Sitä vaan, että jos asuu vuokralla osaketalossa ja ei edes olisi nettiä käyttävä ihminen, niin siltikin joutuu mukamas maksamaan talolaajakaistan kuukausimaksun vuokrassansa? Oikeinko mukamas on!
talolaajakaista
4
135
Vastaukset
- oikein-menee
Ihan oikein on. Sellaista taloyhtiössä asuminen on, että välillä joutuu maksamaan palveluista ja asioista, joita ei itse tarvitse, kuten A-rapun siivouksesta, vaikka asuu itse B-rapussa, pyykkituvan pyykinpesukoneen huollosta, vaikka pesee pyykit kotona jne. Jos ei halua maksaa asioista, joita ei tarvitse, omakotitalo on ainoa vaihtoehto.
- sdfögdfhgödhg
Älä ihmeessä. No, tämä kun tulee vuokraan extrahintana tämä laajakaista. Muutenhan tuo vuokra on ikään kuin siihen kuuluvia ns. palveluita erikseen yksilöimättä. Ja loppujen lopuksi se nyt on kuitenkin aika pieni osuus se siivous siitä ja siitä rapusta vuokrastani, suurin osa siitä vuokrasta menee asunnon omistajalle.
Käytän vettä ja käytän sähköä, niistä voin vuokrassani maksaa, mutta jos minulla ei ole netin käyttöön laitteita, niin miksi minun pitäisi hyödyttää muita asukkaita, joitten vastikkeet ovat tosi halvat.
Mutta sulla sitä oli taas hieno vastaus. - itkupillin_valitusvirsi
Nyyh, nyyh. Elämä on.
Rupea nyt samalla vaivalla nyyhkyttämään esim. vedenkulutuksesta. Vai onko tässä niin päin, että sinä törsäät ja muut maksaa, jolloin kaikki onkin OK?
Lisäksi voisit pillittää vaikkapa siitä, että talossa on ulkoluväline- ja/tai lastenvaunuvarastot, vaikkei sinulla ole kumpaakaan. Ja pihalla hiekkalaatikko, joka on sinulle tarpeeton.
Kaltaisiasi itkupillejä on myös omistusasujissa. Sitten pillitetään myös talon remonteista. Esim. miksi parvekkeettomien yksiöiden omistajat joutuvat osallistumaan parvekeremontin kustannuksiin? Jokaisen pitäisi maksaa vain oma osansa. Tarkoittaen ilmeisesti sitä, että ylimmän krs asukkaat maksaisivat kattoremontin kokonaan itse, 2. krs asukkaat eivät maksaisi hissiremontista kuin pienen osuuden (koska tämän matkan jaksaa kävelläkin) jne.
BTW vuokrassa joudut myös näitä remonttikulujakin maksamaan, vaikket aisiaa tod. näk. olekaan tajunnut. Eli saatat todellakin maksaa myös parveke- ja kattoremonttien kuluja, vaikkei sinulla parveketta olisikaan ja vaikket asukaan ylimmässä kerroksessa! Huutava vääryys, josta kannattaa, muun ohella, ruveta itkemään ja parkumana. Puhumattakaan siitä, että Läski rikastuu kustannuksellasi ;-D - oikein-menee
sdfögdfhgödhg kirjoitti:
Älä ihmeessä. No, tämä kun tulee vuokraan extrahintana tämä laajakaista. Muutenhan tuo vuokra on ikään kuin siihen kuuluvia ns. palveluita erikseen yksilöimättä. Ja loppujen lopuksi se nyt on kuitenkin aika pieni osuus se siivous siitä ja siitä rapusta vuokrastani, suurin osa siitä vuokrasta menee asunnon omistajalle.
Käytän vettä ja käytän sähköä, niistä voin vuokrassani maksaa, mutta jos minulla ei ole netin käyttöön laitteita, niin miksi minun pitäisi hyödyttää muita asukkaita, joitten vastikkeet ovat tosi halvat.
Mutta sulla sitä oli taas hieno vastaus.Eli jos laajakaistamaksukin olisi piilotettu vuokraan, niin et edes huomaisi sitä ja maksaisit kiltisti etkä kitisisi yhtään, mutta kun se nyt sattuu olemaan eritelty, niin tottakai siitä pitää valittaa. Aivan taatusti valittaisit myös rappukäytävän siivousmaksusta, jos sen osuus olisi vuokrassasi eritelty, mutta kun ei ole niin se "sisältyy" eli on "ilmainen". Tyypillistä vuokraloisen logiikkaa. "Kaikki mikä sisältyy vuokraan, on "ilmaista" ja kaikki mikä on eritelty, on ylimääräistä maksua".
Vai minkälaista vastausta olisit toivonut? Kysyit, että onko oikein, ja vastaus on, että on oikein ja menee täysin lain mukaan. Olisitko toivonut jotain sympatiaa, vai olisitko ollut vastaukseen tyytyväisempi, jos sinulle olisi valehdeltu, että "onhan tuo aivan kohtuutonta ja erittäin räikeää lain rikkomista, ota heti yhteyttä asianajajaan ja haasta yhtiö oikeuteen"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503874
- 1053425
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342811Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262478- 201879
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51829- 1851766
- 291578
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3871468Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91248