Hei!
viime aikoina käyttäjille on lähetetty sähköpostitse Suomi24:n ylläpidon nimissä valeviestejä, joissa pyydetään vahvistamaan Suomi24:n tunnuksen, jotta sitä ei poistettaisi.
Suomi24 ei ole lähettänyt näitä viestejä. Suomi24:n ylläpito ei tule koskaan kysymään käyttäjän salasanaa sähköpostitse, puhelimitse tai missään muussakaan tilanteessa.
Ylläpito ei myöskään koskaan kysy salasanoja, sillä salasana on käyttäjän henkilökohtainen avain eikä sitä tule koskaan kertoa kenellekään ulkopuoliselle. Mikäli sinun tulee vahvistaa tunnus, meillä on sitä varten erilliset työkalut ja keinot. Tiedotamme näistä toimintatarpeista erikseen.
Jos joskus tämäntapainen yhteydenotto tulee tai saat muunlaisen epäilyttävän viestin, ilmoita siitä Suomi24:n ylläpitoon (kuvakaappaus tai kopio viestin sisällöstä sekä lähettäjän tiedot) ja poista viesti. Älä missään tapauksessa vastaa viestiin kertomalla kirjautumis-, henkilö- tai maksutietojasi, äläkä klikkaa viestistä mahdollisesti löytyviä linkkejä.
Alla näyte kalasteluviestin sisällöstä:
"Tietokantamme tilien hallintatoimenpiteen aikana huomasimme, että tiliäsi ei ole vahvistettu. Tekninen valvontamme sulkee kaikki vahvistamattomat tilit, joten estääksesi tilisi sulkeutumisen sinun täytyy klikata 'vastaa'-painiketta vastataksesi tähän viestiin sekä syöttää alla olevat puuttuvat tiedot uudistaaksesi tilisi.
Nimi.................................................................
sähkö[email protected]..............
Salasana..............................................................
Syntymäpäivä....................................................
Varoitus!!! Mikäli tilinomistaja ei suostu uusimaan tiliään viikon kuluessa tämän varoituksen saamisesta, he menettävät sen lopullisesti.
Ystävällisin terveisin, Suomi24 -tiimi"
Terveisin,
Suomi24 ylläpito
Kalasteluviestejä liikkeellä

5
553
Vastaukset
- hyväjuttutää
Kiitos ilmoituksesta. Tietääpä varoa noita huijareita.
- hyväjuttutää
ELi ylläpitoa yleensä. VÄittivät että ovat myydyt Venäjälle ja nyt tämä juttu kiertää faktana maailmalla. Liekkö totta vai tarua, ylläpito vastatkaa. Siten tiedämme, että välitätte meistä.
Asiaa käsittelevästä ketjusta poistitte yli 50 viestiä, jotka väittivät sen oleen valetta tai herjasivat ns. Venäläistä isäntäänne. Outoa toimintaa.
Sensijaan ette poista ääriuskonnollisia viestejä/avauksia formeilta kuten ateismi. Olettekos nytten arapianlaisten valloittamia, siis ostamia? Ette poista uskonnollisia liirumeita, vaikka niistä tekisi ilmoituksen häiritsevänä saati väkivaltaa tihkuvina tai ihmisryhmää herjaavina.
- mitä.mahdollisuuksia
Onko tiedote ja ohje annettu sähköpostin käyttäjille?
Voisiko ylläpito itse poistaa nuo kalasteluviestit tai estää niiden toiminta? - Aaltopahvi.kierrätykseen
Miksi tämä tiedottaminen asioista on näin ala-arvoista AINA???
Asiasta pitäisi tiedottaa palvelun eli postin käyttäjille!!! Ei siis Suomi24 keskustelupalstan käyttäjille!!! Keskustelupalstan häirikköilmoitus:
"Tietojenkalasteluviestejä liikkeellä
Suomi24:n ylläpidon nimissä on lähetetty tietojenkalasteluviestejä. Älä koskaan luovuta tietojasi sähköpostitse. [SULJE ILMOITUS]"
Ylläolevassa viestissä on sellainen idioottimainen puute että siitä ei ole edes linkki tähän aloituksen tiedotteeseen!!! Tänne pitää edelleenkin osata eksyä lukemaan näitä tiedotteita. Edelleenkään tämä palsta ei edes löydy Aihealue-haussa, kun kirjoittaa hauksi suomi24 tulee ainoastaa palsta "Tapasimme Suomi24:ssa" MITÄ VITTUA!!!!
Ainoa oikea tapa tiedottaa tällaisista uhkista on lähettää palvelun käyttäjille varoitus SÄHKÖPOSTITSE!!! Iso osa Postin käyttäjistä ei käy Suomi24:n keskustelupalstoilla koskaan. Minä käytän Suomi24:n postia IMAP:a käyttäen ja oikealla sähköpostiohjelmilla, en edes posti.suomi24.fi sivuilla käy, palvelu kun on järkyttävän kehno!
Miksei ilmoitusta asiasta ole edes kirjautumissivulla:
https://oma.suomi24.fi
Saisi edes osa postin käyttäjistä tiedon - postia kun voi käyttää vain kirjautuneena.
Ketä oikeastaan edes kiinnostaa varsinkaan nykyään koko keskustelupalsta, se kun on täynnä vihakirjoittelua ja häiriköintiä.
Suomi24 on palveluineen jo ammattioppilaitoksista yliopistoihin oppimateriaalina huonosti toteutetusta projektista ja siitä kuinka ala-arvoisesti suomalaiset voivat järjestelmiä rakentaa. Myös asiakaspalvelu rosvoushintaisine puhelinpalveluineen pitäisi laittaa poliisitutkintaan.
KUNNIOITTAKAA ASIAKKAITANNE - PALVELUJEN KÄYTTÄJIÄ!!! - Anonyymi
Kuinka sähköpostiosoitteet Suomi24:n rekistereistä ovat päätyneet huijareille?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657582Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305209Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432690- 2712328
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1072259Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont722099Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5682079Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.681098Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911097