Lahden valtuusto kaupunginjohtaja Myllyvirran johdolla siirsi ongelmavyyhtinsä (toiminta sekä kustannukset) perustettavan kuntayhtymän piikkiin-ongelmat, eivät ole poistumassa minnekkään. Lahden talous sakkaa syvälle kuluvalla toimintakaudella, eräs suurimpia kustannuseriä on terveydenhoito, tässäpä syyllinen jota syyttää.
Kauheaa, moraalitonta ja vastuutonta vastuunkantoa, ei puhettakaan siitä, miten asiat toimiviksi saataisiin vaan siitä, miten hallnto järjestellään nykyistäkin vastuuttomimpin käsiin!
Kauheaa, moraalitonta ja vastuutonta vastuunkantoa, ei puhettakaan siitä, miten asiat toimiviksi saataisiin vaan siitä, miten hallnto järjestellään nykyistäkin vastuuttomimpin käsiin!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Myllyvirta pesee käsiää. Lahti antaa terveydenhuollon vastuun pois käsistään muiden eli phkk vastuulle, potilaat kärsii ja Lahtelaiset käyhtyy, valta elitti uudessa kuntayhtymässä rikastuu. Vastuuton päätös erityisesti nyt ennen uuden sote-läänityksen tulemista.
Eikös Myllyvirta ole ollut ICLEI:n johtokunnassa? Public-private partnerships on yksi Agenda 21:n ja 2030 Agendan pääjuttuja, ja niitä ICLEI toteuttaa paikkakunnilla, ympäri maailmaa. Suomessa on jo (vielä) useita ICLEI-kuntia, joista Lahti on yksi.