Homeopaatit korostavat hoidon yksilöllisyyttä. Heidän mukaansa potilaita ei voi niputtaa ryhmäksi, joille sitten annetaan yhtä ja samaa käsittelyä sairauden poistamiseksi. Lääkkeitä taas määrätään johonkin sairauteen usein niin, että samaa lääkettä käyttävät (esim.) jopa miljoona ihmistä maailmassa, kuten tiedämme.
Homeopaatit siis joutuisivat näille ihmisille kullekin (äärimmäisessä tilanteessa) määräämään oman yksilöllisen homeopaattisen valmisteensa. Kuinka monta homeopaattia tarvittaisiin tähän, ja miten kaikki käsittelyyn tarvittavat vedet ja sokerit saataisiin valmistettua, kuljetettua ja varastoitua? Ja tämä vain yhden sairauden miljoonan kärsijän käsittelemiseksi. Plus sitten vielä sama uusiksi jollakin toisella h.valmisteella, jos ensimmäinen käsittely ei vaikuttanut.
Maailmassa ei kohta muita ammatteja olisikaan kuin mitä homeopatian parista löytyy. Tai sitten suurimman osan maailman ihmisistä pitäisi kuolla siihen sairauteensa, ja jäljelle jäävä kourallinen "homeopatisoitaisiin terveeksi" -- eli jäisivät henkiin muista syistä.
(en käytä sanoja "lääke" tai "hoito" homeopatian yhteydessä)
Homeopatian suuria lukuja, osa 2
12
354
Vastaukset
- lehmätlentääkoneella
Hei, jos et ymmärrä mistä on kyse, niin jospa olisit hiljaa?
Etkö ymmärrä, että olet käsittänyt väärin? Jos olisit käsittänyt oikein asiat, niin luuletko, että kukaan muu ei olisi aiemmin tajunnut tuota "vesi ei riittäisi" -juttuasi? Ihanko itse keksit?
Voi Pyhä Lehmä tätä viisasten yksinkertaisuutta!- HEI_RUNKKARI
No, hyvä että vatkausvesihuijaritkin joita kannatat huomaavat virheensä. Mitens ajattelitte korjata? Rähähähähähääää!
- Väestönsyöjä
HEI_RUNKKARI kirjoitti:
No, hyvä että vatkausvesihuijaritkin joita kannatat huomaavat virheensä. Mitens ajattelitte korjata? Rähähähähähääää!
Ei saa pilkata itsetyydytyksen harjoittajaa. Kunhan suuntaa suihkunsa pois näiltä palstoilta.
- kajaanilaisten.apu98
Vanellus kirjoitti:
Ole hyvä sitten ja korjaa hänen väärinkäsityksensä, äläkä siinä vain huutele.
Ei se ole korjannut vaikka on yli kolme kk kulunut aikaa.
- Gaus
Näiden vastaajien ÄO on Gaussin käyrän alosassa: EIVÄT KOSKAAN OLE OLLEET TÖISSÄ, VAAN PSYYKKISISTÄ SYISTÄ ELÄKEELLÄ TAI TÖTTÖMIÄ. OSAAVAT SYÖDÄ, PASKANTAA SEKÄ JUURI JA JUURI LUKEA, MUTTA ULOSANTI ON IMBESILLIN LUOKKAA!!!!!!
<<< Homeopaatit siis joutuisivat näille ihmisille kullekin (äärimmäisessä tilanteessa) määräämään oman yksilöllisen homeopaattisen valmisteensa. >>>
Ja silti varsin ironisesti jokaisen asiakkaan yksilöllisesti huomioituaan määräävät heille kaikille kuitenkin lopulta täysin samaa valmistetta: pelleteiksi puristettua taloussokeria.- Homeros_Boats
Kun minua niin pelletti! -- Homeopaatti.
- Feeniksin_kyynel
Taloussokerillakin on tieteellisesti todistettu placebo-vaikutuksensa.
- kainuun_järvityhjennys80
Nosto ja nosto.
- Ivallinen
Mitä tuota turhaan asiaa vatkaamaan. Onhan sitä vatkattu 200 vuotta ilman näyttöä. Ratkaistaan se nopeasti, helposti ja halvalla. Tämä on haaste Pauliina Aarvalle ja Juha Teperille:Tampereelta valitaan 200 kurkkuangiinapotilasta, joiden tauti on todettu kliinisesti ja streptokokkiviljelyllä. Sata saa pelkkää homeopatiaa, sata penisilliiniä. Tulos todetaan kolmen päivän päästä bakteereiviljelyllä ja kliinisesti. SE ON SIINÄ!!!!!!! Ongelma on yksinkertainen ja tulos selkeä: Streptokokki ja oireet ovat jäljellä tai sitten ei.
- Lumelääkevaikuts
> Mitä tuota turhaan asiaa vatkaamaan.
Sitä on vatkattu, ja näyttöä on. Lumelääke auttaa!
Ettei sen vaikutus menisi jopa skepon pillerien vaikutuksen ylikin, joka tutkimusten mukaan on se 13%?
http://www.hs.fi/tiede/a1415074709225
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1802653Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1051111- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20780Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait233779Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka277754Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698
