Bodhi linuxista kyselisin. Miten luotettavana ja turvallisena tuota pitäisit? Käyttökokemuksia olisi muutenkin kiva kuulla.
Bodhi linux
12
304
Vastaukset
- Hyvältä_vaikuttaa
Hyvältä vaikuttaa Acer Aspire 3000 läppärissä tosin tässä ei ole alkuperäinen wlan enää joten siitä ei tiedä miten se originaali langaton tässä olisi toiminut
- Affiliate-Julkaisia
Joutuu kokeilemaan, ei ole aikaisempaa kokemusta ollenkaan.
- Affiliate-Julkaisia
No nyt on kokeiltu, eipä häikässy.
- Oletus teema synkkä.
- Suomen kieli, maa ja aika setukset hukassa. 15min etsiskely ei auttanut.
- Veikkaan että et ole tyytyväinen.
- Pisteitä ensivaikutelmasta 1 . . . 10 haarukalla, korkeintaan 3
Kaikki kuitenkin toimi, mitä kokeilin
No tulipahan taas yksi jakelu vähän tutummaksi.- kokeilijaX
Bodhi linuxista ei ole suomenkielistä versiota. Näppäimistön saa kyllä toimimaan suomenkielisenäkin. (latin-1)
Vakioliittymänä lienee on Enlightment josta voi tykätä ei sitten ei. Tuota käyttöliittymää ei olla suomennettu, en ainakaan ole sellaista löytänyt.
Kokeiluun sopiva, mutta ei vielä valmis jatkuvaan työ/ammattikäyttöön. Tähän löytyy muita linuxjakeluja. Itse pitäisi miellyttävämpänä kokeiluna ZevenOS nimistä linuxjakelua. Kantsi kokeilla myös ElementaryOS linuxiakin. - ihateubuntu
http://www.bodhilinux.com/w/bodhi-linux-how-to/
Tuolta voi tutustua, siellä on myös "Change System Language"
Enkku ei liene ongelma koska sitä on tungettu kaikkien päähän jo kymmeniä vuosia. - yooopppsss---
.
"Jostain piti lisätä "language" härpäke ensin" moduuli joku
Sitten tuli näkyviin kielivalinnat suomi vasta
. - Ihan_kohtuullinen
kokeilijaX kirjoitti:
Bodhi linuxista ei ole suomenkielistä versiota. Näppäimistön saa kyllä toimimaan suomenkielisenäkin. (latin-1)
Vakioliittymänä lienee on Enlightment josta voi tykätä ei sitten ei. Tuota käyttöliittymää ei olla suomennettu, en ainakaan ole sellaista löytänyt.
Kokeiluun sopiva, mutta ei vielä valmis jatkuvaan työ/ammattikäyttöön. Tähän löytyy muita linuxjakeluja. Itse pitäisi miellyttävämpänä kokeiluna ZevenOS nimistä linuxjakelua. Kantsi kokeilla myös ElementaryOS linuxiakin.Ihan kohtuullinen joksikin samba- tai mediaserveriksi toisin kuin joku antixlinux josta puuttuu jotain osia joita ei saa jälkeenpäinkään asennetuksi
- Affiliate-Julkaisia
ZevenOS on latautumassa testiin. Palaan kohta taas yksi jakelu tutumpana.
- Affiliate-Julkaisia
ZevenOS on jakelu johon joku saattaa mieltyä ihan tosissaan, toimiva ja tilaa säästävä ikkunointi.
- Geany IDE oletuksena, mutta vain puoliksi asennettuna.
- Hämmentävä "Haiku" ikkunointi, vaihto "win98" teeman pako vaihto äkkinäiselle
- Otsakepalkin tupla slikkaus toimii väärin päin (korjattavissa)
Järjestelmän oletus fontti, helppo vaihtaa vaikka window 7 fonttiin
Kieli, näppäimistö ja maa asetukset tuettu
Mediat toimii (areena), (aapeli, vaatii sudottelua . . ., mutta onnistuu ja toimii)
Kirjoittimet automaattisesti ok
Erittäin vakavasti otettava Win7, Mintin, ja Ubuntun vaihtoehto. Näpertelyä riittää, mutta sehän on pelkkää huvia.
Tähän jakeluun syvennyn asentamalla sen oikeasti pitempiaikaiseen testiin, live-asennus lupaa hyvää. - Uskokaapois
Aito Ubuntu Parempi ja toimivampi!
- Affiliate-Julkaisia
Olet oikeassa, ZevenOS ei UNetbootin ohjelman avulla suostunut asentumaan, niin hylkäsin sen, ja vaihdoin Neptune jakeluun KDE työpöytämanagerilla.
Tämä KDE työpöytömanageri ei vaan koskaan tule valmiiksi ja toimivaksi, vaikka muuten oliskin ihan hyvä. Kaksi kielisyys voimakkaasti mukana, ja toimimaton ohjelma asentaja.
Loppu tulos oli ZevenOS ja Neptune eivät ole vaihtoehtoja jos tarjolla on Ubuntu, Zorin, Mint tai Debian. - markkinavoimaa
Affiliate-Julkaisia kirjoitti:
Olet oikeassa, ZevenOS ei UNetbootin ohjelman avulla suostunut asentumaan, niin hylkäsin sen, ja vaihdoin Neptune jakeluun KDE työpöytämanagerilla.
Tämä KDE työpöytömanageri ei vaan koskaan tule valmiiksi ja toimivaksi, vaikka muuten oliskin ihan hyvä. Kaksi kielisyys voimakkaasti mukana, ja toimimaton ohjelma asentaja.
Loppu tulos oli ZevenOS ja Neptune eivät ole vaihtoehtoja jos tarjolla on Ubuntu, Zorin, Mint tai Debian.Näinhän minä kirjoitin:
"Tähän löytyy muita linuxjakeluja. Itse pitäisi miellyttävämpänä kokeiluna ZevenOS nimistä linuxjakelua."
Huomasitko lainkaan sanaa "kokeiluna". En väittänyt ZevenOS:ia vielä sellaiseksi jakeluksi, että sitä käyttäisi päivittäisessä ammatti/työ käytössä.
Kokeiluna se ainakin on kehityskelpoinen versio.
PS. itse olen sitä mieltä, että se BeOS tapettiin liian aikaisin, sillä olisi ollut pitkä tulevaisuus. Nyt se jatkuu kyllä mm. Haikun nimellä, mutta se kehitysorganisaatio taitaa olla varsin pieni eli siltä puuttuu paljon resursseja.
Tämä hidastaa kehitystyötä. Tietokonemaailmassa paras ei aina voita, se voittaa jolla on paljon varoja (paljon rahaa ja asianajajia kilpailijoiden murskaamiseen).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135223
- 675034
- 904094
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753600Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603178- 432781
- 152287
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521904- 381750
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371618