Nuorelle parille tontti samasta pihasta.

tielämätön

Omistan omakotitalon, jossa on yli hehtaarin tontti. Nyt nuoripari on rakentamisaikeissa. Olen ajatellut antaa/vuokrata heille tontin tästä omasta ha palasesta. Miten se käytännössä onnistuu? Pitääkö heidän lohkoa itselleen oma tonttinsa isommasta vai voivatko rakentaa ilman lohkomista. Entä, jos vuokraan? Pitääkö minun erottaa heille määräala ja vuokrata se 30-100 v?
Miten käytännössä toimitaan?

8

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rane2

      Ensin rakennusvalvonnasta varmistat saako rakentaa ja mitä saa ?
      Verojako mietit ?
      Myyminen ja vuokraaminen onnistuu, löytyy netistä maanmittauslaitos.fi jossa voit tehdä kaupat ILMAN välikäsiä ja ohjeita paljon !

    • BobBuilder

      Ei h..vetissä, ei rakennusvalvontaa soitella. Se on sama kuin lähtisi tähti rintapielessä Gestapoon juttusille. Siitä ei hyvää seuraa.

      Selvität ensin kavatilanteen. Onko kyseessä tontti vai tila? Jos on tontti, niin paljonko on jäljellä rakennusoikeutta? Minkälaisia kaavamääräyksiä on?


      Jos on tila, niin voiko sen lohkoa?

      Onko kyseessä suunnittelutarvealue?

      Jne jne.

      Sitten hahmottelet talolle paikan ja annat nuorten valita talolle toteutustavan. Jos on ensimmäinen pytinki, niin eikun talotehtaiden mallistoja lehteilemään. Arkkitehtien raapustaman kivitalot ovat meitä seniorirakentajia varten.

      • lumiukko-olet

        "Selvität ensin kavatilanteen. Onko kyseessä tontti vai tila? Jos on tontti, niin paljonko on jäljellä rakennusoikeutta? Minkälaisia kaavamääräyksiä on?"

        Nuo selviää myös valvonnasta !
        Mistä maalikko muualta osaa niitä kysellä.


      • BobBuilder

        "Nuo selviää myös valvonnasta !"

        Autenttinen rakennusvalvonnan kommentti: "emme ole konsultteja!"

        "Mistä maalikko muualta osaa niitä kysellä."

        No mistä helvetistä minä voin tietää, mistä joku tietämätön diletantti etsii tietoa? Minä käytän cityarskoja tai maaseudulla kiinteistotietojärestelmiä.

        Onkos tullut mieleen se, että rakennusvalvonta kieltäytyy puhumasta muille kuin pääsuunnittelijoille, jotka se on itse todennut päteviksi kyseisen kunnan alueella toimimaan?

        Rakennusvalvonnasta lentää niskaperseotteella valoakin nopeammin, jos sinne menee esittämään idioottia.


      • lumiukko-olet

        "No mistä helvetistä minä voin tietää, mistä joku tietämätön diletantti etsii tietoa? Minä käytän cityarskoja tai maaseudulla kiinteistotietojärestelmiä.

        Onkos tullut mieleen se, että rakennusvalvonta kieltäytyy puhumasta muille kuin pääsuunnittelijoille, jotka se on itse todennut päteviksi kyseisen kunnan alueella toimimaan?

        Rakennusvalvonnasta lentää niskaperseotteella valoakin nopeammin, jos sinne menee esittämään idioottia. "

        Kerro mistä olet lentänyt pihalle, viidessä eri toimistossa asioinut ja kaikissa asiallista tietoa saanut. Oletko katsonut peiliin kun noin kohtelevat ?


    • Kokenuttietää

      Ei kannata, oikeesti EI kannata. Vaikka kaikki menis teidän kahden asukkaan aikana tontilla ok, tulee myöhemmin vaikeuksia. Kun teistä aika jättää, myydäkkö vanha, eli teidän asuntonne?? Silloin rasitteena toinen talo samassa pihassa.. ja maksaa kiinteistäveroa tyhjästä talosta, ellei hae rakennuslupaa, ja muuta sitä varastoksi. tuohon ei todellakaan kannata lähteä, maata saa kyllä muualtakin, eikä näin pilata jo olemassa olevaa/ tulevan talon pihapiiriä, ja sitäkautta kiinteistön arvoa!

    • Ei.samalle.tontille

      Lohkominen on kyllä välttämätön tällaisessa tapauksessa, muuten tulee nuo edellisen kirjoittajan mainitsemat ongelmat. Lohkaise uusi tontti mahdollisimman kaukaa omasta talostasi, niin jälleenmyynti ei tuota ongelmaa.

      • Hyvinhän tuo onnistuu myös hallinnanjakosopimuksella, eli suurin osa vastauksista täysin vääriä. Tosin se aloittajan tilanteessa edellyttäisi maapohjan määrosan myyntiä lapselle, tai sitten lapsi maksaa lahjaveroa (sama koskee vuokraoikeuden perustamista, siitä ei tosin mene varainsiirtoveroa).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      54
      1302
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1072
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe