Elikkä mopo kuumentaa jännitteensäädintä ja yhteen oli ihan reikäkin päässyt palamaan... Katselin johdot ja putsasin liittimet väliltä laturi-jännitteensäädin-akku-maa, mutta ei auttanut. Jännitteensäädin ja akku siis ihan uudet. Seuraavaksi mittasin laturilta tulevan jännitteen ja tyhjäkäynnillä anto noin 12 VAC, mutta kun kaasua lisäsi niin jännite nousikin jo lähemmäs 130VAC :@ Onko tässä syy miksi tasasuuntaaja keittää? Pyöränä on siis Yamaha xv535.
Laturilta tulevan jännitteen suuruus?
1
125
Vastaukset
- TimoEv
Pyörän laturin antama jännite on verrannollinen pyörimisnopeuteen. Kovilla kierroksilla kuormittamaton jännite voi todellakin olla yli 100VAC.
Jännitteensäätäjän tehtävä on sitten säätää ( ja tasasuunnata ) tuo jännite n. 13,7v:iin. Tämä johdetaan akkuun ja pyörän käyttöön. Ensisijaisen asia on tarksitaa kaikki SIIS IHAN KAIKKI johdot ja liitokset laturi-säädin-akku -ketjussa.
Pyörää ei saisi käyttää akku kytkemättä. Tällöin säädin yleensä kärvähtää. Tärkeää on myös kunnollinen kontakti runkoon ja akkuun, sillä säädinhän säätää jännitteen vartailutasona olevaan runkoon. Väärin kytketty akku ylennsä tappaa säätimen.
Ja muista, että mikä tahansa sähkövehje voi mennä rikki ja jopa eka käytöllä kaupan paketista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961619
- 741424
- 501347
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041238- 541233
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9965- 36827
- 60761
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41735