Moi
Onko turvallista käyttää samaan aikaan L-tryptofaania sekä 5-htp:tä
Esim, illalla ennen nukkumaan menoa tryptofaania ja sitten aamulla 5-htp?
Tietenkin purkissa annettujen annostusten mukaisesti?
-kiitos
L-tryptofaani ja 5-htp
3
394
Vastaukset
En usko, että on hyvä yhdistelmä. Molemmat vaikuttavat samaan järjestelmään eivätkä ole tarkoitettu käytettäviksi päällekkäin.
Jos haluaa jatkaa vaihtoehtohoitolinjalla, E-EPA:a joissain lähteissä suositeltu masennuksen hoitoon. Sitä käsittääkseni voi käyttää myös masennuslääkityksen lisänä kun taas tryptofaania ja 5-htp:tä ei voi.- laakkkeeton
Moi
Sinähän voisit tietää vastauksen muutamaan kysymykseen liittyen luonstaistuotteisiin, kun olet lähes "lääkäri".
Karnosiini auttaa minulla sos.tilanteiden pelkoon ja muutenkin tuntuu toimivan.
Kumminkin se vaikuttaa minulla siten ettei järki tunnu juoksevan yhtä jouhevasti kuin yleensä. Mitä enemmän otan karnosiinia, sitä kovemmin pää menee tukkoon, siis järki ei juokse, en välttämättä tajua yksinkertaisiakaan asioita. Tälläisestä sivuvaikutuksesta en ole kuullut muiden kärsivän?
Aikoinaan kun käytin aurorix-masennuslääkettä, se myöskin vaikutti siten ettei järki juossut päässä, kohtalotovereita löytyi tämän lääkkeen käyttäjien joukosta.
Näillä nyt kumminkin on täysin eri vaikutus tapansa, eli siten tuskin liittyvät toisiinsa.
Berberiini joka taasen on oiva apu sosiaalisiintilanteisiin, eli toimii hyvin , mutta
se jollakin tapaa aiheuttaa, ikäänkuin ahdistusta, mikään ei niin kiinnosta, tuntuu vaikuttavan seksi haluihin huonontavasti.
Miksiköhän karnosiini ja berberiini vaikuttavat tällä tavalla?
-Kiitos
Ikävä tuottaa pettymys, mutta lääkäriopintoni tosiaan ovat etten sanoisi jkv kesken... Eli tietämykseni karnosiinista ja berberiinista on varsin hataraa.
Ajattelisin, että luontaistuotteisiin pätee sama kuin lääkkeisiin eli että sivuvaikutukset voivat olla eri ihmisillä varsin erilaisia. Ja jos syö useampaa eri luontaistuotetta, yhteisvaikutuksistahan ei voi tietää. Niistä kun ei taida paljon mitään dataa olla ja liekö tutkimuksiakaan. Luontaistuotteiden haittavaikutuksista en koskaan ole kuullut mitään, joka ei varmaankaan tarkoita, että niitä ei olisi.
En siis valitettavasti tiedä vastausta kysymykseesi. Uskon kyllä, että huomiosi ovat oikeita ja on mielenkiintoinen kysymys, miksi tällaisia eroavuuksia on. Ihmisessä on aivan liian monta liikkuvaa osaa, että kaikesta voisi tolkkua saada.
Kannattaa muuten muistaa, että luontaistuotteilla voi olla maksavaikutuksia. Sekä yksinään että lääkitysten rinnalla käytettynä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait933541Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51819Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani71610- 311381
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es54948Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35882Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70882Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47820Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4787Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60784