Kari Tapion vaimo

juurikinäin

Tulivat minua jonain kertana vastaan, Helsinigissä, Itiksen tavaratalossa. Vuosi oli joko 2009 tai 2010. Vaimo mennä reuhtoi edellä, pitkän turkkinsa kanssa. Mielessäni mietein missä ovat nyt kettutytöt pulloineen.

Kari tuli jonkin verran perässä. Aran oloisena ja ihme kyllä selvänä. Kärsineen näköisenä. Vaimo, kun minut ohitti, katsoi ylpeänä, mutta todella kateellisena minua. Asia huvitti minua. Ihmettelin miten karmean näköinen vaimo oli, juonut paljon, näki heti hänestä.

Kun tulimme Karin kanssa kohdakkain, hänen ilmeensä oli hämmästynyt ja laski päänsä alaspäin, häpesi itseään. Hänellä oli sininen tavallinen farkkuasu yllään, talvella. Olivat tietysti autolla liikkeellä. Suuri kontrasti vaimon ja Karin välillä.

Eivät ollenkaan sopineet toisilleen, avioparina. Näin vaimosta heti mikä gestapo hän on , perheessä. Karilla ei mitään sananvaltaa asioissa.

Ei sitten mikään ihme, ettei Kari pitänyt yhteyttä neljänteen poikaansa. Taisi olla
vaimon määräys, katkeruuttaan ja kateellisuuttaan.

Tämä asia tuli nyt mieleeni, kun lueskelin vanhoja juttuja Kari Tapiosta.

Kaikkein huvittavinta, tässä Karin kohtaamisessa oli se, että näin toisen kerran livenä hänet. Aikaisemmin tapasin hänet, jossain esiintymispaikalla, esiintymässä. Kari yritti epätoivon vimmalla iskeä minua. Oli silloin selvinpäin, mutta tauolta tultuaan, muuttui rohkeaksi, vinkkasi silmää ym. En todellakaan ollut hänestä kiinnostunut. Hänen kaksi poikaansa olivat silloin siinä yhtyeessä soittamassa.

Pojat katsoivat minua vihaisina, yrittivät pitää tietysti isäänsä silmällä. Varmasti vaimon määräyksestä.

Tästä iskuyrityksestä todellakin vuosikymmeniä aikaa. Olin silloin tyttöihminen ja vapaa. Enkä todellakaan mistään hinnasta oli lähtenyt minkään kaplen kanssa mihinkään tiedät varmasti mitä tarkoittaa kaple.

Jos nyt vastaat minulle mitä tahansa se ei minua hetkauta suuntaan tai toiseen. Saat sanoa mitä tahansa EVVK. Tietysti Karin pojat tulevat joukolla puoltamaan, äitiään. Totuuden saa aina sanoa.

0

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Useita puukotettu Tampereella

        Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
        Tampere
        234
        4502
      2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

        Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
        Puolanka
        75
        2934
      3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

        Suru vai suuri helpotus...
        Puolanka
        47
        2443
      4. Meneeköhän sulla

        oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
        Ikävä
        45
        1747
      5. Koska näit kaivattusi viimeksi

        Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
        Ikävä
        78
        1419
      6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        21
        1251
      7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        83
        1222
      8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

        https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
        Maailman menoa
        137
        939
      9. Tekiskö nainen mieli tavata...

        Viikonloppuna ja...?
        Ikävä
        69
        908
      10. Sellainen tunne sydämessä

        Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
        Ikävä
        86
        874
      Aihe