Laturilta tulevan jännitteen suuruus?

Työmaa

Elikkä mopo kuumentaa jännitteensäädintä ja yhteen oli ihan reikäkin päässyt palamaan... Katselin johdot ja putsasin liittimet väliltä laturi-jännitteensäädin-akku-maa, mutta ei auttanut. Jännitteensäädin ja akku siis ihan uudet. Seuraavaksi mittasin laturilta tulevan jännitteen ja tyhjäkäynnillä anto noin 12 VAC, mutta kun kaasua lisäsi niin jännite nousikin jo lähemmäs 130VAC :@ Onko tässä syy miksi tasasuuntaaja keittää? Pyöränä on siis Yamaha xv535.

1

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TimoEv

      Pyörän laturin antama jännite on verrannollinen pyörimisnopeuteen. Kovilla kierroksilla kuormittamaton jännite voi todellakin olla yli 100VAC.
      Jännitteensäätäjän tehtävä on sitten säätää ( ja tasasuunnata ) tuo jännite n. 13,7v:iin. Tämä johdetaan akkuun ja pyörän käyttöön. Ensisijaisen asia on tarksitaa kaikki SIIS IHAN KAIKKI johdot ja liitokset laturi-säädin-akku -ketjussa.

      Pyörää ei saisi käyttää akku kytkemättä. Tällöin säädin yleensä kärvähtää. Tärkeää on myös kunnollinen kontakti runkoon ja akkuun, sillä säädinhän säätää jännitteen vartailutasona olevaan runkoon. Väärin kytketty akku ylennsä tappaa säätimen.
      Ja muista, että mikä tahansa sähkövehje voi mennä rikki ja jopa eka käytöllä kaupan paketista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe