Huomasin että kone stattas itsensä noin 5 aikaan yöllä. Mitäö helvettiä???
Oikee kusiherätys :(
Kone käynisty yöllä itsestään?
26
1756
Vastaukset
- Kone-ei-enää-oma
Oletko päivittänyt Windows kymppiin?
- 102030405060
Jo Vista ja Seiska tekee ihan samaa, jos on päivitysten tarkastusaika aamulla kolmelta ja kone lepotilassa.
- stattasMitäökusi
stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi stattas Mitäökusi
- Ai-noitalääkkeitä
Lemma sekos taas???
- Hyisaatana
Varsin paska juttu! USA asialla
http://aijaa.com/ceqmqs - Rikkova-päivitys
Jos olet päivittänyt Windows 10:een Windows 8.1:stä, niin koneesta voi tulla itsekseen starttaileva. Niin kävi minulle. Ainoa keino korjata tilanne on poistaa asetuksista ns. nopea startti, jonka jälkeen kone lopettaa itsekseen starttailun mutta starttaakin sitten todella paljon hitaammin kuin ennen. Vaikka kone ei enää starttaa itsekseen, niin se nousee kyllä lepotilasta itsekseen jossain vaiheessa välillä ½min - ½h. Eli päivityksen myötä kone menettää lepotilan.
- peöflvl
Naapurissa Windows 8.1 kone tekee samaa, eli käynnistyy yöllä itsekseen. Ominaisuus on siis 8.1:ssäkin.
- RealTek_tai_joku
Joskus winukassa oli asennettuna sellainen sovellus kuin RealTek (vinukan oma).
Se käynnisteli konetta miten sattui. Se oli oletusena mutta sen sai pois päältä kun älysi etsiä sen v---tun ruksin. - Jalaa
Realtek ei todellakaan ole Windowssin osa. Kyseessä integroidun äänipiirin ajuri & apuohjelma. Eikä todellakaan aiheuta koneen automaattisista käynnistymistä.
- 849080483209
Jalaa kirjoitti:
Realtek ei todellakaan ole Windowssin osa. Kyseessä integroidun äänipiirin ajuri & apuohjelma. Eikä todellakaan aiheuta koneen automaattisista käynnistymistä.
Realtek tekee myös verkkokortteja. Siellä voi olla päällä Wake On LAN.
- Buahhahahahahahah
Siellä on Intell prossun takaovi!!!
- nukun_hyvin
Eikös se ole hyvä juttu kun sinulta jää koneen käynnistyksen vaivat pois? M$ tahtoo helpottaa elämääsi itsestään käynnistyvällä koneella.
Ei minun linuxdistro koskaan käynnisty itsestään, kyllä se käynnistyksen vaiva on itse tehtävä ja koettava virtanappulan painamisesta alkaen. Minusta tämä on hyvä.
Meidän toiveemme on vain niin erilaisia, toiset saavat itsestään käynnistyviä koneita ja toisilla ei tätä taas ole. Minun herätyskellokaan ei herätä minua itsestään, sekin on erikseen pantava herättämään nappulasta illalla.
Minun unen pituutta ei säätele itsestään käynnistyvä tietokone eikä herätyskello. Minä nukun niin pitkään kuin unta kulloinkin riittää.
Minulle ei itsestään käynnistyvät teknolelut tule painajaiseksi.- elätinharhakuvitelma
"Minä nukun niin pitkään kuin unta kulloinkin riittää."
Se on huomattu, työttömällä sossuelätillä ei ole paljoa velvollisuuksia, joten voit keskittyä postaamaan tänne roskaa ympäri vuorokauden. Vääristyneessä ajatusmaailmassasi se on merrki siitä, että olet oman elämäsi herra.
- UbuIsBest
Vaihda Ubuntuun! Loppuu toi sekoilu ja tuskailu!
- Yörauha
Unettomat yöt koneen käynnistelyn johdosta on kyllä melkoisen hyvä syy vaihtaa käyttöjärjestelmä aivan mihin tahansa muuhun kuin siihen herättelevään.
- asdasdasdasddddasad
Se oli automaattinen toiminto, jossa edellisen vuorokauden aikana keräämäsi tietomäärä lähetettiin CIAlle.
- jjfjekflkwehfhwehg
Vedä nettijohto seinästä.
Kone saattaa saada käynnistyskäskyn netin kautta.
"Vika" on hyvin normaali windowsissa.
Minkä tahansa koneen voi konffata käynnistymään etäkäskyllä.
Sinulla voi myös olla automaattinen päivitys yöaikaan.- Myös-herätetty
Ainakaan minun koneen itsekäynnistyminen ei riippunut mitenkään nettiyhteydestä.
- Paskawindows
No onhan se ihan perseestä, jos NSA keskellä yötä keksii alkaa kyttään
( ͡° ͜ʖ ͡°)- lolololllooo
Webbikameran valo loistaa yöllä kirkkaasti :) Liekkö microsoft haluaa vain "tutustua sinuun".
- Edustusasu
lolololllooo kirjoitti:
Webbikameran valo loistaa yöllä kirkkaasti :) Liekkö microsoft haluaa vain "tutustua sinuun".
Paras olla hyvin pukeutunut, jotta voit olla edustava kaiken aikaa!
- minä0000009
:) elä lataa konetta niin ei taatusti käynnisty. Sitten laitat vaan aamun tullen piuhan koneeseen.näin minä teen kun yritän välttyä kympiltä.Ainakaan yöllä ei kyllä päivitä kymppiä!
- välttyykympiltä
olisiko helpompaa ottaa windows updatesta recommended updates pois päältä?
- minä00000009
koneen akkua siis
- Pikkuneuvona
Vaihda se windows pois, niin loppuu yöurkinta
- Pelottaa
Minullaki stattas äskö. Tuli kuset sänkyy :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537830- 614390
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404013Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233922Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423310Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko323287Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383228- 482963
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422741- 492484