Kysy mitä vain hamstereista!

Hamsuhoitaja

Venäjänkääpiöhamsteri talvikoista tiedän eniten, mutta muihinkin hamsterilajeihin liittyviin kysymyksiin voin vastailla. :)

7

136

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hamsuhoitaja

      Joku?

    • Hamsuhoitaja

      Eikö kukaan kysy

    • Hamsufani

      Ovatko hamsterit yksinäisiä vai pitäisikö heillä olla toinen hamsu seuranaan

      • Hamsuhoitaja

        Riippuu lajista. Syyrialaiset hamsterit asutetaan aina yksinään, sillä ne ovat erakkoja. Muut hamsterit voivat yksilöistä riippuen asua yhdessä. Jotkut lajit taas, kuten roborovskit, tarvitsevat lajitoverin.


    • talvikon-omistaja

      Moi! Minulla on n. vuoden ikäinen talvikko uros joka on kotiutunut hyvin ja tottunut hyvin ainakin minun käsittelyyn. Hamsteri ei ole aikaisemmin pudonnut kädestä, kunnes muutama päivä sitten ystäväni käsittelyssä tipahti häkin reunan kautta häkkiin.. Tipahdus näytti kuitenkin suht. pehmeältä.

      Muutamia päiviä sitten sitten hamsu alkoi uikuttaa (_jatkuvaa ääntä_, unissaan ja hereillä, muistuttaa marsun ääntelyä).
      Aikaisemmin tätä on esiintynyt yksittäisiä kertoja muutama kuukausi sitten, se on ollut hetkellistä ja tapahtunut erittäin harvoin. Nyt kuitenkin ääntely on jatkuvaa, ja oikeastaan ääntelee enemmän kuin olisi hiljaa.

      Hamsteri hakeutuu puumökin ja häkin seinän väliin ahtaaseen tilaan kyljelleen tai pystyyn nukkumaan ja välillä myös vain olemaan. Olen kuunnellut hamsun ääntelyä kädessäni muutamia kertoja, ja välillä se kuulostaa tavallaan rahisevalta (mietin, eihän ole hengen kulussa vikaa ja ääni siitä johtuvaa)? Olen tarkkaillut kävelyä, liikehdintä ihan normaalia eikä esimerkiksi kaatuile. Hamsterissa ei näy tai tunnu mitään fyysisiä muutoksia esimerkiksi mahan alueella, ihan normaali.

      Edellä mainitut ''oireet'' eivät välttämättä liity hamsun putoamiseen, mutta mietin että mahtaisiko olla jotain yhteyttä. Onko esim mahdollista, että hamsu ulkoilman kuumuuden takia hakeutuu viileän häkin seinän väliin? Kiitos jos osaatte auttaa!

    • rmuii

      talvikon-omistaja: Soita eläinlääkärille, tuo rohina ja jatkuva uikuttelu eivät ole ollenkaan normaalia! Hamsterillasi saattaa olla kipuja, vaikka ei niitä näyttäisikään. Jos eläin vaikuttaa sairaalta, soittakaa el, älkää pohtiko asiaa vain netissä!

    • Kysymys45678

      Moi!

      Mun talvikko hamsteri viihtyy sen pahvisessa mökissä. On ollut mulla nyt kolme päivää. Pitääkö se pahvimökki ottaa pois ja siivota papanat pois yms? Vai siis miten usein se pesämökki siistitään?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3313
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2627
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2355
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1701
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      171
      1571
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe