Erilaiset testamentit??

Miten eroaa testamentinsaajan kohdalla yleistestamentti ja täysi omistuoikeustestamentti??Siis käytännössä,kiitos.
4120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Täysi omistusoikeustestamentti lienee tässä tapauksessa osa Erityistestamentti-osuutta (tai muuten vaan Yleistestamentin ulkopuolinen määräys), missä tietty kiinteistö/osake/auto/vene/taulu/koru tms. on osoitettu jollekin henkilölle kokonaan.

Jos taas esim. kiinteistö on jäänyt osaksi yleistestamenttia (= kiinteistön jakamista ei ole testamentin muussa osassa mitenkään eritelty), saa siitä perintönä tietyn siivun jokainen Yleistestamenttiosuuteen mainittu henkilö (ja myös mahdolliset rintaperilliset vaatiessaa lakiosaansa, jos heitä ei Yleistestamentissa ole mainittu).

Simppelisti ajateltuna esim. kiinteistöhän voi olla osoitettuna Erityistestamentissa (täydellä omistusoikeudella) yksin jollekin perillisistä ja rahavarat sit (Yleistestamentissa) muille perillisille - tasan tai jollain muulla perheenkeskeisellä säädöllä...

Äänestä

Yleistestamentti on yleensä sama kun täysi omistusoikeustestamentti.

Testamentit jaotellaan
1) omistusoikeustestamentteihin ja käyttö- eli hallintaoikeustestamentteihin
2) yleistestamentteihin ja erityistestamentteihin.

Jos testamentilla on määrätty täysi omistusoikeus, se tarkoittaa sitä, että testamentinsaaja saa omaisuuden omakseen aivan samoin kuin jos hän olisi vaikka ostanut sen. Jos taas testamentilla on määrätty käyttö- eli hallintaoikeus, se tarkoittaa sitä, että joku muu saa omaisuuden omistusoikeuden, ja se jolle tulee hallintaoikeus, saa omaisuuden tuoton (esim. vuokratulot, korot, osingot, oikeuden asua asunnossa).

Yleistestamentti koskee kaikkea vainajan omaisuutta sen enempää erittelemättä mitä omaisuutta kenellekin tulee. Jos joku saa yleistestamentilla kaiken omaisuuden, mitään perinnönjakoa ei toimiteta. Jos taas yleistestamentinsaajia on useampia, esim. neljä, niin jokainen testamentinsaaja saa 1/4 vainajan omaisuudesta. Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että jokainen omaisuuserä pitäisi jakaa neljään osaan, vaan testamentinsaajat sopivat jaosta sen mukaisesti kuin haluavat. Joku voi saada kesämökin, joku osakkeet, joku asunnon jne. Arvomääräisesti kullekin pitää kuitenkin tulla tuo 1/4 koko omasuuden arvosta.

Jos testamentti on erityistestamentti, se tarkoittaa sitä, että testamentinsaajalle on määrätty joku tietty esine (esim. auto, mökki, Nokian osakkeet, timanttisormus) taikka tietty summa rahaa (esim. 10.000 euroa). Erityistestamentinsaajasta ei tule kuolinpesän osakasta ja testamentattu omaisuus on luovutettava hänelle kuolinpesän varoista päältäpäin ennen perinnönjakoa.

Äänestä
  • Tässä vaikea kysymys jollekulle oikein viisaalle henkilölle:
    Aviopari, mumma kuoli vanhana ja pariskunta oli tehnyt lesken hyväksi hallinta-ja käyttöoikeustestamentin. Heillä keskikokoinen maatila pohjoisessa ja siellä edelleen seisoo tilan rakennukset ja maat vuokrattu yhdelle jakamattoman kuolinpesän osakkalle joka viljelee niitä ja maksaa vuokraa niistä, asuu lähellä siellä. Kelle se vuokra menee, papalleko vai kuolinpesälle? Pappa itse asuu etelä Suomessa heidän yhteisessä viimeaikaisessa omistusasunnossaan.

    Äänestä

  • Papalle, koska hänellä on hallintaoikeus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raikistos kirjoitti:

Miten eroaa testamentinsaajan kohdalla yleistestamentti ja täysi omistuoikeustestamentti??Siis käytännössä,kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu