Diskriminoidaanko suomalaisia

Jäävrijiena

Saamelaiskäräjillä kaksi edustajaa paasaa joka pykälän yhteydessä, kun Saamelaiskäräjät ei ole hyväksynyt suomalaisia jäsenikseen. Saamelaiskäräjät on saamelaisten edustuksellinen elin eikä sen äänestäjiksi tule lain mukaan hyväksyä muita kuin saamelaisia. Puheet syrjinnästä on rikollista panettelua saamelaiskäräjien saamelaista äänestäjäkuntaa ja heidän edustajiaan vastaan.

8

173

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totuusjulkiseksi

      "Puheet syrjinnästä on rikollista panettelua saamelaiskäräjien saamelaista äänestäjäkuntaa ja heidän edustajiaan vastaan."

      Saamelainen äänestäjäkunta on antanut näille kahdelle edustajalleen hyvin paljon ääniä: toinen sai eniten ja toinen kolmanneksi eniten ääniä saamelaisilta äänestäjiltään vuoden 2015 saamelaiskäräjävaaleissa. Onko saamen kansa väärässä? Pelottava skenaario se, että pieni piiri pyörittää systeemiä piittaamatta lakipykälistä.

      Tämän päiväinen Anne Nuorgamin esiintulo vahvistaa sitä, että tietty piiri ei piittaa lakipykälien noudattamisesta. Kansanedustaja Mikko Kärnästä oli tehty rikosilmoitus. Ja mitä Mikko Kärnä sitten teki? Toi julkisuuteen saamelaiskäräjien lainrikkomisyrityksen. Kyllähän saamen kansan tulee tietää, mitä heidän äänillään vaaleissa valitsemansa edustajansa käräjillä touhuavat. Vai olisiko tämä(kin) asia pitänyt pimittää? Ja oliko yllätys, että kenen nimi sieltä saamelaiskäräjävaalien tuloksen mitätöintiä vaativalta nimilistalta löytyykään.

      • Demokratianpuolesta

        Onko näiden kahden keräämät äänet 4-5 % hyvin paljon? Ei ole, jos paljon ääniä saaneiden näkemykset edustavat opportunistista ääri-ilmiötä ja näin menettävät vaikutusmahdollisuutensa. Demokratiassa enemmistö päättää, eivät eniten ääniä saaneet yksittäiset henkilöt.


      • Oikeatieto

        Eihän se Mikko Kärnä tuonut esille lainrikkojien nimiä, vaan valittajien nimiä. Olisit kirjoittamatta tuollaista potaskaa!


    • totuusjulkiseksi

      Anteeksi, kirjoitinko että valittajat rikkoivat lakia???
      Perättömän rikosilmoituksen tekemisestä tulee yleensä jotain sanktioita. Ja kyllä käräjät yrittivät rikkoa lakia, ja vieläpä saamelaiskäräjälakia, päättäessään mitätöidä vaalit viemällä valituksensa aina korkeimpaan hallinto-oikeuteen saakka.

      Hyvin valitettavaa on, että käräjien toimintaan varatut rahat menevät kankkulan kaivoon näissä ikuisissa valitusrumbissa. Rahalle olisi varmasti järkevämpääkin käyttöä!

      • Kuriakareille

        Harmittaa vieläkin, kun eilen kuulin striimauksessa kahden 4-5 prossan äänisaalisedustajan joka pykälän yhteydessä toistavan poliittista iskulausettaan, jonka mukaan Saamelaiskäräjät diskriminoi toisia saamelaisia. Puheenjohtaja olisi voinut perättömien puhujia pyytää pysymään asiassa ja kokousjärjestyksen nimissä ja kohteliaisuudesta saamen kansaa kohtaan harkitsemaan sanojaan. Ei kai saamelaiskäräjien jäsenen ppuheet ole koskemattomuussuojan piirissä, vaikka itse luulisivat muuta.


    • Totuusjulkiseksi

      Olet aivan oikeassa, että puheenjohtajan toiminnassa oli paljon huomautettavaa. Ensiksikin kokouksen alussa hänen olisi pitänyt puuttua Aslak Holmbergin jälleen kerran toistuviin asiattomiin huomautuksiin kokouksen laillisuudesta. Pitäisikö nuoren herran vakavasti harkita eroa käräjien jäsenyydestä, jotta kokoukset saadaan pidettyä asiallisina.. Myös kokoustekniikka taitaa olla hakusessa käräjillä.

      • Järkeänoille

        Kokoustekniikasta viis veisaan - kokous sujui hyvin - paitsi pannaan ylimääräiset pois sotkemasta saamelaisten asioita. Mitä suomalainen tekee saamen kansan edustajistossa? Hullunako saamelaisia pidetään kun puheenvuoroja ottavat ihmiset, joille saamelaisten asiat eivät tippaakaan kuulu ! Luulisi, että nyt kun nämä KHOvalitut ovat ensi kertoja saamelaisia tapaamassa, kuuntelisivat ensin pari-kolme käräjäkautta ennen ensimmäisen puheenvuoron ottamista. Röyhkeää ja alentavaa käytöstä saamelaisia kohtaan yrittää siellä meitä päsmäröidä kuin joitakin alempiarvoisia.


      • Kummaatapahtuu
        Järkeänoille kirjoitti:

        Kokoustekniikasta viis veisaan - kokous sujui hyvin - paitsi pannaan ylimääräiset pois sotkemasta saamelaisten asioita. Mitä suomalainen tekee saamen kansan edustajistossa? Hullunako saamelaisia pidetään kun puheenvuoroja ottavat ihmiset, joille saamelaisten asiat eivät tippaakaan kuulu ! Luulisi, että nyt kun nämä KHOvalitut ovat ensi kertoja saamelaisia tapaamassa, kuuntelisivat ensin pari-kolme käräjäkautta ennen ensimmäisen puheenvuoron ottamista. Röyhkeää ja alentavaa käytöstä saamelaisia kohtaan yrittää siellä meitä päsmäröidä kuin joitakin alempiarvoisia.

        Olen huomannut saman asian että kyllä sitä on kaikenlaista suunsoittajia. Siinä vaan jauhaa ja jauhaa eikä etene mihinkään suuntaan paitsi omaan päähänsä. Kuka pölänteri suomalaisia käräjille on taajottanut. Ihmettelen suuresti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4908
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2602
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1675
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1067
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      985
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe