Homeopatian suuria lukuja, osa 2

Homeopaatit korostavat hoidon yksilöllisyyttä. Heidän mukaansa potilaita ei voi niputtaa ryhmäksi, joille sitten annetaan yhtä ja samaa käsittelyä sairauden poistamiseksi. Lääkkeitä taas määrätään johonkin sairauteen usein niin, että samaa lääkettä käyttävät (esim.) jopa miljoona ihmistä maailmassa, kuten tiedämme.

Homeopaatit siis joutuisivat näille ihmisille kullekin (äärimmäisessä tilanteessa) määräämään oman yksilöllisen homeopaattisen valmisteensa. Kuinka monta homeopaattia tarvittaisiin tähän, ja miten kaikki käsittelyyn tarvittavat vedet ja sokerit saataisiin valmistettua, kuljetettua ja varastoitua? Ja tämä vain yhden sairauden miljoonan kärsijän käsittelemiseksi. Plus sitten vielä sama uusiksi jollakin toisella h.valmisteella, jos ensimmäinen käsittely ei vaikuttanut.

Maailmassa ei kohta muita ammatteja olisikaan kuin mitä homeopatian parista löytyy. Tai sitten suurimman osan maailman ihmisistä pitäisi kuolla siihen sairauteensa, ja jäljelle jäävä kourallinen "homeopatisoitaisiin terveeksi" -- eli jäisivät henkiin muista syistä.

(en käytä sanoja "lääke" tai "hoito" homeopatian yhteydessä)

12

389

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lehmätlentääkoneella

      Hei, jos et ymmärrä mistä on kyse, niin jospa olisit hiljaa?

      Etkö ymmärrä, että olet käsittänyt väärin? Jos olisit käsittänyt oikein asiat, niin luuletko, että kukaan muu ei olisi aiemmin tajunnut tuota "vesi ei riittäisi" -juttuasi? Ihanko itse keksit?

      Voi Pyhä Lehmä tätä viisasten yksinkertaisuutta!

      • HEI_RUNKKARI

        No, hyvä että vatkausvesihuijaritkin joita kannatat huomaavat virheensä. Mitens ajattelitte korjata? Rähähähähähääää!


      • Väestönsyöjä
        HEI_RUNKKARI kirjoitti:

        No, hyvä että vatkausvesihuijaritkin joita kannatat huomaavat virheensä. Mitens ajattelitte korjata? Rähähähähähääää!

        Ei saa pilkata itsetyydytyksen harjoittajaa. Kunhan suuntaa suihkunsa pois näiltä palstoilta.


      • Ole hyvä sitten ja korjaa hänen väärinkäsityksensä, äläkä siinä vain huutele.


      • kajaanilaisten.apu98
        Vanellus kirjoitti:

        Ole hyvä sitten ja korjaa hänen väärinkäsityksensä, äläkä siinä vain huutele.

        Ei se ole korjannut vaikka on yli kolme kk kulunut aikaa.


    • Gaus

      Näiden vastaajien ÄO on Gaussin käyrän alosassa: EIVÄT KOSKAAN OLE OLLEET TÖISSÄ, VAAN PSYYKKISISTÄ SYISTÄ ELÄKEELLÄ TAI TÖTTÖMIÄ. OSAAVAT SYÖDÄ, PASKANTAA SEKÄ JUURI JA JUURI LUKEA, MUTTA ULOSANTI ON IMBESILLIN LUOKKAA!!!!!!

    • <<< Homeopaatit siis joutuisivat näille ihmisille kullekin (äärimmäisessä tilanteessa) määräämään oman yksilöllisen homeopaattisen valmisteensa. >>>

      Ja silti varsin ironisesti jokaisen asiakkaan yksilöllisesti huomioituaan määräävät heille kaikille kuitenkin lopulta täysin samaa valmistetta: pelleteiksi puristettua taloussokeria.

      • Homeros_Boats

        Kun minua niin pelletti! -- Homeopaatti.


      • Feeniksin_kyynel

        Taloussokerillakin on tieteellisesti todistettu placebo-vaikutuksensa.


    • kainuun_järvityhjennys80

      Nosto ja nosto.

    • Ivallinen

      Mitä tuota turhaan asiaa vatkaamaan. Onhan sitä vatkattu 200 vuotta ilman näyttöä. Ratkaistaan se nopeasti, helposti ja halvalla. Tämä on haaste Pauliina Aarvalle ja Juha Teperille:Tampereelta valitaan 200 kurkkuangiinapotilasta, joiden tauti on todettu kliinisesti ja streptokokkiviljelyllä. Sata saa pelkkää homeopatiaa, sata penisilliiniä. Tulos todetaan kolmen päivän päästä bakteereiviljelyllä ja kliinisesti. SE ON SIINÄ!!!!!!! Ongelma on yksinkertainen ja tulos selkeä: Streptokokki ja oireet ovat jäljellä tai sitten ei.

      • Lumelääkevaikuts

        > Mitä tuota turhaan asiaa vatkaamaan.

        Sitä on vatkattu, ja näyttöä on. Lumelääke auttaa!
        Ettei sen vaikutus menisi jopa skepon pillerien vaikutuksen ylikin, joka tutkimusten mukaan on se 13%?

        http://www.hs.fi/tiede/a1415074709225


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      44
      948
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      933
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      688
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      545
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      483
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      470
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      437
    Aihe