Hei, lueskelin jossain foorumeilla että green cardin voisi saada perustamalla oman yrityksen jenkkeihin, niin jos perustan jenkkeihin jonkun start up yrityksen ja palkkaan vaikka 2 työtöntä jenkkiä saisinko greencardin? Ja miten yrityksen perustaminen tiivistettynä tapahtuisi?
On ollut haaveena muuttaa jenkkeihin jo pitkää mutta vielä opinnot kesken ja armeeja käymättä joten asia ei niin ajankohtainen mutta kunhan mietin sillä sen "green card loton" varaan en aijo luottaa sillä siitä ei varmasti voita ja kun voittaa niin sehän on vasta lupa anoa greencardia.
Ja mites jenkkeihin muutto jos on esim muusikko taikka taiteilia? miten tämä toimii? Eli varmaan jonkun yhtiön jenkeissä pitää sponssata koko homma (esim. levyyhtiön jne.)
Joten jos jollain on tietoa asiasta niin olisin kiitollinen. En itse löytyänyt paljoa tietoa mutta käutin luultavasti vääriä hakusanoja.
Ja ei tarvitse kommentoida mitään "miksi sinä sinne muuttaisit" tai "ei ole isänmaallista" tai jtn muuta paskaa.
Green card saaminen?
6
290
Vastaukset
- independenceday
https://www.uscis.gov/
sielta loytyy kaikki tarvittava tieto - kiffer
Investor visa vaatii aika isoa liiketoimintasuunnitelmaa sekä omaa rahaa aika reippaasti.
https://www.uscis.gov/green-card/green-card-through-job/green-card-through-investment - OlenMuuttamassaFloridaan
Luulin, että on mahdotonta saada töitä Floridasta ja muuttaa, sinne kunnes löysin http://omarealtyfloridassa.com sivut. He väittävät, että pienellä sijoutuksella voisi saada E2 viisumin ja muuttaa Floridaan.
- Mahtavavaa
On se hinoota ja helppooo...
- EiKoskaanTakaisinSuomeen
Kaikke ne ihmiset höpöjää. Siis jos tänne usaan haluaa tulla niin mahdollisuuksia on paljon kunhan ei liikaa hölmöile kotimaassa kun täällä ei oikein tykätä päästää maahan rikosrekisterin omaavia.
1. GC lottery todella hyvä ja suomalaisella koulutuksella pääsee kyllä sisään. Rahaa kuluu 1000-2000 lääkäreihin, käännöksiin, haastatteluun yms.
2. Green Card Through Investment tarvitsee paljon rahaa
3. Yrityksen perustaminen ulkomaalaisena jolloin voi anoa pitkää viisumia vaikka 6kk ja sit tekemään rahaa ja kasvattamaan yritystä. Kun saat palkattua paikallisia ja olet maksanut verot niin GC irtoaa kyllä
4. naima kaupat
5. Opiskeluviisumi
6. Työluvalla paikalliseen yritykseen
Täällä on paljon lakimiehiä jotka on erikoistunnut tälläisiin asioihin.
täällä kyllä pitää muistaa se että ihmiset on todella ahkeria ja työtä arvostetaan eli ihan eri asia kuin suomessa.
Täällä ei saikutella joka maanantai kun on krapula. - klakdlöfkl
Mitä, jos suomenkieleen, vaikka ensin panostaisit ja sitt...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16810340- 552823
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan812539- 852371
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1472104Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2431952- 441402
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131385Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873