Ennenkuin kyselette täällä, mistä saisi sitä ja mistä saisi tätä, niin katsoisitteko ensin puhelinluetelosta ja netin hakukoneelta, useinmiten sieltä löytyy jo vastaus. Sitten kun haluatte ohjeita, niin kannattanee selata palstalla vanhoja viestejä, siellä on käsitelty kutomiset ja kahvipaketeista askartelut ja tuntuu, että iso osa kysymyksistä on sellaisia, että niitä on jo tuolla aiemmin käsitelty. Ei siinä mitään vikaa sinänsä ole kysellä samoja uudestaan ja uudestaan, mutta helpommalla varmaan pääsis selailemalla.
ihan vaan
vinkiksi
411950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Sitä vartenhan nämä palstat on, että täällä voi kysellä! Siitä voi joku muukin saada vinkin, että tuollaista voisi itsekin tehdä.
On se jo kummaa, jos ei viitsitä edes katsella, mitä täällä on joku jo kysynyt ja mitä siihen on vastattu. Ei pitäisi olla niin hirveä työ selailla jo mielenkiinnostakin, mitä täällä käsitellään. Itse luen päivittäin kaikki viestit, mitä täällä on ja samalla annan vinkkejä muutenkin, kuin käskemällä hakemaan hakukoneella tietoa jostain. Päivittäin annan ohjeita ja jopa mennyt kysyjän luo "kädestä pitäen" näyttämään ja opettamaan. Tästä päästäänkin jo sitten toiseen asiaan, eli kun porukka oppisi laittamaan kysymyksensä otsikon siten, että siitä selviäisi edes vähän, mistä halutaan tietoa, niin helpottuisi taaksepäin selaaminenkin paremmin, kun näkisi otsikosta, mistä on kyse. Sellaiset otsikot kuin, "kysyisin, apua, tietoa, tietääkö kukaan, vinkkejä" yms. yms ei paljpakaan kerro kysymyksen sisällöstä. Lienee jo sitten liian vaikeata ja työlästä kirjoittaa otsikkoa selvemmin. Kait siinä on liikaa työtä. Ei minulla ollut tarkoitus ketään loukata, kun kirjoitin tuon "selailupyynnön", mutta minkäs sille tekee, jos joku nokkaantuu, niin siitä vaan. Tuntuu vaan niin turhalta useampaankin kertaa selostaa samaa asiaa aina uudelleen, kun edellisellä sivulla on jo samaa asiaa selittänyt. Sorry vaan, kaikille kiireen vaivaamille ja kehotuksesta loukkaantuneille. täytynee sitten jatkossa ottaa opiksi ja vastata kyselyihin, että tuolla joskus aiemmin olen antanut vastauksen, muttaetippä sieltä jostain.
Ei tarvitse samaa asiaa kirjoittaa montaa kertaa kun: Itse varmaa muistat hyvin mitä ja mihin väliin olet kirjoittanut,niin kopioi teksti leikepöylälle ja liitä se sitten. Helppoa ja nopeaa,muutama napin painallus.
Miksi se kyselijä ei voisi itse vähän vaivautua? Ja sitten vasta kysyä, ellei tosiaan löydä mitään aihetta koskevaa täältäkään. Google on tosi hyvä löytämään juttuja.
Kuitenkin oletetaan näemmä että se entuudestaan vinkkiä antanut itse tekisi hyväähyvyyttään haun entiseen tekstiinsä ja vielä leikkaisi liimaisi uudestaan tänne jo kirjoittamansa? Minusta tuo on ihan kummallinen oletus.
tätä juuri tplen ajanut takaa, että miks tiedon tarvitsija ei vaivaudu etsimään, vaan kaikki pitää muiden , toistuvastikkin tuoda valmiina eteen. Lieneekö sitten, että porukka on nykyään tottunut saamaan kaiken valmiina ilman, että itse täytyy tehdä mitään. Samapa tuo.
vaivaa toisten kirjoittamat viestit?
Eiköhän sinun pitäisi hiukan hellittää ja jättää viestit lukematta sen sijaan, että pyrit rajoittamaan toisten viestien kirjoittelua.
Sinulle on näemmä muodostunut pakkomielle lukea kaikki viestit, vaikka sinulla ei ole aikaa tai mielenkiintoakaan niiden lukemiseen.
Helpommalla? Älä viitti! Istua nyt koneella tuntitolkulla selaillen taaksepäin ja etsiä jotain ohjetta. Sitten sitä ei löydykkään.
Mulla ei olisi tullut mielenkään ruveta nyt etsimään kahvikassai ohjetta,mutta kun tossa heti näin sen,olen todella iloinen ja kiitollinen ohjeen/linkin antajalle.
Tätä tämä nykypäivän nuorison laiskuus on. Kaikki pitää saada heti eikä yhtään viitsitä itse nähdä vaivaa. Parempi vain jos joku muu tekee hommat. Antaa huonon kuvan itsestään jos ei viitsi yhtään itse mitään tehdä. Ihme kun tälläiset ihmiset viitsivät itse tehdä käsitöitä. Olisi mukavaa saada tälläkin palstalla uusia vinkkejä eikä lukea samoja asioita yhä uudelleen.
kun uusia vinkkejä kaipaat ja meitä laiskoja parjaat niin tiedoksi.... MENE GOOGLEEN ja pistä hakusana =)
Itse en ainakaan kaikkia viestejä täällä lue,taidan olla liian laiska mutta en rassaa hermojani vaikka samoja asioita ihmiset kyselisi.
Että ihmisten pitää olla nipottajia, ja rassata itseään jopa tällä!
Vai laiska.Käyn koulu ja etäpäivänä luen,teen käsitöitä,siivoan,käyn hoitamassa äitiäni ja hänelle kaupassa,iltaisin työssä hesellä, ulkoilutan koiraa,ym.ym.En tosiaankaan viitsi tuntitolkulla selailla nettiä,jos sen helpommalla saan.Itse olen myös valmis antamaan vinkkejä ja linkkejä jos joku niitä kaipaa.Että älä mäkätä.
Oletpa pyhimys. muillahan ylimääräistä aikaa on. Eihän netistä haku kestä kuin muutaman minuutin. Kyse on vain että osaa käyttää hakukoneita ja kokeilee muutamaa oikeaa termiä. Oppii nopeasti millä sanoilla kannattaa hakea. Samalla löytää paljon muutakin hyödyllistä.
Mulle käy kaikki systeemit. Ite yritän googlettaa ensin mutta kyllä tännekin, toisten
mielestä varmaan typeriä, kysymyksiä laitan.
Sallikaa erilaisuus tässäkin asiassa. Mukavaa
päivän jatkoa kaikille!!!!!!!!!!!!!
Kannattaa muistaa viesteihin vastaessa että netissä on ihmisiä, jotka tarkoituksella provosoivat toisia. Eli jos et varmasti tunne toista, niin älä hermostu viestistä. Et voi mistään tietää, onko kirjoittaja ollut tosissaan. Ylipäätänsä netissä on hyvä muistaa, ettei usko mihin tahasa. Netissä on paljon sivuja, jossa johdetaan harhaan. Keskustelupalstoilla siihen törmää taatusti jossain vaiheessa.
Toisekseen jos joku kirjoittajista on ollut tosissaan, niin ymmärtäväisyyttä tarvittaisiin molemmin puolin. Samoihin kysymyksiin kyllästyneet voisivat ajatella, etteivät mm. modeemi-ihmiset pysty välttämättä olemaan pitkiä aikoja netissä. Toisilta suoraan kyselijät kuin netistä hakevat taas voisivat ajatella paljon netissä olijoita. Kun netissä on tarpeeksi, alkaa arvostamaan muutamia asioita. Kummatkin puolet ovat omalla tavallaan oikeassa, turha siitä on ruveta riitelemään. Hieman avarakatseisuutta toisten ajatuksille. Iloisia askartelu ja käsityöhetkiä!
Ihan samaa mieltä olen. Olisi kiva lukea uusistakin ongelmista eikä aina niitä samoja perusasioita. Löytyisi varmasti pienellä selauksella, joskus on samalla sivullakin aloitettu uudelleen samasta aiheesta. Mielelläni auttaisin ja kirjoittaisin ohjeita, mutta ei aina jaksa aloittaa samaa asiaa seitsemättä kertaa alusta. EIkä täällä juuri kiitoksen sanaa kuule vaikka neuvoisikin.
Kyllähän minä ymmärrän, että ei kaikilla ole tarmoa selailla edes samaa sivua loppuun. Olen kyllä koittanut jaksaa vastailla usein toistuviin kysymyksiin, koska jos olen osannut jotain neuvoja antaa, niin mielelläni olen sen tehnyt, vaikka se turruttaakin joskus. Olen ilmeisesti sen verran vanhaa ikäluokkaa, verrattuna pääosaan täällä kävijöistä, että katson asioita hieman eri kantilta, mutta minkäs sille tekee, kun ikää tulee, niin ikää tulee. Tarkoitan sitä, että silloin kun olen ollut itse koulussa, niin silloin opetettiin valtaosaa näistä asioista, mistä täällä kysellään. Hyvä juttu, että porukka kyselee asioita, joita koulussa ei ole opetettu. Se, ettei ole opetettu on taasen koulun vika. Syy miksi seurailen tätä palstaa on pitkälle se, että on kiva seurata, että porukka on nykyäänkin kiinnostunut kädentaidoista ja käsillään tekemisestä. Tuossa toisaalta syy, miksi esitin palstan selailemista ja etsimistä vanhoista viesteistä on se, että voisi keskittyä uusiin kysymyksiin. Ei minua häiritse se, että jotkut "hyökkää puolustuskannalle", jos joku esittää poikkeavia ajatuksia. Toiset taasen huvikseen provosoi ja saa siitä tyydytyksensä, sallittakoon se niin. Itse en pyri provosoimaan ketään, koska eihän siitä kukan hyötyisi. Hyvä kuitenkin, jos tuo alkuperäinen viestini on herättänyt ajatuksia.
siis sulkea, koska kaikki asiat on varmasti käsitelty jossain.
Miksi nämä "laiskat" ihmiset haluavat, että heidän ilokseen kirjoitetaan vain "uusia juttuja", kun voivat itse "etsiä googlella".
Olen joskus hakenut linkkejä vanhoihin keskusteluhin ja niiden uudelleen löytäminen oli aikaa vievää, vaikka tiesin suurinpiirtein sisällön ja ajankohdan mistä sitä etsiä.
Mielestäni tältä palstalta ei kannata etsiä "uutta", vaan tämä on nopea keino löytää vastauksia. Mikäli uutta kaipaa, niin kannattaa suuntautua askartelu- ja käsityötarvikeita myyvien liikkeiden sivuille.
Jos ei jaksa lukea toisten viestejä tai viitsi vastata, niin siihen on olemassa helppo ratkaisu: Ei lue toisten viestejä saati vastaa niihin. Käsittämätöntä, että joku viitsii vastata toisen kysymykseen tyyliin "etsi itse haluamasi tieto".
Ehkäpä olen sitten ymmärtänyt tämän palstan tarkoituksen väärin, SORRY tyhmyyttäni.
Lienee sitten parempi, että antaa porukan kysellä ja jättää vastailematta ja olla antamatta vinkkejä periaatteella, että googlettakoon porukka ja kyselkööt asioita, joita on jokunen rivi aiemmin käsitelty. Toisaalta eikös tämän palstan rakennetta voisi muuttaa siten, että paria päivää vanhemmat kysymykset poistuisi automaattisesti, koska tuskin niitä kukaan viitsii lueskella, esittäköön uudelleen samoja kysymyksiä. Säästyisihän tuolla tavalla serveritilaa. Tämähän on minun yksinkertaisen mieleni tuomaa ajatusta, onneksi ole ilmeisesti ainoa, jota jatkuva saman toistaminen "nyppii".
"ei aina jaksa aloittaa samaa asiaa seitsemättä kertaa alusta"
Ei tekstejä tarvitse kirjoittaa aina alusta asti jos on sen jo kertaalleen kirjoittanut.
Tekstin voi kopioida jopa toisesta ohjelmasta, näin säästyy kirjoittamisen vaivasta. kopioitua tekstiä voi myös muokata paremmin sopivaksi pienellä vaivalla.
Sitaateissa oleva lauseen osa on kopioimalla siiretty tähän. Moni varmaan osaa asian.
Muuuten en kommentoi asiaa puolesta enkä vastaa.
Kyllähän valtaosa koneita käyttävistä osaa tuon copy / paste käskyn. Lopputuloksena on kuitenkin se, että koska kysyjä ei viitsi selailla vanhoja viestejä, niin halukas vastaaja tekee sen työn toisen puolesta. Hakee vanhan vastauksen ja tuo sen "uuteen" kysymykseen. Eli ympäri käydään ja yhteen tullaan.
Kyllä, kyllä, mutta jos asian on itse sinne joskus kirjoittanut ja tietää milloin se on suunnilleen laitettu ja otsikkokin on muistissa, on ao. itse helpompi ja nopempi sinne vastaus siirtää. Miksikö ei voisi olla avulias? Meitä on niin monesta syystä täällä palstoilla, joillekin se on ajan vietettä jotkut tarvitsee vastauksen nopeasti, jne.
Eipä näihin kysymyksiin taida olla yhtä oikeata vastausta.
sieltähän tosi terhakka vastaaja löytyi. Taisi "arvostelu" osua omalle kohdalle pahastikkin.
tiedoksesi etten ole koskaan kysynyt tällä palstalla mitään, vaan olen itse etsinyt haluamani tiedot.
Minä vastailen ja lähettelen linkkejä, jos minulla on sitä tietoa jakaa.
Minulla ei ole vainoharhaisuuten asti ulottuvaa uteliaisuutta tietää kaikkien viestien sisältöä, joten minulle ei tulisi mieleenkään kyseenalaistaa toisten ihmisten viestejä.
Mielestäni ihmisiä pitäisi kannustaa käsitöiden pariin ja tuollaiset "ei noin helppoja kysymyksiä saa kysyä"- ja "tuo asiahan on jo käsitelty aikaisemmin"-tyypit saavat niskavillat pystyyn.
Miksi pitäisi kutsua tuollaisia ihmisiä, joilla on tarve valvoa ja rajoittaa toisten ihmisten tekemisiä?
Itse harrastan ns. kädentaitoja laidasta laitaan ja koetan kaikin keinoin kannustaa ihmisiä kehittämään itselleen em. taitoja. En todellakaan kuita tyrmätä rajoittaa, lannistaa tai mitään sellaista ketään, jolla ko. mielenkiintoa vähääkään löytyy. syynä tähän on se, että ko. taidot alkavat olla kohta katoavaa kansanperinnettä. Itse käyn miltei kaikki kysymykset ja vastaukset täällä läpi. Teen sen mielenkiinnosta A) voin kenties antaa neuvoja / vinkkejä, B) saatan itse löytää joitakin vinkkejä omiin juttuihini. Aloitin keskustelun siksi, että porukka tutustuisi foorumin sisältöön ja edes jonkinverran vaivautuisi etsimään samansisältöisiä kysymyksiä, mitä itse meinaa esittää, sillä sieltä saattaa löytyä vastaus jo vaömiina. Käsitöihin kannustamisesta puheen ollen, olen työpaikoilla joissa olen ollut, perustanut nikkarointikerhoja, taidekerhoja yms. yms. käynyt korvauksetta opettamassa eri kädentaitojuttuja eripuolilla. Materiaaleina on ollut niin kivi, puu, luu lasi, läkkipelti ja metallilankapunonta ja miltei kaikki, mistä kotikonstein vain voi tehdä jotaoin.
Viimeiseen kysymykseesi siitä, miksi kaltaisiani ihmisiä pitäisi kutsua, niin.....
Jos juttuni kanssa olen ollut niin hakoteillä ja toivonut mahdottomia ja vaatinut liikaa stressanut joitakin jne kaikkea negatiivista, mitä sitten minuun voi kohdistaa, niin kutsu vaikk aminua sitten Hel...in PAS.....ksi tai ihan miksi haluat.
Kirjoitit."Minulla ei ole vainoharhaisuuten asti ulottuvaa uteliaisuutta tietää kaikkien viestien sisältöä, joten minulle ei tulisi mieleenkään kyseenalaistaa toisten ihmisten viestejä".
Ei kyse ole vainoharhaisuudesta, eikä uteliaisuudesta, kun lukee viestejä täällä. Käsittääkseni nämä ovat julkisia ja avoimia kaikille ja näiden lukeminen on täysin sallittua. Mikäli joku / jotkut haluaa käydä täällä kahdenkeskeisä kirjeenvaihtoa sillä riskillä, että joku ulkopuolinen sattuu sitä seuraamaan, omapahan on häpeensä, ei lukojan vika.
viestiketjun aihe? Tässä viestiketjussahan otettiin kantaa ihmisten kysymyksiin, joihin voisi löytyä vastaus aiemmista viestiketjuista ja näinollen näitä kysymyksiä ei saisi toistaa vaan pitäisi katsoa vastaukset aikaisemmista viestiketjuista.
Mikäli ymmärtäisit lukemasi, niin viestistäni olisi käynyt ilmi, että vainoharhaita ja uteliaita ovat ne henkilöt jotka valittavat toisten kirjoittamista "turhista" viesteistä ja pyrkivät rajoittamaan niiden kirjoittamista. Minä en ymmärrä miksi pitää lukea viestejä ja kommentoida niitä ala-arvoisesti, jos aikaa ja mielenkiintoa ei siihen ole.
"Käsittääkseni nämä ovat julkisia ja avoimia kaikille ja näiden lukeminen on täysin sallittua."
Missä olen päinvastaista väittänyt? Tämä keskustelupalsta on julkinen ja avoin kaikille, joten kenellekään ei ole oikeutta rajoittaa toisten viestien kirjoittamista vain sillä perusteella ettei viitsi "lukea liian helppoja"- tai "aina vaan samoja"-kysymyksiä.
Les oikein ajatuksella huom. a j a t u k s e l l a , se miten tämä keskustelu alkoi ja mitä siinä on tarkoitettu. Kirjoitan tämän nyt oikein hitaasti, että saat lukea rauhallisesti, omaan tahtiisi, mutta mielti lukemaasi, äläkkä heti nouse barrikaadeille. Tarkoitus ja lähtökohta oli toivomus, että hieman selattaisiin vanhojakin viestejä, koska siellä on kenties kysyttu samaa asiaa ja siihen on jo kenties vastattukin. Esitin tämän toivomuksen, jotta ei vähän väliä tarvitsisi vastailla saman aiheiseen kysymykseen. Kuitenkin tässä keskustelussa on tullut ilmi se, että ei kysyjillä ole aikaa selailla vanhoja viestejä, mutta vastaajilla pitää olla aikaa vastata aina uudelleen ja uudelleen. No tarkoitushan on, että tämä palvelee käsin tekijöitä, mutta olisi hyvä palvelu vastausten antajille, että hieman vaivauduttaisiin luksemaan "historiaakin"
"Tässä viestiketjussahan otettiin kantaa ihmisten kysymyksiin, joihin voisi löytyä vastaus aiemmista viestiketjuista ja näinollen näitä kysymyksiä ei saisi toistaa vaan pitäisi katsoa vastaukset aikaisemmista viestiketjuista."
Asia ei muutu miksikään edes hitaalla kirjoituksella. Etkö ymmärrä edes omaa tekstiäsi - edes hitaasti kirjoittammalla?
Täytynee kirjoittaa vielä hitaammin, syvennys siihen, mistä tässä ketjussa on kyse, ja valita vasta sitten.
Itse en googleta, sillä parempi hakukone löytämään asioita (enemmän jne) on alltheweb. Kun kaveri antoi vinkin tuosta, niin muiden hakukoneiden käyttö loppui osaltani, en muita ole tarvinnut
ja kerroppa mitä löydät.
Kun täällä nyt kaikenlaisia itsestäänselvyyksiä kirjoitellaan vihjeiksi (vrt. copy/paste), niin laitan minäkin täältä pari vinkkiä. Haku päälle ja sanoiksi vaikka
kahvipaket* tai kahvipuss*
niin löytyy vaikka mitä. Tähti korvaa minkä tahansa merkin, eli löytyy sanat kahvipaketTI, -paketEISTA, -paketISTA. Sille ei kieltämättä voi mitään, jos ihmiset ei osaa yhdyssanoja tai eivät sen vertaa vaivaudu, että korjaisivat kirjoitusvirheet tekstistään.
Onko palsta vain osaaville?
Huvittavaa kun nämä laiskimmat/hakukoneita käyttämittömimmät älähtivät eniten. Kelläköhän mahtaakaan olla ongelmia: niille jotka eivät jaksa aina vastata uudelleen vaan niille jotka eivät viitsi vanhoja viestejä vähäänkään selata. Olisihan kauheaa jos kukaan ei enää suoraan kertoisikaan vastauksia vaan itsekin joutuisi jotain tekemään. Hakusanojen oikeinkirjoituksen puutteestakin sekä ylipäätänsä hakumisen osaamattomuudesta/opettelemattomuudesta syytetään muita...
Kiitti sulle, ei monelta ole tuollaista palautetta viel tullu, muunlaisia kylläkin. Annoit tuossa oivan vinkin, kun tapanani on antaa ohjeita jos vain suinkin voin. Mulla on kullä olemassa valmiina hakemistossa linkkilista, sieltähän voin hakee ison litanian linkkela ja sanoo, et kattos tuolta. Onhan sekin vastaus, mutta sit kysyja ainakin oppii hakemaan tietoa jajos joku onkiinnostukut samasta aiheesta, niin saa khakee sekin linkkien kautta tietoo. Eipä tarvi tänne suotraa vastausta kirjoittaa. Sitten vois laittaa sillee, et jos joku haluaa henk. koht neuvoja, niin voipi kysellä suoraan multa sähköpostilla ilaman et kukaan muu saa tietää. Tuossa onmuuten ideaa, voin edelleen vastailla , mut ei tarvi kuin hakee listasta linkkejä. No leikki sikseen, kyllä mä edelleen laitan tänne vastaukset jos tiedän, mun nielestä ei ole "oikea" vastaustapa se, että annetaan linkki johonkin, mistä kenties löytyy vastaus, tai löytyy jotain sinne päin.. Onpa joskus linkit johdattaneet aivan muille sivuille, vaik "käsitöitä" niissäkin on ollut. Yhteenvetona täytynee sanoa, että en osannut kuvitella, et tästä tulee näinkin laaja ja värikäs keskustelu kuin tähän saakka on ollut. Mielipiteitä on ollut monenlaisia, mutta yhteenvetona "ohjeen antajat on laiskoja, kun ei viitti toistaa samoja juttuja, kysyjät ei ole laiskoja, kun eivät viitti selailla vanhoja viestejä" Vanhojen viestien selaaminen kyllä kannattaa muutenkin, sillä sieltä saattaa löytyä sovellettavia vinkkejä moneen asiaa.
älylliseen ajatteluun ymmärtäisit, ettei tuohon "huvittavaan" johtopäätökseesi ole mitään perusteita.
Niiden ihmisten, joiden aika ei riitä viestien lukemiseen, pitäisi vähentää pakkomielteistä viestien lukemista.
Ratkaisu teidän henkilökohtaiseen ongelmaanne ei ole "älkää kirjoittako viestejä, sillä en ehdi/viitsi niitä lukea" tai "älkää kirjoittako viestejä, sillä silloin minun on pakko niihin vastata, vaikka minä en halua - eikä minulla ole aikaakaan".
Eiköhän sovita, että jokainen hakee tarvitsemansa tiedot googlella, kysymällä jossakin keskustelupalstalla tai näiden yhdistelmillä oman valintansa mukaan.
Olet tainut tehdä itse vääränlaisia johtopäätöksiä, minulla on aikaa riittänyt kahlailla viestejä läpi ja jopa antaa neuvojakin. Ajatelkoot jokainen sitten miten ajattelee, sehän on sallittua. Viitseliäisyyttäkin on riittänyt vastailla, muutenkin kuin käskeä googlettamaan. joillekkin tuntuu olevan tärkeätä, että "pääsee brassaileen", että minä löysin tän googlella, mikset viittiny googlettaa. Ei kai ole liikaa pyydetty / toivottu, että joskus joku viitsisi selailla vanhojakin viestejä, sillä hyvin usein muutamaan sivuun taaksepäin on vielä joku vastaillut. No sama ongelma näyttää olevan muillakin palstoilla, että aina tulee astuttua jonkun varpaille, siis sellaisen,, joka mielestään tietää kaiken, osaa kaiken eikä häntä parempaa tekijää löydy. Käsityötaidot on ihmiselle tavallaan pääomaa, josta saa elämäänsä sitä jotain, mutta ei kait liene silti mahdotonta katsastella vähän historiaa taaksepäin, josko sieltä löytyisi valmis vastaus. Jos tuohon ei aika riitä, niin miten se sitten riittää tekemiseen. Esimerkkinä, kun tuossa laskin, niin olen opastukseen käyttänyt eräässä harrasteessa iltaisin ja viikonloppuisin n. 1200 tuntia ilman mitään muuta korvausta, kuin harrastajilta kiitos, mikä on se kaikista paras palkkio. Olisin voinut antaa vaan jonkin nettiosoitteen, että kurkkaas tuolta, mutta se ei olisi mielestäni ollut henkilökohtaista palvelua, eikä vastannut tarkoitustaa. Yhtä kaikki, tehköön kukin tahollaan tavallaan ja kaikki sitten tyytykööt siihen.
Ehkä tässä kaikken eniten mättääkin kiitosten antaminen. Monesti auttaa etsimään vastauksia eikä edes kiitosta saa. Aina tulee hyvälle mielellä kun joku kiittää. Osittain tästäkin johtuen ei viitsisi aina vastata samoihin kysymyksiin kun ei edes viitsitä sen vertaa vastaamaan että kiittäisi.
Ehkäpä porukka on sitten niin kiireistä, ettei sitä kiitosta ehdi antaa, mutta niinhän sitä sanotaan, että kissa se kiitoksella elää.
Onhan täällä joitain, jotka kiittävät, kun saavat edes jonkinlaista apua. Eihän se kiittäminen tai sen saaminen se pääasia ole, kunhan ei olisi liian iso työ edes vähän katsella aiempia kysymyksiö ja vastauksia. Olen täällä huomannut, että hieman erilailla asetettuun kysymykseen on annettu vastaus, joka sopii myös muihin kysymyksiin vastaukseksi. eli jos kiite on, niin aikaa säästyy, jos hieman selailisi, koska ei kaikki koko aikaa ole väijymässä täällä kysymyksiä, vaan jos joku nyt kysyy jotain, niin tietävä vastaaja saattaa seuraavan kerran selailla tätä palstaa vaikkapa viikon päästä ja jos silloin vastaa, onkin vastaus jo sivun / parin takana, ja jää kysyjältä tai samaa kysyvältä huomaamatta, jos ei satu selaileen.
