Kari Tapion vaimo

juurikinäin

Tulivat minua jonain kertana vastaan, Helsinigissä, Itiksen tavaratalossa. Vuosi oli joko 2009 tai 2010. Vaimo mennä reuhtoi edellä, pitkän turkkinsa kanssa. Mielessäni mietein missä ovat nyt kettutytöt pulloineen.

Kari tuli jonkin verran perässä. Aran oloisena ja ihme kyllä selvänä. Kärsineen näköisenä. Vaimo, kun minut ohitti, katsoi ylpeänä, mutta todella kateellisena minua. Asia huvitti minua. Ihmettelin miten karmean näköinen vaimo oli, juonut paljon, näki heti hänestä.

Kun tulimme Karin kanssa kohdakkain, hänen ilmeensä oli hämmästynyt ja laski päänsä alaspäin, häpesi itseään. Hänellä oli sininen tavallinen farkkuasu yllään, talvella. Olivat tietysti autolla liikkeellä. Suuri kontrasti vaimon ja Karin välillä.

Eivät ollenkaan sopineet toisilleen, avioparina. Näin vaimosta heti mikä gestapo hän on , perheessä. Karilla ei mitään sananvaltaa asioissa.

Ei sitten mikään ihme, ettei Kari pitänyt yhteyttä neljänteen poikaansa. Taisi olla
vaimon määräys, katkeruuttaan ja kateellisuuttaan.

Tämä asia tuli nyt mieleeni, kun lueskelin vanhoja juttuja Kari Tapiosta.

Kaikkein huvittavinta, tässä Karin kohtaamisessa oli se, että näin toisen kerran livenä hänet. Aikaisemmin tapasin hänet, jossain esiintymispaikalla, esiintymässä. Kari yritti epätoivon vimmalla iskeä minua. Oli silloin selvinpäin, mutta tauolta tultuaan, muuttui rohkeaksi, vinkkasi silmää ym. En todellakaan ollut hänestä kiinnostunut. Hänen kaksi poikaansa olivat silloin siinä yhtyeessä soittamassa.

Pojat katsoivat minua vihaisina, yrittivät pitää tietysti isäänsä silmällä. Varmasti vaimon määräyksestä.

Tästä iskuyrityksestä todellakin vuosikymmeniä aikaa. Olin silloin tyttöihminen ja vapaa. Enkä todellakaan mistään hinnasta oli lähtenyt minkään kaplen kanssa mihinkään tiedät varmasti mitä tarkoittaa kaple.

Jos nyt vastaat minulle mitä tahansa se ei minua hetkauta suuntaan tai toiseen. Saat sanoa mitä tahansa EVVK. Tietysti Karin pojat tulevat joukolla puoltamaan, äitiään. Totuuden saa aina sanoa.

0

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

        ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
        Maailman menoa
        208
        5173
      2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

        Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
        Kokkola
        21
        1906
      3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

        SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
        Maailman menoa
        64
        1654
      4. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

        Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
        Tv-sarjat
        11
        1581
      5. Jos mies oikeasti haluaa sinut

        Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
        Ikävä
        127
        1547
      6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

        Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
        Maailman menoa
        54
        1244
      7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

        Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
        Lappajärvi
        97
        1098
      8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

        Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
        Maailman menoa
        312
        1012
      9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

        Keskustapuolue meni jo...
        Maailman menoa
        196
        955
      10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

        Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
        Suomalaiset julkkikset
        7
        890
      Aihe