Niin myönnetäänkö toimeentulotuki aina joka kuukaudeksi ensimmäisestä päivästä viimeiseen päivään vai kuukaudeksi eteenpäin riippumatta jättöpäivästä?
Toimeentuotuesta
3
216
Vastaukset
- Jlkkjkjkkjkj
Ei aina, mutta ehkä n. 95% hakijoista tehdään päätöksen kalenterikuukausille.
Yleensä muuhun kuin täydelle kalenterikuulle tehtävään päätökseen on palkkatulot tai ensimmäisen hakemuksen jättöpäivästä tai vaikka vankilasta vapautumispäivästä alkanut alkanut malli. - joopajoopajoo15
Meneekö se sitten niin että jos haet puolessa kuussa niin ne siinä rahana ottaa huomioon koko kuukauden vaikka 2 viikkoa tai 1 viikko kyseisestä kuusta on takana. Nyt kun lähetän niin tuskin saan mutta kun lähetän todisteet tulojen tippumisesta heinäkuun 13,päivä niine luultavammin korjaa sen asian.
- lkjlljkljkljkljk
Se miten se menee riippuu siitä mikä on tilanteesi, tulosi ja mikä on paikkakuntasi sosiaalilautakunnan antama ohjeistus hakemuksen saapumispäivän ja päätösten ajanjaksojen suhteen.
Joissakin kunnissa tukea voi saada hakemuksen jättöpäivästä lähtien, joissakin kunnissa taas tuki myönnetään takautuvasti kuukaudenkin ajalle jos hakemuksen ennättää jättää kuun viimeinen päivä ja joissakin paikoissa sitten päätökset tehdään viimeisimmän tulon maksupäivän mukaan.
Jos tuloissasi on tapahtumassa muutos heinäkuun 13. päivä etkä sitä ennen ole ollut oikeutettu toimeentulotukeen, niin kaikkein järkevintä olisi hakea tukea vasta sitten kun saat tuosta tulojen tippumisesta jokin virallisen lapun ja liität sen sitten heinäkuun hakemukseesi liitteeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku443938Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351889Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531326- 1541212
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti42984- 190975
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229966- 80927
- 55810
Jälkiviisauttako
Kun katsot taaksepäin, tekisitkö jotain asioita toisin kaivattusi suhteen? Vai onko kaikki mennyt, niin kuin piti?79799