Onnistuukohan moinen vielä nykyään? vai onko jollain peräti käytössä?
DOSsilla nettiin?
4
996
Vastaukset
- Ei enää käytössä tosin
Joskus -94/95 tai niillämain tuli kokeiltua DOSilla TCP/IP protokollaa eli onnistuu kyllä kun etsit tarvittavat kilkkeet eli verkkoajurin ja TPC/IP protokollan softat, modeemiyhteyksiä varten oli aikoinaan paketti jossa oli kaikki tarvittava mukana. Tekstipohjainen WWW selainkin löytyy....
- Bits©
Lista graafisia selaimia DOSille:
http://www.freenet.edmonton.ab.ca/ecnweb/Helpdesk/InternetCon/FullAccess/WebBrowser_DOS.htm
- yks jo kokeillut
Oon kokeillut tuota dossilla nettiin menoa, tosin vain tällä hetkellä kokemus rajoittuu Arachne-nimiseen selaimeen. Muitakin selaimia on ja myös mm. sähköpostiohjelmia mutta nyt ei ole aika riittänyt enempiin testauksiin.
Arachnesta voisin sanoa että hyvin omaperäinen käyttöliittymä on, ei ehkä miellytä kaikkia mutta onneksi on moniakin graafisia selaimia joista varmaan joku on mieleinen. Arachne siis, paitsi että on käyttöliittymältään graafinen, on myös graafinen siten ettei tyydy pelkkään tekstin näyttämiseen vaan näyttää myös kuvat kuten pitääkin. Arachnen mukana tulee joukko dos-pohjaisia verkkokorttiajureita sekä lisäksi tcp/ip-hässäkät joilla sitten se itse nettiin meno käy päinsä. Eli dossiin voi mennä modeemilla tai ADSL:llä. ISDN saattaa myös toimia jos ISDN-sovitin on ulkoinen. Tosin sisäistä ISDN-korttia tai ADSL-korttia luultavasti ei dossilla saa toimimaan, se kun vaatii korttikohtaisen ajurin.
Aion kokeilla muita selaimia jahka vaan pahimmat kiireet menee ohi.
Summa summarum: dossilla siis pääsee hyvin nettiin, mitä ei vielä 90-luvulla voinut edes haaveilla on tänä päivänä mahdollista. Dossia siis ei kannata kuopata vieläkään. Sopii mainiosti esim. 486-koneisiin.
Ainoa puute vain on se että toistaiseksi ei softapohjaista palomuuria dossille ole löytynyt, sellaista joka toimisi kuten tsr-softat (muistissa majailevat taustaohjelmat) tai laiteajurit. Siis rautapalomuuri käyttöön ja eikun menoks nettiin.- fgttyyyy
Tämä ei nyt liity mitenkään tähän, mutta on hauska jäniskevennys muuten niin harmaassa nörttien maailmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214486Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408326Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486082SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1705685Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.694327Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm584080Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263975"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713