Vuokratontin lunastus

kokemuksiakiitos

Asutko taloyhtiössä, jossa on mahdollista lunastaa vuokratontti?
Lunastitko itse tontin? Entä miten muut asukkaat?

Pohdimme vuokratontin lunastusta omaksi pk-seudulla. Mietimme vain, että mitä jos onkin niin, että suurin osa jättää tontin lunastamatta ja maksavatkin mielummin tonttivuokraa, niin jääkö meiltä joskus asunto korkeamman hinnan takia myymättä/ menee kaupaksi tontin hinnan tappiolla....

Kokemuksia vuokratontin lunastuksista otetaan siis mielellään vastaan. :)

17

1129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittajaa

      Niin, ja kyseessä ei ole kaupungin vuokratontti vaan yksityisen sijoitusyrityksen.

    • Kahden_vaiheet

      Meillä on suunniteltu koko tontin lunastamista ja laskelmat eivät anna kovin yksiselitteistä tulosta kannattavuudesta. Hinta olisi 25-kertainen vuosivuokra ja sen jälkeen maksettavaksi tulisi kiinteistövero, joka on noin neljännes vuokrasta. Ostoksen tuotto olisi oikeasti siis jossakin kolmen prosentin tienoilla.

      Kovin suuria arvonnousuodotuksia ei tontilla ole, mutta vero sen sijaan saattaa nousta vielä paljonkin. Tuskin tässä kovin suurta eroa lopulta on, lunastettiinpa tontti tai ei. Toistaiseksi olemme lykänneet ostamista sen takia, että putkiremonttilainaa on vielä maksamatta.

      Sellaista tapausta ei ole tullut eteen, että tonttia voisi lunastaa osakekohtaisesti. Useimmat ostajat tuskin osaavat arvostaa omistusta tarpeeksi, jos samasta talosta saa asuntoja reilusti halvemmalla. Vastike-eron kapitalisointi nykyhetkeen on aivan liian vaikeaa.

      • AloittajaAP

        Joo, tämä ei oikein yksiselitteinen juttu ole...

        Meillä on kyllä niin, että osakas voi halutessaan lunastaa oman tonttiosuutensa. Eli taloyhtiössä todennäköisesti tulee olemaan tilanne, että osalla on vuokratontti ja osalla oma.


    • Tossa näyttää monelta jäävän huomioimatta et kyllä ne osuuden lunastamattomatkin maksaa vuokraosuutensa kiinteistäveron. Ei se mitenkään jää taloyhtiön tappioksi.
      Eli osuuden lunastaneet maksaa kiinteistöveron.
      Lunastamattomat maksaa vuokran kiinteistöveron. Kuten muutenkin vuokratontilla asuvat.

      • Kiinteistöveroa maksetaan maapohjasta ja rakennuksista. Vuokramaasta ei siis makseta kiinteistöveroa!


      • vuokraisäntä

        Kyllä siihen tontinvuokraan on leivottu sisään myös kiinteistövero, ei omistaja sitä tappiokseen maksele.


      • Kaikki verot ja maksut mitkä kohdistuu vuokra maahan, asuntoon tulee vuokralaisen maksettavaksi. Jos vaikka kerrostalossa tehdään parvekeremontti niin vuokralainen maksaa vuokrahuoneistoon kohdistuvan osan vaikka ei parveketta olisikaan. Tämä ajatus vuokralaisen ilmaisista lounaista ei pidä paikkaansa. Jos teen ramonttia omassa huoneistossani niin vuokralaiseni maksaa senkin tarpeet :)


      • Kahden_vaiheet
        Aratus kirjoitti:

        Kaikki verot ja maksut mitkä kohdistuu vuokra maahan, asuntoon tulee vuokralaisen maksettavaksi. Jos vaikka kerrostalossa tehdään parvekeremontti niin vuokralainen maksaa vuokrahuoneistoon kohdistuvan osan vaikka ei parveketta olisikaan. Tämä ajatus vuokralaisen ilmaisista lounaista ei pidä paikkaansa. Jos teen ramonttia omassa huoneistossani niin vuokralaiseni maksaa senkin tarpeet :)

        Ei veroa kuitenkaan pidä laskea kahteen kertaan, kun vertaillaan tontin ostamisen kannattavuutta. Vuokralainen ei maksa veroa vaan vuokran. On täysin turhaa miettiä mitä vuokraan on laskettu mukaan ja miten _omistajan_ kustannukset jakautuvat.

