Diskriminoidaanko suomalaisia

Jäävrijiena

Saamelaiskäräjillä kaksi edustajaa paasaa joka pykälän yhteydessä, kun Saamelaiskäräjät ei ole hyväksynyt suomalaisia jäsenikseen. Saamelaiskäräjät on saamelaisten edustuksellinen elin eikä sen äänestäjiksi tule lain mukaan hyväksyä muita kuin saamelaisia. Puheet syrjinnästä on rikollista panettelua saamelaiskäräjien saamelaista äänestäjäkuntaa ja heidän edustajiaan vastaan.

8

199

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totuusjulkiseksi

      "Puheet syrjinnästä on rikollista panettelua saamelaiskäräjien saamelaista äänestäjäkuntaa ja heidän edustajiaan vastaan."

      Saamelainen äänestäjäkunta on antanut näille kahdelle edustajalleen hyvin paljon ääniä: toinen sai eniten ja toinen kolmanneksi eniten ääniä saamelaisilta äänestäjiltään vuoden 2015 saamelaiskäräjävaaleissa. Onko saamen kansa väärässä? Pelottava skenaario se, että pieni piiri pyörittää systeemiä piittaamatta lakipykälistä.

      Tämän päiväinen Anne Nuorgamin esiintulo vahvistaa sitä, että tietty piiri ei piittaa lakipykälien noudattamisesta. Kansanedustaja Mikko Kärnästä oli tehty rikosilmoitus. Ja mitä Mikko Kärnä sitten teki? Toi julkisuuteen saamelaiskäräjien lainrikkomisyrityksen. Kyllähän saamen kansan tulee tietää, mitä heidän äänillään vaaleissa valitsemansa edustajansa käräjillä touhuavat. Vai olisiko tämä(kin) asia pitänyt pimittää? Ja oliko yllätys, että kenen nimi sieltä saamelaiskäräjävaalien tuloksen mitätöintiä vaativalta nimilistalta löytyykään.

      • Demokratianpuolesta

        Onko näiden kahden keräämät äänet 4-5 % hyvin paljon? Ei ole, jos paljon ääniä saaneiden näkemykset edustavat opportunistista ääri-ilmiötä ja näin menettävät vaikutusmahdollisuutensa. Demokratiassa enemmistö päättää, eivät eniten ääniä saaneet yksittäiset henkilöt.


      • Oikeatieto

        Eihän se Mikko Kärnä tuonut esille lainrikkojien nimiä, vaan valittajien nimiä. Olisit kirjoittamatta tuollaista potaskaa!


    • totuusjulkiseksi

      Anteeksi, kirjoitinko että valittajat rikkoivat lakia???
      Perättömän rikosilmoituksen tekemisestä tulee yleensä jotain sanktioita. Ja kyllä käräjät yrittivät rikkoa lakia, ja vieläpä saamelaiskäräjälakia, päättäessään mitätöidä vaalit viemällä valituksensa aina korkeimpaan hallinto-oikeuteen saakka.

      Hyvin valitettavaa on, että käräjien toimintaan varatut rahat menevät kankkulan kaivoon näissä ikuisissa valitusrumbissa. Rahalle olisi varmasti järkevämpääkin käyttöä!

      • Kuriakareille

        Harmittaa vieläkin, kun eilen kuulin striimauksessa kahden 4-5 prossan äänisaalisedustajan joka pykälän yhteydessä toistavan poliittista iskulausettaan, jonka mukaan Saamelaiskäräjät diskriminoi toisia saamelaisia. Puheenjohtaja olisi voinut perättömien puhujia pyytää pysymään asiassa ja kokousjärjestyksen nimissä ja kohteliaisuudesta saamen kansaa kohtaan harkitsemaan sanojaan. Ei kai saamelaiskäräjien jäsenen ppuheet ole koskemattomuussuojan piirissä, vaikka itse luulisivat muuta.


    • Totuusjulkiseksi

      Olet aivan oikeassa, että puheenjohtajan toiminnassa oli paljon huomautettavaa. Ensiksikin kokouksen alussa hänen olisi pitänyt puuttua Aslak Holmbergin jälleen kerran toistuviin asiattomiin huomautuksiin kokouksen laillisuudesta. Pitäisikö nuoren herran vakavasti harkita eroa käräjien jäsenyydestä, jotta kokoukset saadaan pidettyä asiallisina.. Myös kokoustekniikka taitaa olla hakusessa käräjillä.

      • Järkeänoille

        Kokoustekniikasta viis veisaan - kokous sujui hyvin - paitsi pannaan ylimääräiset pois sotkemasta saamelaisten asioita. Mitä suomalainen tekee saamen kansan edustajistossa? Hullunako saamelaisia pidetään kun puheenvuoroja ottavat ihmiset, joille saamelaisten asiat eivät tippaakaan kuulu ! Luulisi, että nyt kun nämä KHOvalitut ovat ensi kertoja saamelaisia tapaamassa, kuuntelisivat ensin pari-kolme käräjäkautta ennen ensimmäisen puheenvuoron ottamista. Röyhkeää ja alentavaa käytöstä saamelaisia kohtaan yrittää siellä meitä päsmäröidä kuin joitakin alempiarvoisia.


      • Kummaatapahtuu
        Järkeänoille kirjoitti:

        Kokoustekniikasta viis veisaan - kokous sujui hyvin - paitsi pannaan ylimääräiset pois sotkemasta saamelaisten asioita. Mitä suomalainen tekee saamen kansan edustajistossa? Hullunako saamelaisia pidetään kun puheenvuoroja ottavat ihmiset, joille saamelaisten asiat eivät tippaakaan kuulu ! Luulisi, että nyt kun nämä KHOvalitut ovat ensi kertoja saamelaisia tapaamassa, kuuntelisivat ensin pari-kolme käräjäkautta ennen ensimmäisen puheenvuoron ottamista. Röyhkeää ja alentavaa käytöstä saamelaisia kohtaan yrittää siellä meitä päsmäröidä kuin joitakin alempiarvoisia.

        Olen huomannut saman asian että kyllä sitä on kaikenlaista suunsoittajia. Siinä vaan jauhaa ja jauhaa eikä etene mihinkään suuntaan paitsi omaan päähänsä. Kuka pölänteri suomalaisia käräjille on taajottanut. Ihmettelen suuresti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      27
      1652
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1130
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1029
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      960
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      942
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      887
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      114
      878
    Aihe