Siis lopetetaanko keskustelut?
Aloitin"keskustelun " ihan siksi, että toisaalta kyllä harmittaa, kun sanmat tai lähes samat kysymykset toistuu hyvinkin usein. Tietenkin kaksi eri ihmistä voi samaan aikaan laittaa samanlaisen kysymyksen, mutta jos samansisältöisillä kysymyksilla on jo muutama päivä väliä, niin ei silloin ole kyse, kuin viitseliäisyydestä selata, hiemaan taaksepäin palstalla. Ei minun ollut tarkoitus loukata, mollata tai mitään sellaista, ketään. Moni on näköjään täällä kääntänyt ja vääntänyt tuota aihetta vaikka mihin suuntaan. Itselläni kun on pyrkimys vastata jokaiseen kysymykseen, mihin osaan vinkkiä antaa muutenki, kuin käskemällä "googlettamaan". Kuitenkin,kun samaa asiaa saa useinkin toistaa, kyllä se minua ainakin turhauttaa, muista en tiedä. Täällä on viitattu / vedottu ties minkälaisiin syihin, miksi olin alkuperäisen viestini perusteella aivan väärällä urilla. Harmittaa, kun edes käynnistin keskustelun aiheesta. Siitä huolimatta, ei pitäisi olla niin mahdoton tehtävä katsella, mitä aiemmin on kyselty, ei siinä nyt hirveen paljon aikaa mene.. Liekö kysymys sitten siitä, että nykyään ihmiset ovat "niin kiireisiä", ettei heillä ole aikaa selailla, niin sitten kyllä ihmetyttää, millä aikaa he aikovat harrastaa sitä, mihin vinkkejä kyselevät. No, eipä siinä mitään kyselkäööt vaikka joka rivillä samaa asiaa, ei se minua haittaa, vastailen sitten jatkossa vain aina yhteen "alkuperäiseen" ja sitten saa muut jäädä ilman. Tiedoksi vain, että päivittäin ja monta kertaa päivässä moneen vietiin laitan vastauksia, muutenkin kuin "googleta" sillä itse en ko. hakua käytä sen puutteellisuuden johdosta. Vielä tähän lopuksi halan sanoa sanasen "oikeinkirjoituksenopettajille / lle" Ilmeisesti saat tekstistä selvää, kun pystyt kommentoimaan. eiköhän se ole kuitenkin niin, että nykysuomi on muuttanut muotoaan ja tekee sitä jatkossakin. Kuunteles valtion johtohenkilöiidenpuhetta, ja mene ensin opettamaan niille ja puutu sitten näsäviisautesi kanssa muitten teksteihin.
No jo on aikohin eletty, kun KÄSITYÖIHMISET ehtivät moista lööperiä täällä jauhamaan. Todella hyvä, että kysytään samojakin kysymyksiä uudelleen, koska palstalle on saattanut tulla vaikka joku "uusi", joka osaakinantaa ihan erilaisen vinkin tai vastauksen, kuin "vanhat jäärät". Yleensä näissä jutuissa on heti otsikossa aihe, josta on kyse. Ne, joilla ei riitä aikaa ja kärsivällisyyttä lukea kaikkia, hyppikööt yli.
Kyselkää ihan mitä vain aiheeseen liittyvää; ei ole olemassa tyhmiä tai huonoja kysymyksiä, on vain huonoja vastauksia.
Eikös kuitenkin pääasia ole, että käsityöongelmat ratkaistaan.
Yhteispeliä ja hyvää vuoden jatkoa!