Suututtaa ja surettaa kun te päästätte rakkaan lemmikkinne irti kaupungissa! Eikö yhtään käy mielessä, miten sen kissa-raasun käy?
Jää auton alle tai sitä joku idiootti rääkkää??
Sitten etsitään kadonneet/löytyneet-palstalla sitä rakasta lemmikkiä ja surraan, että voi voi missä pikkuinen!(eri asia sisältä livahtaneet).
Kissan paikka kaupungissa on sisällä! Maaseudulla toki hiirikissa tai navettakissa on eri juttu.
Jää auton alle tai sitä joku idiootti rääkkää??
Sitten etsitään kadonneet/löytyneet-palstalla sitä rakasta lemmikkiä ja surraan, että voi voi missä pikkuinen!(eri asia sisältä livahtaneet).
Kissan paikka kaupungissa on sisällä! Maaseudulla toki hiirikissa tai navettakissa on eri juttu.
Vastaukset 14
Vanhimmat
olen samaa mieltä,mut kissaakin voi ulkoiluttaa valjaissa,ei missään nimessä irti.
Lukuisia kertoja sanoin sinulle , että pidä kissasi kiinni. Laskit aina sen yöksi vapaaksi. Lapset näkivät sen räpikäivä linnunpoikanen suussa. Suotta huutelet kissaasi , ei enää tule. Muillekkin tiedoksi, kissat kiinni.
Eimenemilläänperille;
Anteeksi mutta mitä h*lvettiä. Mikä oikeus se sinulla sitten on pistää päiviltä toisten lemmikit? Järki hoi! Samanlainen psykopaatti olet kuin muutkin uutissassa olleet lemmikin rääkkääjät. Vaikka se kissa on siellä pihalla ollut, niin olisit voinut vaikka soittaa eläinsuojeluun tms. Mistä oli huolehdittu että kissa pääsee turvaan ja talteen. Toivottavasti karma kostaa sinulle takaisin.
idiootti oot!!!!!!!!!!!!!!!
Eläinsuojeluun tms. ? Sanovat, että kehota naapurisi pitämään kissansa kiinni. Loppui se lasten hiekkalaatikoihin paskominen ja kuseksiminen. omistajien välinpitämättömyyttä. Ongelmia muuallakin.
Ei minustakaan oikein ole että kissoja pidetään kaupungissa irti, omistajan tyhmyyttä, mutta ei se kyllä myöskään oikeuta ketään tappamaan toisen lemmikkiä. Sitähän voisi sitten jokaisen irrallaan olevan koiran päästää päiviltään, kun omistaja on tyhmä eikä osaa pitää kiinni. MIKÄ SYY SE ON?
tässähän on n.s.tapahtunut TOSI PAHA ketjureaktio,kissalla lintu suussa jonka lapset näki ja aikuinen joka otti kissalta hengen.voi hyvää päivääääääääää?näkikö lapsesi myös tämän kissan tapon?
Tätä ongelmaa ei olisi jos noudatettaisiin hyvää tapaa eikä pidettäisi kissoja irrallaan. Tuommoiset asiat pitäisi pystyä sopimaan, mutta jos ei puhekaan auta voi käydä näin. Jätetään hiekkalaatikot, linnut ja kissat rauhaan.
Jos meidän pihalle tulee naapurin kolli, niin sille tulee kaksi käyntiä yhdellä kertaa. Ensimmäinen ja viimeinen! Pitäkää niistä kolleistanne huolta, älkääkä täällä ruikuttako!!
Samaa mieltä. Onko tuo niin vaikeaa pitää kissoistanne huolta vai tahallaanko päästätte ne irti. Turhaan täällä valitatte.
Turhaan valitatte. . Mitenkä sitten nuo huonotapaiset kaksjalkaset näiden idioottien lapset; jotka räkii ja paskoo tuolla kaupungilla miten haluaa? Rikotaan paikat ja piruutta tehdään niin paljon kun keretään. Voitaisiinko niidenkin kanssa ottaa sellainen jälkkabortti käyttöön, kun eivät vanhemmat osaa kasvattaa tai pitää kiinni sisällä? Ihan sairasta tuo teidän käytös, tapetaan jos pihalle tulee. Toivottavasti jäätte kiinni, jos joku tuntee nämä ihmiset voi tehdä rikosilmoituksen poliisille.
Ei minunkaan kissat vapaana kulje, saattavat auton alle jäädä tai teidänlaisten ihmisten käsiin. Mutta nämä jotka niin tekee niin ei se oikeita heidän lemmikkejä tappamaan! Voi myös olla että kissa karkaa vagingossa ulos, silloinkinko omistaja pitäisi laittaa roviolle ja kissa hirteen? Miksi tämmöistä vihaa ei ole koiria kohtaan? Paskovat ja merkkaavat ihan samalla tavalla. Saattavat myös käydä ihmisten päälle.. sanonpahan vaan.
Meidän kissa kaupungissa on jo 19 vuotta ulkoillut vapaana, muutaman hiiren, päästäisen, metsämyyrän ja kerran räkättirastaan poikasen on tuonut ovelle (=kuvittelee tuovansa ruokaa perheelleen).
Vessa-asiansa hoitaa sisävessassaan tai omalla pihalla (= merkkaa reviiriään).
Kissa on steriloitu, sirutettu, rokotettu säännöllisesti, kulkee kulkuspanta kaulassa ( mitä siellä peräpohjalassa ei ehkä vieläkään osata?)
Kukaan naapuri ei ole valittanut; päinvastoin ihastellaan...
Itselleni ei tulisi mieleenkään laskea omaa kissaa ulos täällä esikaupungissa. Olen nähnyt niin monta auton alle jäänyttä, pakkaseen kuollutta ja hengiltä rääkättyä kissaa, että mielestäni on eläimen heitteillejättöä antaa sen kulkea vapaana, alttiina vaaroille. Tuollaiset kissanomistajat eivät ansaitse tulla kutsutuksi eläinten ystäviksi.