Kupla kesti aikoinaan 80,000km. Sit motti vaihtoon. Samaan aikaan valmistettu Corolla 350-400 tuhatta. Nykynen Passatti kestää 300,000km, kun se on muistettu käyttää määräaikaishuollossa joka toinen viikko. 1990 luvulla valmistettu Corolla menee helposti 700,000km, ilman oikeastaan mitään vikoja.
Jos hintaluokka otettas huomioon, niin Mersun, Bemarin ja Audin pitäs toimia moitteetomasti vähintään 3,000,000km. Tosin bensakäyttösillä kulkuneuvoilla liikkuminenhan loppuukin kohtapuoleen. Toivottavasti ihmiskunta oppii vielä kävelemään uudestaan.
Jos hintaluokka otettas huomioon, niin Mersun, Bemarin ja Audin pitäs toimia moitteetomasti vähintään 3,000,000km. Tosin bensakäyttösillä kulkuneuvoilla liikkuminenhan loppuukin kohtapuoleen. Toivottavasti ihmiskunta oppii vielä kävelemään uudestaan.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Eikai kukaan Bensalla ajele ja ajattele kilometrejä? Vanhalla Saabilla saattoi päästä puoli miljoonaa.
Vanhat MB Dieselit on niitä millä mennään miljoonia.
Yhdelläkään uudella autolla, edes DieselIllä, ajeta kun muutama sata tuhatta km.
Vanhat MB:t, joilla mentiin kun ajaminen tapahtui taksikäytön jälkeen muutamanssa vuodessa. Ei muutoin. aika syö nekin autot samalla tavalla kuin muutkin.
Toyota ruostuu piloille jo kolmessa vuodessa ja sitten pitää ilmeisesti vaihtaa tuo loistava ja kestävä tekniikka uuteen kehtoon seuraavakasi kolmeksi vuodeksi.
Näin minäkin muistelen. Kupla oli aikoinaan 60-luvulla kova peli, kun taas Töyotaa pidettiin samana, kuin kiinalaisia merkkejä nykysin. Tuolta ajalta on se käsitys, että japanilaiset ovat keksineet keinon, jolla pelti vedetään maalikerrosten välistä pois. Autot nimittäin ruostuivat melkein silmissä, jopa nopeammin kuin tuon ajan ranskalaiset. Nykyisinhän ruostuminen auton normaalina käyttöikänä on melko tuntematonta. Ainakin useimmilla merkeillä.
Aloittaja on hieman yksinkertainen ja suuri uskohan aiheuttaa tuollaisia harhakuvitelmia. Melkoisen lapsenomaisia puheita taitamattomalta nuorelta.
Ei auton hinta vaikuta suoraan auton moottorin kestoon, vaan kallis auton on kaikilta ominaisuuksiltaan parempi ja laadukkaampi kuin halpis, kuten esimerkiksi aasialainen haperoinen Toyota.
Voihan noita tojotarinoita keksiä omaksi lohdukseen. Katsastustilastot näyttävät kuitenkin lahjomattomasti että tojo paalataan pienemmillä kilometreillä kuin kaikkien autojen keskiarvo on. Lisäksi yli puolenmiljoonan volkkareita on liikenteessä puolet enemmän kuin tojoja.
Mutta totuushan ei teroa kiinnosta
eivät ole Volkkareista kiinnostuneita kuin 90-luvun alkupuolen tai sitä vanhemmista autoista. Toyota kelpaa aina ja hinta on hyvä, olivat kilometrit ja kunto mitä tahansa. Siihen ei tarvita mitään katsastustilastoja tarkoituksella väärin tulkittuna vaan käytännön kokemusta jota trollipojulla ei sattuneesta syystä ole kertynyt 30 ikävuodesta ja 10 vuoden trollaamisesta huolimatta.
Jos tykkää autosta joka on tehty Afrikan kinttupoluille eikä kulje asvaltilla suoraan pätkääkään ja ylämäessä joutuu vaihtamaan pienemmälle niin silloin Tojo on hyvä valinta.
Itse ostan auton ajoon enkä rassattavaksi ja siksi VW on ehdoton valinta.
Käytettynä auto kuin auto muuttuu lopulta Opeliksi. Kysehän on ollut siitä mikä automerkki kelpaa vielä käytettynä Afrikkaankin.
Ja+onkohan+tuo+jokin+meriitti+autolle?+Ja+lisäksi+koko+Afrikkajuttu+on+vain+keksitty+tarina.+Muutama+tojo+on+ehkä+sinne+kulkeutunut+mutta+99%+menee+paaliin+kun+leimaa+ei+enää+tule.
Rikolliskonsernin edustaja kirjoitti valheen:
"Katsastustilastot näyttävät kuitenkin lahjomattomasti että tojo paalataan pienemmillä kilometreillä kuin kaikkien autojen keskiarvo on."
Tuossahan tuo Toyota on yli 700.000 km ajetttujen kalliden taksiautojen joukossa:
Yli 700 000 kilometriin olivat yltäneet Mercedeksen ja Volvon lisäksi Volkswagen, BMW, Toyota ja yllättäjä Peugeot, mutta kaikkiaan näitä autoja oli vain 0,1 prosenttia kaikista autoista eli noin 750 autoa.
http://www.iltalehti.fi/autot/2016051921593165_au.shtml
Mitähän se sitten tuo jokaisen Toyotan testin yhdeydessä kehuttu ajomukavuus tarkoittaa.
http://static.iltalehti.fi/autot/mittarigraf2810kj_au.jpg
Tästä katsastustilastosta voit nähdä helosti miten kaikissa eri kilometriryhmissä Toyota sijoittuu keskiarvon alapuolelle. Toyota on keskimääräistä heikompi auto kestämään. Kun katsotaan kaikkia autoja,ei pelkästään taksimerkkejä.
Juuri tuohon taulukkoon liityi tämä teksti:
"Yli 700 000 kilometriin olivat yltäneet Mercedeksen ja Volvon lisäksi Volkswagen, BMW, Toyota ja yllättäjä Peugeot, mutta kaikkiaan näitä autoja oli vain 0,1 prosenttia kaikista autoista eli noin 750 autoa."
Eihän tuo sijoitu. Miten sinä luet tulukkoa? Toyota on korkeissakin kilometreissä vahvasti mukana.
Ylin rivi on kaikkien autojen prosenttiluvut. Toyoytan prosenttiluku on kaikissa sarakkeissa pienempi eli Toyotalla pääsee harvemmalla autolla noihin km-määriin kuin kaikilla autoilla keskimäärin. Hyvin yksinkertaista ja perustuu erittäin suureen otokseen.
Suurien kilometrien autot ovat friikkejä joka merkillä ja täysin merkityksettömiä kokonaisuuden kannalta. Harrasteautoja.
Ja ylipäätään alle kolme tojoa sadasta pääsee 400.000km. Eli todellisia tilastoharvinaisuuksia jo tuollaisetkin
Saakos vanhoihin Corolloihin varakoreja halvalla läpimädän tilalle.?
Vanhoihin Golffeihin.?
Miksi? Kuka sitä vanhaa tekniikkaa alkaa uuteen koriin vaihtamaan? Halvemmalla vaihdat tuoreempaan autoon.
Täällä väitetään Corollalla ajettavan helposti miljoona kilometriä mutta se ei taatusti onnistu alkuperäisellä korilla :D
Ei kai kukaan oikeasti aja samalla autolla paria vuotta pidempään? En tajua ihmisiä jotka veivaa jollain puhki istutulla kiesillä 10 vuotta ja kehuu miten loistava auto se on.
Kannattaisko katsella ympärille, mitä maailmalla tapahtuu.On edelleen merkkejä jotka kestää yli 2vuotta tai 100tkm.Kysy viisaammilta, jos itselläsi ei sivistystä ole.Bremium=kertakäyttötuote
Pitäisiköhän sinunkin tutustua hieman perusteellisemmin faktatietoon ettei tarvitsisi esittää tyhmää!
Jos te apinat ymmärtäisitte jotain tilastoista niin näkisitte että erot isojen automerkkien kestävyydessä ovat kovin pienet. Isoilla dieseleillä pääsee pidempään kuin pikkukoppaisilla halvoilla bensakoneilla.
Ja tojon kestävyys on täysin vanhojen huru-ukkojen legendaa ja väkisin liikenteessä pidettyjen tilastoharvinaisuuksien varassa. Muut kun huru-ukot ja muut persaukiset ymmärtävät vaihtaa auton tuoreempaan viimeistään rippikoulu-iässä. Ei siksi että auto olisi loppu vaan siksi että ei halua eikä ole pakko ajaa enää vanhalla katiskalla.
Mikä tässä on nyt epäselvää???
Eniten ajetut automerkit ja kilometrit:
Yli 700 000 km
BMW
Peugeot
Toyota, Toytota, Toyota, Toyota
Volkswagen
http://www.iltalehti.fi/autot/2016051921593165_au.shtml
Jos pälli ymmärtäisit jotain niin huomaisit että automerkit ovat tuossa luettelossa aakkosjärjestyksessä. Ei prosenttiosuuden mukaan.
Sen sijaan kun katsoo taulukosta prosenttiosuuden niin siellä Toyota on kaikkien autojen keskiarvoa huonompi kaikissa ryhmissä.
Voin kirjata tähän luvut jos et osaa niitä itse katsoa.
Kyllä kuplan moottorilla ajettiin paljon enemmän kuin 80000 kilometriä. 200 d dieselmersulla ajaa helposti 800000 kilometriä. Kokemusta on kummastakin.
Kyllä kuplan moottorin hajoamiseen suurin syy oli sähkökäyttöinen automaatti ryypy ja pulppajohdot jotka oilvat (paskatavaraa). Heikoin tapaus jonka näin 1300 moottorin joka hajosi 60000km jälkeen,ja syy siinäkin automaatti ryypy. Ihmetyttää että tehtiin automaatti ryyppy sähköspiraalilla ja se kun paloi poikki niin ryyppy oli päällä kuumanakin ja kun kuskilla ei ole korvaa kuunnella niin moottori täyttyy polttoaineella. Sama juttu ne hiilijohdot. Ne vanhat mallit joissa oli ryyppyvaijeri eivät olleet samassa anemiassa !!!
Onko yli 350tkm ajetulla autolla jokin arvo ja merkitys, ellei sitten ole joku huippukallis harvinaisuus. jotkut joutuvat kärvistelemään loppuun poljetulla autolla, mutta onko se jotenkin kehuttava tai kertooko se jotain merkittävää autoista?
Nimenomaan näin. Tuonikäinen auto kuuluisi eläkkeelle tai harrasteautoksi. Eiköhän se ole yleensä pakkorako jos tuollaista käyttöautona joutuu pitämään. Normaalikilometreillä autolla alkaa olemaan ikää sen 20 vuotta ja parasta ennen-päiväys on mennyt umpeen merkistä riippumatta. Sellaisen liikenteessäpitäminen kertoo enemmän omistajasta kuin auton kestävyydestä.
Kovia kilometrimääriä löytyy Toyotista paljon. Katelkaa tuosta:
https://www.auto1.fi/haku/toyota pohjois-pohjanmaa
20v ja yli 250 tkm, heh.
Mikä fetissi teillä teroilla on vanhoihin tojoihin? Ja kuvitella että ne kestävät jotenkin enemmän kuin muut. Enemmän vuosia niihin saattaa saada jos niillä ajaa vähän ja huoltaa usein. Kuten on useasti tässäkin ketjussa todettu, ne paalataan pienemmillä kilometreillä kuin autot keskimäärin. Toyotan kestävyydessä ei siis ole mitään erikoista. Täysin keskiarvon mukainen ja jopa vähän alle.
Tuota samaa paskaa. Tuohon ei kuitenkaan usko kukaan. Toyota on todettu joka vuosi kestävimmäksi autoksi kiistatta monella eri taholla ja tavalla. Totuus ei siitä mihinkään muutu.
Joillekin elämän suurin saavutus on saada hankittua 20 vuotta vanha Tojo.
tojot?
Totuus on kuitenkin kiistatta se että Suomen maanteillä on liikenteessä Toyotaa ei ole sen isommilla kilometreillä kuin muitakaan. Itseasiassa hieman nopeammin poistuvat Toyotat rekisteristä kuin autot keskimäärin. Vai väitätkö vastaan?
Samoin kun puhutaan paljonajetuista autoista niin yli 500.000km Volsuja on liikenteessä 3.800kpl, kun Tojoja on vain 2.200.
Tämä on faktaa katsastustilastoista. Eli Toyota on jopa volkkaria huonompi kestämään kilometrejä. Voi olla että Tojot ovat pidempään liikenteessä, mutta ajamista ne kestävät vähemmän kuin autot keskimäärin.
Vai miten selität sen että niitä paljonajettuja Tojoja tulee katsastukseen vähemmän kuin muita merkkejä keskimäärin?
Johtuu siitä, että ensimmäinen Toyota tuotiin Suomeen 1965 ja nuo erotuksen muodostavvat volsut ovat museoissa.
Totta, viedäänhän niitä afrikkaankin ja ties minne.Onhan se hienoa kun ensimmäiset pikkuviat tulee 400tkm jälkeen, kun bremiumit on olleet paalis jo ennen 100tkm.Pikkuvikoihin kuuluu, polttimot,laturit,startit, ehkä muutama pallonivel.Kyllähän siinä on helppo olla tyytyväinen, kun auto pelaa, eikä tarvitse marmorilla ihmetellä, että mikähän sen taas tuli ja kuka maksaa.
Katsastustilastot kertovat että 97 Toyotaa sadasta kohtaa sellaisen pikkuvian kuin paalaus ennen 400.000km täyttymistä.
Ettei taas lähtisi mopo keulimaan näissä kestävyysjutuissa.
Kaikki taksi-käytössä olleet tulis poistaa paljonajettujen tilastoista. sSinä saadaan helpolla 100,000 km vuodessa ja rajallisella määrällä kylmäkäynnistyksiä ja ajan hampaan syöntiä. Suurin osa meseistä ja volsuista katoaa silloin listalta.
Tai autolla kun autolla ajaa miljoona kilometriä kun sitä??????
Paljon ajettujen 400.0000km autojen tilastoilla ei ole oikeasti hevonvitun merkitystä autojen kestävyyden kannalta. Suurin osa autoista paalataan kun ketään ei enää kiinnosta ajaa niillä vanhoilla paskoilla.
Miksi se pitäisi vaihtaa, kun käy ja kukkuu.Halpoja kilometrejä ja mikä sen huvittavampaa, kun saa seurata monien merkkien rämpiessä pohjamudissa.