Miksi on rakennettu kotimaisesta polttoaineesta?

Tietäjätekijä

https://www.youtube.com/watch?v=kcPGO5mm7so

Kyseisessä kohteessa on joskus sentään satsattu julkisivuihin ja muurattu ne tiilestä.

Olisi parempi ollut aikoinaan muurata nuo rakennuskappaleet huoneistojen välisiin osastoiviin seiniin ja tietysti vesikatteeseen saakka.

Jos puurakenteet levittävät noin hyvin paloa vaakasuunnassa suunnassa, niin miten helkkarin hyvin tuli leviää suoraan ylöspäin !!!
Kuitenkin puurakentamista kehitellään ja jatkuvasti kokeillaan entistä suuremmissa yksiköissä ja hulluus on huipussaan jos tehdään yli 2 kerrosta (9m) korkeampia "soihtuja".

Nykyisten määräysten mukaan rivitalon ullakko on osastoitava huoneistojen väliseinien kohdalta, "jako osiin" ei riitä. Ko. koheessa ei kai ollut kuin onteloa?

Liian vaikea ja kallista asukkaitten mielestä ryhtyä korjailemaan lisäilemään rakenteita? Vakuutus korvaa .... uskotaan?

Muitetaan tapaus, kun rivitalon asukas kuoli, kun tuulikappi ja eteinen olivat tulessa ja sen toisen, pihan puoleisen oven eteen oli lumi pudonnut katolta, estäen oven avautumisen ulos.
Naisihmisen logiikalla ei vuokra-asunnon terassin oven suurta lasia voinut/uskaltanut rikkoa ja astua oviaukosta ulos.Vaan piti jäädä odottelemaan apua, mikä kyllä sitten tulikin .... liian myöhässä! (olisihan siinä ollut varsianisia asunnon ikkunoitakin rikottavaksi)

http://www.clt.info/fi/tuote/tekniset-tiedot/clt-rakentaminen/

Ei sovellu Suomeen?

ja "paraskin" esimerkki siitä, mitä tuleman pitää:
http://www.finskedrevostavby.sk/images/stories/obrazky/clt-8p.jpg

5

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomessa.puuta.on

      Puukerrostalot on varustettu sprinklerjärjestelmällä joka alkaa suihkuttaa vettä jos rakennus alkaa palaa. Kaikkea voi tapahtua. Tiilivuoraus ei juuri hidasta talon palamista.

    • naisen_logiikkaa

      Niin, betonisissa kerrostaloissahan ei tunnetusti syty ikinä tulipaloja eikä niissä sen vuoksi kuole ikinä ketään.

      Latvakakkoselta jäi ehkä hiffaamatta, että palokuormaa on enemmän kuin tarpeeksi siellä huoneistojen sisällä. Esim. kaikki sohvan pehmusteena yms. käytetty vaahtomuovi, jääkaappien eristeet, pintamateriaalit (ml. maalit) ovat kaikki erinomaista polttoainetta ja muovipohjaiset materiaalithan palavat paljon rajummin kuin puu.

      Itseasiassa massiiviset puurakenteet palavat aika hissukseen, hiiltyen vain pinnasta. Vrt. teräsrakenteet pitää suojata, koska niiden lujuus heikkenee nopeasti lämpötilan noustessa.

      Jengihän kuvitteleekin, että tulipalon syttyessä on varttitunti aikaa yrittää sammuttamista tai poistua ylos ennen kuin on koko talo/asunto liekkimerenä. Tämä pitikin ennenwanhaan paikkansa, kun oli talot ja huonekalut puuta. Mutta muovimateriaalien palo kehittyy paljon nopeammin ja aikaa pelastautumiseen voi olla vain 5 minuuttia. Tämä johtuu siitä, että palavista muoveista tippuu palavia pisaroita, jotka levittävät paloa tehokkaasti.

      Puutaloissa ei siis ole suunnaton ongelma saada rakeneteita kestämään paloa, kun puu itsessään on aika kestävää lisäsuojaa saadaan esim. kipsilevyillä. Samaan tapaan kuin teräsrakenteita suojattaessa. Enemmän olisin huolissani siitä, miten puutalo toipuu sprinklerien laukeamisesta tai putkivuodosta, joka kastelee rakenteita perusteellisesti. Kun ei betonitalossakaan tällainen kastuminen ole hyvä juttu...

    • Esi_merkki
      • Esi_merkki

      • Esi_merkki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      258
      2001
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      15
      1458
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      210
      1287
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1135
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      69
      998
    6. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      933
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      914
    8. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      856
    9. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      830
    10. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      823
    Aihe