kattoremontti2päivää

kattoremontti2päivää

Kattoremontti tehdään kerran 50 vuodessa. Minkä takia se pitää tehdä nopeaa ja huonosti kahdessa päivässä?

3

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raksatiimi

      Tuskin nopeudesta haittaamaan jos laadukkaasti käy. Yleensä n viikko kyllä riittää peruskattoon ja nopeammasta turha pulittaa ainakaan ylimääräistä.
      Pääasia että tekijät tietää mitä tekee ja mitä tarjoaa.
      [email protected]

    • RahaTakana

      Se perustuu vain voiton maksimointiin. Jos kattoremontti maksaa 20-50 000, niin tekijät saavat urakan rahat sitä nopeammin, mitä nopeammin katon tekevät.
      Jos kattoa tehtäisiin vaikka 5 päivää ja urakasta saataisiin vaikka 30 000, niin samassa ajassa nopeasti tekemällä tehtäisiin 2-3 kattoa ja saataisiin 60 000-90 000€ yhdessä viikossa.
      Ei niitä kattoja muuten tehtäisi niin nopeasti, kuin että saadaan siitä nopeasti paljon rahaa, ei siinä mikään muu ole takana.

      Tietäähän sen millaista laatua syntyy hosumalla ja nopeasti tekemällä, ei yhtään minkäänlaista hyvää laatua.
      Toisaalta sää vaikuttaa kattoremonttien tekoon, jolloin katto olisi hyvä saada kuitenkin ajoissa valmiiksi, jos poutajakso sattuu kohdalle.
      Vesisateessa katon tekeminen ei ole hyvä asia.
      Viime kesä oli surkea kattoremonttien kannalta, kun ei viikkoa, ettei satanut vettä ja pahimmillaan satoi joka päivä.
      Siinä olisi jollekin yrittäjälle sauma, kun rakentaa suojakatoksen kattoremontti kohteeseen, niin voi kattoremontin tehdä vesisateellakin, kun on katon päällä on suojarakennelma, ettei kastu.

      • Järkikäteen

        Johan oli taas idea. Rakentaa ensin katos katolle ettei talo kastu kattorempassa. Joo sopii kattocentterin pojille kun purkavat katon ja palaavat parin viikon päästä ihmettelemään pitäiskö uusikin tehdä. Ehkä vain parempi tehdä se katto mahdollisimman nopeasti niin pysyy talo kuivana. Noita katoksia tehdään lähinnä kerrostaloihin joissa vaihdetaan muutakin kuin huopa katolle, järkevää silloin.

        En edes harkitsisi firmaa mikä ei lupaa tehdä kattoremonttia max. 3 päivän aikana.
        Nopeushan tulee siitä kun on nosturi aina käytössä, ei tarvi tikkaita pitkin tavaraa kuljettaa.. Ja jätkät tietää mitä tekee, ei siinä ihmetellä tai pidetä tunnin kahvitaukoja niinkuin tuntihommissa.
        Ihme asenne täällä porukalla huhhuh


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1531
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1420
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      68
      1282
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1141
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      982
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      928
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      882
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      316
      783
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      733
    Aihe