Ruoka on aina ollut suursuosikkini ja on edelleen

yit

Ruoka on aina ollut suursuosikkini ja on edelleenkin, mutta HYVÄÄ OLOA on vieläkin tärkeämpi asia mielestäni. . Haylie Pomroyn 2:2:3 Hyvää oloa - kirja on viime aikoina ollut ajatteluni virkistäjänä, pidän siitä.. Hyvää oloa oli suurin motiivini ottaa kirja luettavakseni.

Mitään kuureja ei ihminen saa pitää, se on ollut vankka mielipiteeni aina, mutta nuo ravintoaineiden aineenvaihduntaan vaikuttavat ominaisuudet alkoivat kiinnostaa. Äitini ja isäni olivat puutarhansa ja peltojensa kasvien tuottajia. Heidän mielipiteensä oli, että mitään keinotekoista ei saa päästää sisään ruuan mukana. Tässä kirjassahan juuri tuo ajatus korostuu: maissin, soijan ja vehnän geenimuuntelu hänen mukaansa on suuri haitta ihmisen aineenvaihdunnalle, koska keho ei tunnista niitä.
Sokerin hän sanoo olevan yksi pahimmista huonoista aineista, sen keho ampuu suoraan rasvasolujen täytteeksi. Ja sokeri lisäksi vaatii lisää, se koukuttaa yhtä kovasti kuin kokaiini, sanoo Haylie Pomroy.
Yleensä henki kirjassa on, ettei tehtaista tulevaa kamaa pidä syödä.

Minulle nousi mieleeni keskusteluni appeni kanssa, olimme aina hyvissä väleissä, mutta pientä kinaa oli ruokapöydässä jälkiruuan jälkeisessä tarjoilussa, kun valitsin pähkinöitä suklaan sijaan. Appi : "Eihän sinulla ole liikakiloja ainakaan väärissä kohdissa, miksi et ota suklaata?" Sanoin, että se on tehty tehtaassa. Hän siihen: Mutta onhan kengätkin tehty tehtaassa! Vastasin, että niitäkään en syö.
Nauruun päättyi kinamme sinä iltana Töölössä, mutta mielipiteeni olen pitänyt. Ja nyt Haylie Pomroy on aivan samaa mieltä: puhtaita luonnontuotteita vain suusta sisään!

(Appeni oli aina herrasmies, siksi oli pientä kehumistakin taas tuossa kinassakin, hän ei naista loukannut ikinä.)

En silti nytkään mlllekään kuurille ala, mutta tuo Haylie Pomroyn kirja on kyllä tosi-tosi mielenkiintoinen. Kuulin että sen painos olisi jo loppunut, mutta uutta varmaan tehdään.

Hyvää jatkoa!

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuurejakin

      joku harrastaa, itse en todellakaan kuureja pidä, tähän lainasin yhden esimerkin:

      "Olen ymmärtänyt tämän niin että kuuri on se 28 päivää ja sitten jokainen on oppinut miten oma kroppa reagoi ja rakentaa siitä sitten oman ruokavalion .
      Minä sovellan nyt viikolla 6 sillä en oikein kestä niitä hiilareita.
      En ole kertaakaan käyttänyt ruoka-annoksia vaalla tms. Mutta paino tippuu koko ajan ja olen pirteä, energinen ja voin hyvin. aineenvaihdunta toimii loistavasti -6.2 kg ajassa 5 viikkoa ja 2 pv. Olen tyytyväinen ja kahvi on jäänyt lopullisesti, en ole kaivannut makeaa kertaakaan, en edes juustoa sillä tavalla kuin ennen.
      Minun välitavoite on 5.9 kg päässä. Pian olen siellä!
      Tsemppiä meille kaikille."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      149
      3996
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      130
      2632
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2218
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      45
      2123
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1698
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      32
      1644
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1634
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1084
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1042
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      966
    Aihe