Homeopatian suuria lukuja, osa 2

Homeopaatit korostavat hoidon yksilöllisyyttä. Heidän mukaansa potilaita ei voi niputtaa ryhmäksi, joille sitten annetaan yhtä ja samaa käsittelyä sairauden poistamiseksi. Lääkkeitä taas määrätään johonkin sairauteen usein niin, että samaa lääkettä käyttävät (esim.) jopa miljoona ihmistä maailmassa, kuten tiedämme.

Homeopaatit siis joutuisivat näille ihmisille kullekin (äärimmäisessä tilanteessa) määräämään oman yksilöllisen homeopaattisen valmisteensa. Kuinka monta homeopaattia tarvittaisiin tähän, ja miten kaikki käsittelyyn tarvittavat vedet ja sokerit saataisiin valmistettua, kuljetettua ja varastoitua? Ja tämä vain yhden sairauden miljoonan kärsijän käsittelemiseksi. Plus sitten vielä sama uusiksi jollakin toisella h.valmisteella, jos ensimmäinen käsittely ei vaikuttanut.

Maailmassa ei kohta muita ammatteja olisikaan kuin mitä homeopatian parista löytyy. Tai sitten suurimman osan maailman ihmisistä pitäisi kuolla siihen sairauteensa, ja jäljelle jäävä kourallinen "homeopatisoitaisiin terveeksi" -- eli jäisivät henkiin muista syistä.

(en käytä sanoja "lääke" tai "hoito" homeopatian yhteydessä)

12

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lehmätlentääkoneella

      Hei, jos et ymmärrä mistä on kyse, niin jospa olisit hiljaa?

      Etkö ymmärrä, että olet käsittänyt väärin? Jos olisit käsittänyt oikein asiat, niin luuletko, että kukaan muu ei olisi aiemmin tajunnut tuota "vesi ei riittäisi" -juttuasi? Ihanko itse keksit?

      Voi Pyhä Lehmä tätä viisasten yksinkertaisuutta!

      • HEI_RUNKKARI

        No, hyvä että vatkausvesihuijaritkin joita kannatat huomaavat virheensä. Mitens ajattelitte korjata? Rähähähähähääää!


      • Väestönsyöjä
        HEI_RUNKKARI kirjoitti:

        No, hyvä että vatkausvesihuijaritkin joita kannatat huomaavat virheensä. Mitens ajattelitte korjata? Rähähähähähääää!

        Ei saa pilkata itsetyydytyksen harjoittajaa. Kunhan suuntaa suihkunsa pois näiltä palstoilta.


      • Ole hyvä sitten ja korjaa hänen väärinkäsityksensä, äläkä siinä vain huutele.


      • kajaanilaisten.apu98
        Vanellus kirjoitti:

        Ole hyvä sitten ja korjaa hänen väärinkäsityksensä, äläkä siinä vain huutele.

        Ei se ole korjannut vaikka on yli kolme kk kulunut aikaa.


    • Gaus

      Näiden vastaajien ÄO on Gaussin käyrän alosassa: EIVÄT KOSKAAN OLE OLLEET TÖISSÄ, VAAN PSYYKKISISTÄ SYISTÄ ELÄKEELLÄ TAI TÖTTÖMIÄ. OSAAVAT SYÖDÄ, PASKANTAA SEKÄ JUURI JA JUURI LUKEA, MUTTA ULOSANTI ON IMBESILLIN LUOKKAA!!!!!!

    • <<< Homeopaatit siis joutuisivat näille ihmisille kullekin (äärimmäisessä tilanteessa) määräämään oman yksilöllisen homeopaattisen valmisteensa. >>>

      Ja silti varsin ironisesti jokaisen asiakkaan yksilöllisesti huomioituaan määräävät heille kaikille kuitenkin lopulta täysin samaa valmistetta: pelleteiksi puristettua taloussokeria.

      • Homeros_Boats

        Kun minua niin pelletti! -- Homeopaatti.


      • Feeniksin_kyynel

        Taloussokerillakin on tieteellisesti todistettu placebo-vaikutuksensa.


    • kainuun_järvityhjennys80

      Nosto ja nosto.

    • Ivallinen

      Mitä tuota turhaan asiaa vatkaamaan. Onhan sitä vatkattu 200 vuotta ilman näyttöä. Ratkaistaan se nopeasti, helposti ja halvalla. Tämä on haaste Pauliina Aarvalle ja Juha Teperille:Tampereelta valitaan 200 kurkkuangiinapotilasta, joiden tauti on todettu kliinisesti ja streptokokkiviljelyllä. Sata saa pelkkää homeopatiaa, sata penisilliiniä. Tulos todetaan kolmen päivän päästä bakteereiviljelyllä ja kliinisesti. SE ON SIINÄ!!!!!!! Ongelma on yksinkertainen ja tulos selkeä: Streptokokki ja oireet ovat jäljellä tai sitten ei.

      • Lumelääkevaikuts

        > Mitä tuota turhaan asiaa vatkaamaan.

        Sitä on vatkattu, ja näyttöä on. Lumelääke auttaa!
        Ettei sen vaikutus menisi jopa skepon pillerien vaikutuksen ylikin, joka tutkimusten mukaan on se 13%?

        http://www.hs.fi/tiede/a1415074709225


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      133
      7280
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2660
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      266
      1278
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1059
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      171
      990
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      945
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      930
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      784
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      763
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      741
    Aihe