Homeriidan jälkeen talosta tulikin kallis koti

Weli-Bonteva

"Pääkaupunkiseudulla asuva mies uskoi pääsevänsä edullisesti omakotitalon omistajaksi, mutta toisin kävi.
Riidan ja remonttikulujen jälkeen runsaat 35 vuotta sitten rakennetun talon hinnaksi tulikin noin 260 000 euroa, josta asianajajat kuittasivat lähes 70 000 euroa."

"Ostaja perusteli tinkimäänsä hintaa edessä olevilla remonteilla, ja myyjä suostui alennukseen."

"Talon uusi omistaja piti remonttinsa kanssa kiirettä. Edellinen omistaja ei päässyt edes tutustumaan uuden omistajan väittämiin virheisiin kun talo oli jo remontoitu."

///

Aina näitä yrittäjiä vaan tuntuu riittävän. Päätös oli harvinaisen oikea..., tosin näissä jutuissa voi käydä ihan miten tahansa, siltä ainakin tuntuu. Ilmeisesti oikeutta jaetaan jollain muilla kuin asiaperusteilla. Onneksi kuitenkin alkuperäinen linja, jossa myyjä laitettiin maksumieheksi ns. homeremppoihin (todellisuudessa perussaneerausta) on nyttemmin lievästi muuttunut. Vielä 90-luvulla, pesuhuoneen kun kävi joku mittarihemmo "tutkimassa" ja kirjoitti sopivan raportin, uusi omaistaja saattoi tehdä rempan ja paiskata laskun myyjälle sopivasti oikeudella pelotellen.

Pari v sitten meillä kt:ssa tällanen mittarihemmo teki hutkimuksen useampaan pesuhuoneeseen ja toki kirjoitti hienon monisivuisen raportin. 3 edellytti välitöntä remonttia, pari tarkkailua ja pari oli kunnossa. Ensin tehtiin nuo 3 joissa missään ei minkäänlaista kosteusvauriota tai hometta. Nämä kaksi tarkkailussa olevaa oli pakko tutkituttaa astetta tarkemmin, eikä niistä löytynyt tietoakaan kosteusvaurioista tai homeista, mutta kalliiksi tuli sekin tutkimus joskin paljon halvemmaksi kuin remontti.

///

http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-2000001206440.html

0

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Missä kokoomuksen naiset?

        Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
        Maailman menoa
        85
        3582
      2. Finland is now Petter place

        Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
        Maailman menoa
        29
        2363
      3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

        HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
        Maailman menoa
        140
        2016
      4. Toivon että kuulut elämääni

        Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
        Ikävä
        33
        851
      5. En unohda sua

        En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
        Ikävä
        30
        770
      6. Mikä on kaunein

        Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        43
        765
      7. Mahdatko ymmärtää sitä

        Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
        Ikävä
        59
        698
      8. Jorma Lind kuollut

        Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
        Maailman menoa
        3
        696
      9. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

        Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
        Ikävä
        87
        666
      10. Kullan kemiallinen merkki on au

        Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
        Ikävä
        40
        662
      Aihe