        Jos vuokra on 5000 ja vero 1000, niin asia on taloyhtiölle yksinkertainen. Ostamalla tontin säästää vuokrassa 5000, mutta sen jälkeen maksetaan veroa 1000 euroa. Säästö vuodessa on 4000. Tontin hinnasta riippuu, onko tämä kannattavaa vai ei.


      • Anonyymi
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Kiinteistöveroa maksetaan maapohjasta ja rakennuksista. Vuokramaasta ei siis makseta kiinteistöveroa!

        Jokuhan sen vuokratontinkin omistaa.


    • kannattaakoehkäei

      Taloyhtiön pykälistä kannattaa katsoa miten suuri enenmmistä riittää siihen, että tontti lunastetaan.
      Periaatteessa tontin ostaja on taloyhtiö, ellei se tontin omistava firma myy sitä jollekkin yksityiselle, joka nyt vaan sattuu asumaan siinä taloyhtiössä, joka on siinä tontilla. Se on sitten eri tarina.
      Taloyhtiö ei voi jakautua niin, että osa osakkaista omistaa tontin ja osa ei.
      Taloyhtiö on 100%, eli kaikki tai ei kukaan.

      Kannattaako lunastus. Siihen taas riittää vähäiset ennustajan ja matematiikon taidot.
      Jos itse aikoo asua ko. taloyhtiössä vain muutaman vuoden, niin ei missään nimessä kannata lunastaa.

      Jos aikoo asua, niin sitten taskulaskin kouraan ja laskemaan:
      Lunastushinta.
      Lainamäärä, siis korko= todellinen hinta.
      Taloyhtiön arvonnousu.
      Yms. muuttujat.

      Kyllä siitä vuokratontista maksetaan se vero, se on vaan otettu huomioon vuokrahinnassa.


      Mutta lopuksi voisin sanoa, että pitkässä juoksussa oma kannattaa, varsinkin pääkaupunkiseudulla, jossa maa on arvokasta.

      • tonttis

        Niin - käytännössä taloyhtiö voi lunastaa osia itselleen, kun asunnon omistaja lunastaa tontin. Eli voi kyllä olla tilanne, että taloyhtiössä on osa tontista lunastettu ja osa vuokralla.


      • ääliöt_hus_pois

        Voisitteko te vajailla pytyillä käyvät pitää turpanne tukossa, jos ette yhtään ymmärrä, mistä tässä puhutaan!


      • APkk

        Ota asioista selvää itse ensin.
        http://koti.ts.fi/asuminen/tontin-omistusmuoto-vaikuttaa-asunnon-hintaan/

        "Sama taloyhtiö, samanlaiset ja samankuntoiset asunnot, mutta hintapyynnöissä eroa useita kymmeniä tuhansia euroja. Miksi näin?
        Yksi mahdollinen selitys voi olla tontin omistustilanne: toisessa asunnossa on halvempi kuukausittainen vastike, sillä sen omistaja on lunastanut huoneistokohtaisen tonttiosuuden. Naapurissa tonttiosuus on lunastamatta ja vastike vastaavasti korkeampi."


      • Annapalaa

        "Taloyhtiö ei voi jakautua niin, että osa osakkaista omistaa tontin ja osa ei.
        Taloyhtiö on 100%, eli kaikki tai ei kukaan."

        Tämä oli pötypuhetta. Asia on päin vastoin.


    • Annapalaa

      Eiköhän se näy hinnassa tulevaisuudessakin, jos lunastatte tontin. Yhtiövastikehan on teillä pienempi kuin naapurilla, joka maksaa tontista vuokraa. Ja tottahan toki tämä tulee tuoda hyvin esiin myyntihetkellä. Minulle ainakin tuo oma tonttiosuus olisi ehdoton vaatimus, että edes harkitsisin asunnon ostoa.

      • aloittajaAP

        Niinhän se näkyy - ainakin hintapyynnissä. :) Kai joku siitä maksaakin, joka osaa omaa tonttia arvostaa.


    • pojopj

      Nostan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      12055
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3580
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      1309
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1265
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1216
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1127
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      1021
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      913
    Aihe