0sanottoni venäjänkarjalan lasten murhenäytelmästä

14

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todella surullista, nuorten elämän päättyminen kesän odotetulla retkellä! Kun tuollainen isku kohtaa lasten vanhempia, ei mikään voi olla kuin ennen. 🌺🍀🌺

      • Hyvä niin.

        Suomen sotapäällikkö ei puhunut suomea- hyvin venäjää ja muita kieliä--- hän ratsastaa ja apinat palvoo.

        Ei yli rajan--vaan yli soitten uraliin ja apina kansa suomalaiset uskoivat.


      • toisen.vehkaisetkin
        xx9 kirjoitti:

        Hyvä niin.

        Suomen sotapäällikkö ei puhunut suomea- hyvin venäjää ja muita kieliä--- hän ratsastaa ja apinat palvoo.

        Ei yli rajan--vaan yli soitten uraliin ja apina kansa suomalaiset uskoivat.

        xx9
        Miksi "viuhahdit xx9 eli ruune tuollaisessa asiassa. Menit metsäpeittoon. Sinisirkku sentään oli asiallinen.


      • Hän ei puhunut suomea kuitenkin oli päällikkö ja ratsasstaa Helsingissä.


      • apinakapina-kiipesi
        toisen.vehkaisetkin kirjoitti:

        xx9
        Miksi "viuhahdit xx9 eli ruune tuollaisessa asiassa. Menit metsäpeittoon. Sinisirkku sentään oli asiallinen.

        Miksi sinä kirjoitat muunneltua totuutta? Klikkaa xx9 nimmaria ja katso, kuinka tuottelias hän on tuolla 60 palstalla ja kerro sitten, onko hän ruune. Ei ole. Hän on Ruotsiin muuttanut kommunisti ja kirjoittaa aina apinoista.


    • Minua ei vaivaa apinat karjalassa elävät tai kuolleet!!!

      • kuvottaa

        Olet tosi sika vakavassa turmassa oletko edes ihminen


    • ysikasiseiska

      Koskettaa.....
      Nuorten elämä päättyy karmealla tavalla ja vanhempien raskas suru painaa kauan, jo tiedon saaminen vai olla jollekin elämän loppu.

      On sydämetöntä kirjoittaa pilkalliseen sävyyn.

      Jokainen äiti ja isä ymmärtää tapahtuneen raskaaksi omaisille

    • Ramoona_

      Surullistakin surullisempaa, niin monta kesken jäänyttä elämää. Lehtitietojen mukaan lapset olivat vaikeista oloista, orpoja ja ongelmaperheistä, leirin piti antaa heille turvallista yhdessäoloa turvallisten aikuisten seurassa. Paikallisten haastateltujen mukaan ohjaajat olivat usein humalassa, vastuuta ei kannettu. Miksi lapset lähetettiin myrskyisälle järvelle, miksi kaikilla ei ollut pelastusliivejä ? Paikalliset ihmiset ovat syystäkin raivoissaan suuren murheen lisäksi.

      Asiaa on luvattu tutkia ja syylliset saattaa vastuuseen, mutta se ei tuo takaisin hukkuneita eikä lohduta pelastuneitakaan. Nyt juhannuksen lähestyessä kotimaassa uutisoidaan hukkumisista, jotka ovat kuitenkin yleensä aikuisten miesten kännitoilailuja tai sairauskohtauksia. Pelastusliivit on huokea henkivakuutus, uimataito välttämätön vesistörikkaassa maassa. Jos lapsia on juhlinnassa mukana, aikuisten on oltava selvinpäin ja toimintakykyisiä , ainakin lapsista vastuussa olevien. Humalaisen örveltävä, ikävästi muuttunut käytös on lapsista pelottavaa, vaikka vaaratilanteita ei muodostuisikaan.

    • flegmaatti

      Miksiköhän ne olivat järvellä yöaikaan?

      • surkea.juttu

        Tais kylläkin olla kyseessä isompi vene, jossa kaikki menehtyneet olivat. Säämäjärvi on iso ja myrskyllä vaarallinen järvi.
        Olikohan veneen kippari paikallisia ja vesilläliikkumisen ammattilainen? Koululaisia kai olivat.


    • aamullavarhain

      luin tuossa kesken unia heränneenä asiasta taitaa olla isot asiat kaiken takana.
      Tulee vielä tietoon ymmärrettävästi miksi lapset keskiyön pimeydessä veneilivät.
      Ikävää mutta uskoisin totta.

    • Luonnonvoimiin olisi viisasta asennoitua vakavasti. Miten lienee ollut tuulen suunnan ja Säämäjärven rantamaaston polveilun mahdollisesti tarjoama näennäinen suoja ollut tässä murheellisessa tapauksessa?

      Muistan muutaman vuosikymmenen takaa tapauksen, jossa kolme saksalaista nuorta miestä olivat kumiveneellä retkeilemässä Pohjois-Karjalassa. Rannalla kerran yön vietettyään he olivat aamulla lähtemässä taas melomalla matkaansa jatkamaan. Vesille lähtöpaikan ranta oli varsin tyyni ja kaikki oli näyttänyt otolliselta retken jatkamiseen. Paikalliset asukkaat kuitenkin yrittivät estää heidän liikkeelle lähtönsä. Syynä oli se, että sen hetkinen lähtöpaikka oli niemekkeen ja sen ansiosta myös tuulen suojassa, mutta niemen toisella puolella, tuulen puolella oli navakka tuuli, mikä nostatti kovasti vaahtopäistä lainetta. Aava järven selkä antoi tuulelle tilaa puhaltaa täydellä voimallaan. Mikään paikallisten estely ei sakasalaispoikia pysäyttänyt.

      Saksalaispojat löytyivät kuolleina järven kivikkoisesta rannasta niemen tuulen puolelta. He eivät olleet ilmeisestikään jaksaneet meloa aavalle tuuliselle järvelle kovinkaan pitkälle ja varmaankin olivat yrittäneet rantautua tuulen puolella. Louhikkoinen kivikko lienee kuitenkin aiheuttanut kumiveneen kaatumisen ja nuorukaisten joutumisen tyrskyisen aallokon survomaksi. Rannalla oli vielä isojen kivien välissä näköesteenä taajaa järviruovikkoa, mikä esti kauempaa havaitsemasta kohtalokasta louhikkoa. Jälkeen päin kävi vielä niin, että saksalaispoikien vanhemmat saapuivat myöhemmin hekin paikan päälle ja alkoivat syyttää suomalaista paikallista väkeä, kun nämä eivät olleet estäneet poikien liikkeelle lähtemistä tuona kohtalokkaana aamuna.

    • pienveneilijä

      Tässä Säämäjärven veneturmassa nuoremmat teini-ikäiset olivat kuunnelleet säätiedotuksia. Kun tiesivät kovista tuulista, osa vastusti järven ylitystä.
      Teinikippari sanoi hallitsevansa paatin näillä vesillä. Toisin sitten kävi.

      Suurilla järvillä vaadittaisiin kokeneita vesiliikenteen kuljettajia, mutta kaatuihan Kurukin.
      http://www15.uta.fi/koskivoimaa/liikkuminen/1918-40/kuru3a.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2528
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      21
      1573
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1572
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1377
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1232
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      83
      1129
    7. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      12
      998
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      23
      987
    9. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      22
      970
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      917
    Aihe