Ihmisen suvereeniteettiä tekniikan hallintaa kohtaan epäillään taas YK:ta myöten ja Hawking toisti vanhan uhkakuvan. Tekniikkaa ei saa harkitsemattomasti kehittää loputtomiin, tai sitä alkaa käyttää väärin jossakin kohtaan joko ihminen tai tekniikka itse. Jossakin määrin tätä tapahtunut jo historiassa, mutta nyky- ja tulevaisuuden tekniikan myötä uhkakuvat ovat ihan toista kaliberia.
Lennokit ohjuksineen tai muut kauko-ohjattavat, jo olemassaolevatkin tuholaitteet jos joutuisivat vääriin käsiin tai hallintaan, niin sodat ja terrorismi ovat silloin uudella tasolla.
Palataanpas taas niihin "minun" peltokuviorobotteihin tämän tiimoilta. Koska Hawkinginkin mukaan emme voi ennustaa millaisia ovat ihmisen ohitse itse itseään kehittäneiden koneiden intressit, niin mitäpäs jos jokin robottitekniikka jossakin joskus on päättänyt alkaa taiteilemaan jostakin ihmiselle käsittämättömästä syystä niitä kuvioitaan pitkin universumia? Niiden prioriteetit, motiivit, rationaalisuus ei ymmärrettävistä syistä tarvitse olla sitä samaa kuin ihmisen. Ne kun ei siinä kohtaa enää toimi ihmisen alaisuudessa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016063021820756_ul.shtml
Lennokit ohjuksineen tai muut kauko-ohjattavat, jo olemassaolevatkin tuholaitteet jos joutuisivat vääriin käsiin tai hallintaan, niin sodat ja terrorismi ovat silloin uudella tasolla.
Palataanpas taas niihin "minun" peltokuviorobotteihin tämän tiimoilta. Koska Hawkinginkin mukaan emme voi ennustaa millaisia ovat ihmisen ohitse itse itseään kehittäneiden koneiden intressit, niin mitäpäs jos jokin robottitekniikka jossakin joskus on päättänyt alkaa taiteilemaan jostakin ihmiselle käsittämättömästä syystä niitä kuvioitaan pitkin universumia? Niiden prioriteetit, motiivit, rationaalisuus ei ymmärrettävistä syistä tarvitse olla sitä samaa kuin ihmisen. Ne kun ei siinä kohtaa enää toimi ihmisen alaisuudessa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016063021820756_ul.shtml
Vastaukset 13
Vanhimmat
Piti vielä mainita että ajatelkaapas sitä, että tällaisista uhkakuvista puhutaan jo nyt, vain muutaman vuosikymmenen mittaisen tietotekniikan kehityskaaren jälkeen. Mitä se on sadan vuoden kuluttua?
Et ole hoitoon ajatellut hakeutua?
Myös Pennistonin binääreihin saattaa hyvinkin olla koodattu ulkoavaruudellisen robottitekniikan uhat.
Penniston- tutkimukseen täytyy panostaa samalla tavalla kuin peltokuvioihinkin.
Huolimatta siitä, että palstalta tuntuu välittyvän käsitys, että Pennistonin binäärit ovat skepojen trollausta ja pellontallaus taivaallista totuutta.
Nää pennistonpojat ne jaksaa ja varaktorikin on palannut piruilemaan taas. Nää on niitä robotteja pahimmillaan jotka on karanneet kaiken järjenkäytön ulkopuolelle. Uskomattomia pellejä.
Spedet on nyt suviseuroilla kuten joka vuosi aiemminkin. Palsta hiljenee. Joku varaktori laittaa asuntovaunusta salaa trollia palstalle aina kun ehtii henkevien laulujen ja joikhaamisen välissä.
Mene nyt ihmeessä sinne suviseuroille kun noin kiinnostaa. Fantasioit niistä muutenkin koko ajan. Tunnut aina olevan muutenkin ainoa joka niistä on tietoinen.
