Vaikuttavat kiinnostavilta ja hinnatkin kohtuullisilta. Hienoa, että nyt tiedämme, mistä löytyy todellista kesäteatteria, jota Heinolassa ei valitettavasti enää ole. Heinolan farssia en aijo mennä katsomaan.
Naapureilta löytyy vapaalippuja laatikkotoimittajillekin. Höh höh
Hyvä esimerkki siitä, että yhteistyökyvytön Heinola jää kaiken ulkopuolelle.
Lahden seutu kehittyy, mutta Heinola ei. Heinolalle ennustetaan pelkkää taantumaa ja heinolalaiset poliitikot vieläpä kiihdyttävät sitä tunaroidessaan kaikki yhteistyökuviot, joista voisi koitua Heinolalle hyötyjä.
Heinolassa tosin ei olisi uutisoitavaa kuin homekouluista, rikkinäisistä silloista ja investoinneista, jotka tulevat murskaamaan kunnan talouden.
Kaikki todella lähtevät. Viimeisin tieto on FAMILONin lähdöstä. Työttömiä tulee ja edullinen ostospaikka katoaa. Heinolasta tulee todella hiljenevä takapajula. Nyt olisi näytön paikka elinkeino- (vai elinvoima-) tms. toimistolla. Pelkkä "iso elämä " ei Heinolaa nosta.
Heinolan päättäjät puhuvat esimerkiksi lahtelaisista lähes varkaina, vaikka aloite neuvotteluihin ei edes tullut Lahdelta! Pari lähiaikojen hyvinvointiyhtymää vastustavaa poliitikkojen lehtikirjoitusta saivat minut tuntemaan myötähäpeää kaupunkiamme kohtaan.
Voimme olla varmoja, että naapureilta ei tule tukea Heinolalle missään yhteydessä, kun päättäjämme lausuvat täydellisen ajattelemattomia kommentteja lehtien palstoilla.
Heinola jää taantumaan yksin, Lahden seutu kasvaa - Heinola näivettyy vuosi vuodelta. Ihan ansaitusti.