Moikka!
Olemme muutaman päivän Prahassa, missä kannattaa ostokset tehdä? Onko Prahassa jokin hieno shoppailukohde jota suosittelisit?
Shoppailijalle vinkkejä
8
514
Vastaukset
- Mitäsinähakea
Riippuu mitä on hakemassa, pikkukauppoja turisteille on runsaasti.
Perinteinen kohde
http://www.palladiumpraha.cz/
Outlet
http://www.fashion-arena.cz/
Havelske tori
https://goo.gl/maps/PZWgyKEaLNk - PragueOldTown
Juuri olin Prahassa. Siis tuolla on kaikki todella halpaa verrattuna meidän hintoihin. Esimerkkinä olut 2€, tunnin jokilaiva ajelu 8€ ja ruoka saman. Suosittelen menemään Prahan vanhaan kaupunkiin ja sen keskukseen kaduille. Liikkeitä riittää ja tekemistä.
- 01201
Mitä peahasta kannatta ostaa?
- kokeiltuon
Ei ainakaa pimpsaa. Kallista
- shoppailemaan79
Tavaratalojen ja ostoskeskusten osalla Prahan parhaimmistoa edustaa esimerkiksi Národnílla sijaitseva My Národní, jonka kerroksista löytyy kymmenittäin tunnettuja nimiä. Václavské náměstín varrella odottavat sitten vaikka brittiläiset Debenhams sekä Marks & Spencer, joista jälkimmäisellä on oma osastonsa useiden prahalaisten tavaratalojen ja ostoskeskusten sisällä. Prahan erikoisuuksia ovat sen kauppakäytävät, kuten Palladium ja Nový Smíchovkin. Paljon lisää aiheesta löydät Prahaa käsittelevältä sivulta: http://kaupunkilomalle.com/praha
- Tissiliivi
Out-Letti on sikakallis, mutta lähellä on europark josta saa edullisesti.
- PMO2
Merkkivaatteet maksavat siellä saman verran tai enemmän kuin Suomessa, joten merkkivaateostoksille sinne ei kannata lähteä.
- Tuomatkalainen
Jos tykkää vintagesta/retrosta niin Praha on taivas: vaatteissa, levyissä, antiikkihuonekaluissa, taiteessa... Malá Stranan pikkukujilla ehkä noin niin kuin näkyvimmin ja yleensäkin kortteli, pari pääturistireittien sivukujilla (länsiranta-Nové Město-Žižkov) niin sieltä löytyy putiikkia. Žižkovin kaupunkiosasta ylipäätään löytyy paremmin sellaista paikallista trendikästä ei-turistikamaa, paikallisin eli edullisemmin hinnoin, plus siellä on kiva kulkea ja tehdä ihan omia löytöjä ja ruoassa ja juomassakin löytyy. Suosittelen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1106145Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto615102SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun594226SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103586Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193141SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352459Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat632206Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561