Nimim. "skeptiset_ihmerobot" kirjoitti:
"...Nää pennistonpojat ne jaksaa ja varaktorikin on palannut piruilemaan taas. Nää on niitä robotteja pahimmillaan jotka on karanneet kaiken järjenkäytön ulkopuolelle. Uskomattomia pellejä...."
------------------------------------------------
Kyseinen nimimerkki on yksi niistä tyypillisistä lyhytjännitteisistä aivokääpiöistä,
joilla ei asiallisen ufotutkimuspalstan kanssa tulisi olla mitään tekemistä.
Ylenkatsoo ja herjaa erästä maailman tunnetuinta ufohavaintoa !
Olen sen verran uusi tulokas palstalla, että minulla ei ole tarkkaa kuvaa aivokääpiön
hokemasta varaktorista, jonka oletan tarkoittavan jotakin nimimerkkiä.
Ilmeisesti tämän mielisairaan aivokääpiön rajoitetussa tajunnassa kirjainyhdistelmä
v a r a k t o r i laukaisee jonkin nuoruudessa koetun vaikean trauman. (mahd. kyseessä
liikenneonnettomuus, jossa osallisena on ollut traktori)
Kun tämä aivokääpiö yrittää kirjoittamalla ilmaista ajatuksiaan, tuo nuoruuden trauma
sumentaa loputkin tuosta rajoitetusta tajunnastaan, ja tuloksena on pelkkää älytöntä
varaktorimölinää.
Kaikkien etu olisi, jos tämä idiootti saataisiin asianmukaiseen hoitoon !
just joo. Menis vähän tonne fillosoffian puolelle vaikka lukenukkiin... vaan yhden se kirjoista. Veikkaa, että sää ees sitä yhtä. Oikeesti: anna sääliä sille piruparalle vaikka olis kahdessa pyörätuolissa ja kolmessa hengityskonneessa - ollu niin out there viimmiset kymmenen vuotta, ettei tajuu ittekään. Letkut irti vaan, jos multa kysytään
Mitä teihin tulee... ette varmaan haluu kuulla ekaa sanaa, proffat?
Näistä jutuista puhutaan hieman eri piireissä kuin sinun vajakkitrollin piireissä. Maailmanlaajuiset tiedetapahtumat huippunimineen ja YK on hieman eri juttu kuin sinun hoivakotisi aamupalaseurue.
Maailnloppu siirtynyt, eli vuoden 2017 maailmanloppu siirtynyt, sillä Jumala lupasi vähentää säteilyn määrän tietyn rajan alapuolelle jo monta vuotta sitten ja monia lajeja on alkanut jo lisääntyä! Laskelma säteilyjen aiheuttamasta lopusta 2016.5 ei siis pidä enää paikkaansa, vaan jonkinlainen jatko on Jumalan tekojen hedelmänä tulossa!
Kuuuntelemalla Suviseuraradiota tulevaisuus varmistuu! Netistä kuuluu osoitteesta: Suviseurat 2016
Minä kuuntelen vain GALAKTISEN VALON ääntä !
Ja kuulkaa, se ääni pauhaa UKKOSEN JYLINÄN voimalla !
Se julistaa kuin TUOMION PÄIVÄN PASUUNA !
Menkää kaikki kansa VILJAPELLOILLE !
Tutkikaan kuvioiden KAARIA !
EIJAA, EIJAA !
Tutkikaa KORSIEN murtumien saloja !
Meteoriittipölyn KOSMISTA sanomaa tutkikaa !
Säteilytysjälkiä tutkikaa ja skepoja HUTKIKAA !
EIJAA, EIJAA !
Pennistonin binäärit HELVETTIIN KIROTKAA !
Ja trollit palstalta pois POTKIKAA !
EIJAA, EIJAA !
Uskoo UFOIHIN myös JULISTAKAA !
Siis uskoo JULISTAKAA !
EIJAA, EIJAA !
EIJAA, EIJAA !
Mutta arkkienkeli Gabriel on aina saarnannut parannusta eikä koskaan perustanut uskontoja.