Laittakaapa nuo paremmuusjärjestykseen: Asus, Acer, HP, Lenovo.
Tietokone merkit
14
2425
Vastaukset
- Koneen_ostaja
Pöytäkoneen ostan.
- Tässämunlista
Ok-- Pöytäkone lista
Alienware ( mm Area51 kallis huippu) (Steambox joka vain 500€ silti tosi tehokas)
Lenovo
HP
Dell (putoo hinnantakia tähän)
Asus
Aser
Fujitsu
Apple ja muut AIO laitteet
muut - digi-info
Tässämunlista kirjoitti:
Ok-- Pöytäkone lista
Alienware ( mm Area51 kallis huippu) (Steambox joka vain 500€ silti tosi tehokas)
Lenovo
HP
Dell (putoo hinnantakia tähän)
Asus
Aser
Fujitsu
Apple ja muut AIO laitteet
muutMerkillä ei ole väliä, listalta puuttuu ehkä paras, TOSHIBA. Ainoo jolle saa kuluttajakaupassa 3 vuoden takuun ostamatta lisäturvavakuutusta. Applelta et saa ees sääliä - osta uus ... Osta kalliimpi jos haluat lisää muistia... Susi jo syntyessä. Acer, Apple, DeLL, Fujitsu ja HP pitäs kieltää myymästä koko EU alueella teitosesta laadun heikentämisestä (Fair Repair Act lain piiriin). Olet pääsääntöisesti vedätyksessä heti kun kävelet kuluttajatavarataloon tai tilaat postimyynnistä mitään tietokoneita. Windowsitkin on riisuttuja, myydään 4 ytimisiä windowsilla (home) joka tukee vain yhtä ydintä.
- Asioitatutkinut
Tässämunlista kirjoitti:
Ok-- Pöytäkone lista
Alienware ( mm Area51 kallis huippu) (Steambox joka vain 500€ silti tosi tehokas)
Lenovo
HP
Dell (putoo hinnantakia tähän)
Asus
Aser
Fujitsu
Apple ja muut AIO laitteet
muutAbot noin mutta alle 500€ koneista ottasin ehkä vain asyksen, tietysti 800€ lla saa eniten vastinetta rahalle ottamalla asuksen jos puhutaan uusista
- Tässämunlista
Alienware
Lenovo
Dell
HP
Sony
Asus
MSI
aser
Fujitsu
helletpakkard
Apple
muut- wauuuuuuuuuuuuuuu
http://www.alienware.com/Landings/steammachine/
Melkonen hinta laatu suhde 500 euron hintaan
GPU: NVidia Titan, or GTX780, or GTX760, or GTX660
CPU: Intel i7-4770, or i5-4570, or i3
RAM: 16GB DDR3-1600 (CPU), 3GB DDR5 (GPU)
Storage: 1TB/8GB Hybrid SSHD
Power Supply: Internal 450w 80Plus Gold - digi-info
Osat olivat kuitenkin MSI/GIGABYTE/Asuksen joten hävisit kun kondensaattorit korkkaa takuuajan jälkeen emolta...... Et saa mistään uutta samanlaista emolevyä edes . Taiwanilaista laatua! Asrockin konkat sentään on Japanilaisia duracap konkkia. Noita asuksen geforceja on konkat halenneena kaapinpäällysteenä tuolla verstaalla.. Skeidaa ja nvidian piirisarjalla valmistetut emolevyt pimeni väyläpiirien irti lämpenemiseeen .... Et se siitä laatusuhteesta.
- äläpädissaaa
ai kuinka niin? Dell valmistaa Alienwaren raudan!
- utopistinen
emolevy
prosessori
muisti
poweri
näytönohjain- monellamerkillähyviä
kysymys vissiin kuitenkin oli siitä, mikä valmistaja laittaa noidenkin osalta parhaita peliin ja ilmeisesti kohtuuhintaan.
jos komponenttilista oli tärkeysjärjestys myös läppäreiden osille, unohtui ainakin todellisessa käytössä tärkein, eli runko/kuori. siksi ei pidä ihmetellä, miksi pro kannettavat maksavat tehoihinsa nähden "kohtuuttomasti"
itse käytän työssä lenovon laitteita, kotona hp:n, molemmat tekevät kunnon läppäreitä, mutta omasta mielestäni lenonovon telakka on susi verrattuna hp:n telakkaan.
työkäytössä en ole ainakaan omalla alalla nähnyt juuri muita kun lenovon tai hp:n läppäreitä, eli jotain nämä 2 valmistajaa tekevät oikein. joillain mainostoimiston ja lehdistön hemmoilla näkyy tietysti applen härveleitä.
- evpm
Ei merkillä niin väliä ominaisuudet painaa ja hinta, paljon samoja osia niissä.
- juu-eipä
Lenovoon vaan menee, käyttö kokemuksen mukaan.
- ilman_windowsia
Tuohan on suoraan käännetty. Paskimmat pois joita ei saa ostaa, niin Lenovo, HP...
- 102030405060
Asus > Lenovo > HP > Acer
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321