Jos opintopolussa lukee, että olen varasijalla se ja se, tarkoittaako se, että minua ei ole hyväksytty myöskään ylempiin hakukohteisiini, vaikka niiden tuloksia ei ole tullut vielä ainakaan sinne opintopolkuun ?
Varasijalla
varasijalla
6311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei tarkoita sitä. Saatat silti tulla valituksi ylempään kohteeseen, kunhan ylempien tulokset tulokset valmistuvat. Tällöin alempien kohteiden varasijat peruuntuvat.
Kuvitellaan, että olet kolmanneksi laittamassasi hakukohteessa nyt varasijalla 14. Ylemmän 2 kohteen tulokset eivät ole tulleet Opintopolkuun.
Jos kahteen ylempänä olevaan hyväksytään samoja tyyppejä (sanotaan vaikka 7 hlöä), jotka ovat yläpuolellasi kohteessa 3, niin yhdessä yössä varasijasi nousee 7-pykälää. Jos taas sinut hyväksytään hakukohteeseen 1.-2., niin varasijasi peruuntuu.
Näin olen ymmärtänyt...
Eli 1.7. alat olla paaaallljjooon viisaampi.
Jos on hyväksynyt opiskelupaikan alempaan toiveeseen, voiko sen vielä vaihtaa ylempään hakutoiveeseen, jossa on nyt varasijalla, jos sinne tulee pääsemään?
Opiskelupaikan vastaanottaminen on sitova.
Mahdollisuushan kuitenkin on vastaanottaa paikka niin, että on samanaikaisesti jonossa ylempiin varasijoihin.
Opintopolussa vaihtoehtoja on siis kolme:
1. Vastaanotan saamani opiskelupaikan
2. Vastaanotan saamani opiskelupaikan ja jonotan paikkaa varasijoilta
3. En vastaanota opiskelupaikkaa
Jos valitset vaihtoehdon 1., olet sitoutunut saamaasi paikkaan etkä voi saada opiskelupaikkaa varasijoilta.
Lue lisää Opintopolulta!
Jännää!
Varasijat olivat päivittyneet yön aikana ja tilanne parantunut useamman pykälän! Joku edestä siis oli arvatenkin hyväksytty ylempään hakutoiveeseen.
Alkuviikosta ku lisää tuloksia, saattaa tilanne taas parantua :)
Korkeakoulujen yhteishaun tulokset valmistuvat 1.7.2016 mennessä. Kaikki tulokset näkyvät vasta 1.7. Tarkkaa kellon aikaa ei pysty sanomaan. Korkeakoulut ilmoittavat hakijoille valinnan tuloksesta.
Lisätietoja pääsykokeista korkeakoulujen hakijapalveluista
Opintopolun verkkotoimitus